Введення у предмет МХК, Відкритий клас

Введення у предмет МХК

Мета:формування усвідомлення в учнів особливої ​​ролі мистецтва в житті окремої людини та суспільства.

Завдання:познайомити з предметом МХК та пробудити інтерес до нього; зняти упередження проти знайомства з елітарною культурою; розширити уявлення про поняття «культура», «мистецтво».

Тип уроку:вступний урок

Міжпредметні зв'язки: суспільствознавство - поняття змісту та форми (річ і символ)

Оформлення: репродукції картин, зображення єгипетських пірамід, архітектурної пам'ятки, скульптури; схема "Культура".( по можливості використовувати електронний посібник «Азбука мистецтва .Як навчитися розуміти картину»).

Епіграф на дошці: Життя коротке, мистецтво вічне.

1.Організаційний момент.Знайомство з учнями. Вимоги вчителя до уроку.

2.Введення теми уроку.

-Ми починаємо новий предмет. Як ви вважаєте, про що ми говоритимемо на уроках? (Практично завжди в класі звучить скептичне: «А навіщо нам це треба!)

Ми не народжуємось із усіма названими здібностями. Здібності сприймати світ розвиваються і дорослішають разом із нами. Цьому треба вчитися (не просто дивитися, а й бачити)

В одне вікно дивилися двоє: Один побачив - дощ і бруд, другий - листя зеленої в'язь, весну і небо блакитне! . В одне вікно дивилися двоє.

На наших уроках ми доторкнемося до того, що ми не завжди помічаємо в нашому повсякденному житті. Будемо разом вчитися не просто дивитися, а й бачити.( по можливості подивитися фрагмент з електронного посібника «Азбука мистецтва. Як навчитися розуміти картину»).

- Розшифруйте це слово МХК (абревіатура МХК).Обговорення.Якщо з «світовою»все зрозуміло, то з «художньою» та «культурою» складніше.

Дійсно, слово «культура» вживається у різних сенсах.

- обробіток, обробка, поліпшення, вдосконалення - "культурна рослина", "культуризм", "культиватор" і т. д.;

- виховання, дотримання правил, етикету - "культурна людина", "культура мови", "некультурна поведінка" і т. д.;

- цивілізація, історична доба («культура готовий», «слов'янська культура»)

- мистецтво, творчість – «будинок культури», «художня культура», «коледж культури» тощо.

Відомо, що складніше і багатогранніше явище, тим важче охарактеризувати його сутність, тим більше визначень воно породжує. Американські вчені підрахували, що у 1964 р. визначень було – 257; вважається, що на сьогодні їх кількість зросла вдвічі. Щоб краще зрозуміти зміст цього слова, звернемося до його походження.

Слово "культура" в перекладі з латинського (cultura, від основиcolere- обробляти) означає "вирощування", "вирощування". Цицерон увів нове значення поняття «культура». Культура - обробіток душі. З цього формуються певні якості humanitas, що у перекладі з латинської означає «людяність». Тобто культура змінює людину, обробляє її, переорює її, як трактор переорює землю. Первісний людина як щось створював, щось змінював , а й змінювався сам . Первісне стадо перетворювалося на суспільство. Звір став людиною. Багато тисячоліть живе людина і стільки ж існують її творіння. Все, що створила людина ( знаряддя праці, житло, мова, наскельні малюнки, піраміди), - це культура суспільства. Тобто, виходить, що культура-все, що створено людиною в результаті матеріального і духовного розвитку. (запис у зошити).

- До якої, наприклад, культури ми віднесемо знаряддя праці, житло, мову, наскельні малюнки, танці, дамби, глиняна табличка, єгипетські піраміди.

- Чому люди носять обручки? З якою метою будували єгипетські піраміди? (Навіювання простим людям трепету і жаху перед величчю фараона, як намісника бога на землі). Все залежить від того, які потреби задовольняються – матеріальні чи духовні. – Розглянемо схему. Знайдіть слово, яке у назві нашого предмета – МХК.

Ми бачимо, що мистецтво є частиною духовної культури. І знову кілька смислів у понятті «мистецтво». Наведіть приклади словосполучень.Обговорення.Отже, мистецтво це

- Високий ступінь майстерності та вміння (відмайстри творити)

- це діяльність , у якій художник ( у сенсі - творець) висловлює свій світогляд ( світогляд у фарбах) і душевний стан, почуття.

Художник, у яку б епоху він не жив, прагне втілити у своїх творах навколишній світ, передати своє ставлення до нього. Але кожен робить це по-своєму (демонструємо ілюстрації до уроку) – на полотні, у камені, у звуку, в словах. Залежно від цього виділяють види мистецтва (тема наступного уроку)

- Яку роль відіграє мистецтво?

Давайте послухаємо уривок із розповіді А.П.Чехова «Дома».

Євген Петрович Биковський, прокурор окружного суду, який щойно повернувся з засідання і знімав у себе в кабінеті рукавички, подивився на гувернантку, що доповідала йому. До речі, Євгене Петровичу, я просила б вас звернути вашу увагу на Сергія. Сьогодні і третього дня я помітила, що він палить. Коли я стала його усвідомлювати, то він, як завжди, заткнув вуха і голосно заспівав, щоб заглушити мій голос.

— Сергій курить. — знизав він плечима. — Уявляю собі цього карапуза з цигаркою! Та йому скільки років?

- Сім років. Вам здається це несерйозним, але в його роки куріння складає шкідливу та погану звичку, а погані звички слід викорінювати на самому початку.

— Цілком вірно. А де він бере тютюн?

— Так? У такому разі надішліть його до мене.

По відході гувернантки Биковський сів у крісло перед письмовим столом, заплющив очі і почав думати«Що ж я йому, однак, скажу?» — подумав Євген Петрович.

Але перш ніж він встиг щось надумати, до кабінету вже входив його син Сергій, хлопчик семи років...

— Привіт, тату! — сказав він м'яким голосом, лізаючи до батька на коліна і швидко цілуючи його в шию. — Ти мене кликав?

— Дозвольте, дозвольте, Сергію Євгеновичу, — відповів прокурор, усуваючи його від себе. — Перш ніж цілуватися, нам треба поговорити і поговорити серйозно. Я на тебе сердитий.

Сергій уважно подивився на батька, потім перевів погляд на стіл і знизав плечима.

— Що ж я зробив тобі? — спитав він здивовано, моргаючи очима. — Я сьогодні в тебе в кабінеті жодного разу не був і нічого не чіпав.

— Зараз Наталя Семенівна скаржилася мені, що ти куриш. Це правда? Ти куриш?

— Так, я раз курив. Це правильно.

— Ось бачиш, ти ще й брешеш на додачу, — сказав прокурор, хмурачись. — Наталя Семенівна двічі бачила, як ти курив. Значить, ти викритий у трьох поганих вчинках: куриш, береш із столу чужий тютюн і брешеш. Три провини!

— Ах, так-а! — згадав Сергійко, і очі його посміхнулись. - Це вірно, вірно! Я двічі курив: сьогодні і раніше.

— Це дуже погано! Тютюн сильно шкодить здоров'ю, і той,хто курить, помирає раніше, ніж слід. Особливо шкідливо курити таким маленьким, як ти. У тебе груди слабкі, ти ще не зміцнів, а у слабких людей тютюновий дим виробляє сухоти та інші хвороби. Що я ще йому скажу? - думав Євген Петрович. - Він мене не слухає. Очевидно, він не вважає важливими ні свої провини, ні мої докази. Як втлумачити йому? »

Прокурор піднявся і заходив по кабінету.

Поки він ходив і думав, Сергійко піднявся з ногами на стілець збоку столу і почав малювати. Пробило десять годин.

— Ну, хлопче, спати час, — сказав прокурор. — Прощайся та йди.

— Ні, тату,— скривився Сергійко,— я ще сиджу. Розкажи мені щось! Розкажи казку.

— Слухай, — почав він, підводячи очі до стелі. — У деякому царстві, в деякій державі жив собі був старий, старий цар із довгою сивою бородою і. і з такими усищами. Ну-с, жив він у скляному палаці, який сяяв на сонці, як великий шматок чистого льоду. Палац же, братику мій, стояв у величезному саду, де, знаєш, росли апельсини. бергамоти, черешні. цвіли тюльпани, троянди, конвалії, співали різнокольорові птахи. Так. На деревах висіли скляні дзвіночки, які, коли віяв вітер, звучали так ніжно, що можна було заслухатися. Скло дає більш м'який і ніжний звук ніж метал. Ну, що ж ще? У саду били фонтани. Євген Петрович подумав і продовжував:

— У старого царя був єдиний син і спадкоємець царства — хлопчик, такий самий маленький, як ти. Це був добрий хлопчик. Він ніколи не вередував, рано лягав спати, нічого не чіпав на столі та. і взагалі був розумниця. Один був у нього недолік — він курив.

Сергій напружено слухав і, не мигаючи, дивився батькові в очі. Прокурор продовжував ідумав: Що ж далі? — Від куріння царевич захворів на сухоти і помер, коли йому було 20 років. Старий і болісний старий залишився без жодної допомоги. Не було кому управляти державою і захищати палац. Прийшли вороги, вбили старого, зруйнували палац, і в саду тепер немає ні черешень, ні птахів, ні дзвіночків. Так, брате.

Знову очі Сергія засмикалися смутком і чимось схожим на переляк; хвилину він дивився задумливо на темне вікно, здригнувся і сказав голосом, що впав:

— Не буду я більше курити.

- Як ви вважаєте, що сталося?Обговорення

Отже, мистецтво формує, часом несвідомо, несвідомо саму систему людських установок, дія яких виявиться рано чи пізно і часто непередбачувана. Історія художньої культури відобразила чимало випадків, коли сприйняття мистецтва послужило безпосереднім імпульсом скоєння тих чи інших вчинків, зміни способу життя ( Дон Кіхот).

Завдяки мистецтву люди вчаться бачити світ яскравіше, багатогранніше, відкривати минуле та краще розуміти сьогодення.