Закон Республіки Узбекистан - Про Регламент Законодавчої палати Олій Мажлісу Республіки
Про Регламент Законодавчої палати Олій Мажлісу Республіки Узбекистан
I. Загальні положення
Стаття 1. Правові засади діяльності Законодавчої палати Олій Мажлісу Республіки Узбекистан
Законодавча палата Олій Мажлісу Республіки Узбекистан (далі - Законодавча палата) здійснює свою діяльність відповідно до Конституції Республіки Узбекистан, Конституційного Закону Республіки Узбекистан "Про Законодавчу палату Олій Мажлісу Республіки Узбекистан", цим Законом та Законом.
Стаття 2. Основні засади діяльності Законодавчої палати
Основними засадами діяльності Законодавчої палати є:
політичне різноманіття та багатопартійність;
вільне обговорення та колективне вирішення питань;
відкритість та гласність;
облік громадської думки.
Робота Законодавчої палати ґрунтується на професійній, постійній діяльності всіх депутатів палати.
Стаття 3. Організаційна форма діяльності Законодавчої палати
Організаційною формою діяльності Законодавчої палати є її засідання, які у період сесії Законодавчої палати, зазвичай, тричі на тиждень.
Засідання Законодавчої палати є правочинними, якщо у їхній роботі бере участь не менше половини від загальної кількості депутатів палати. При ухваленні Конституції Республіки Узбекистан, конституційних законів, внесенні до них змін та доповнень обов'язкова присутність не менше двох третин від загальної кількості депутатів.
Перше засідання Законодавчої палати проводиться не пізніше двох місяців після виборів до Законодавчої палати. Це засідання відкриває Голова Центральної виборчоїкомісії Республіки Узбекистан та головує на ньому до обрання Спікера Законодавчої палати.
Для організації роботи першого засідання Законодавчої палати обирається тимчасовий секретаріат засідання лічильної комісії та тимчасової групи контролю за використанням електронної системи підрахунку голосів.
На першому засіданні Законодавчої палати розглядаються питання, пов'язані з організацією її діяльності, зокрема, як правило:
обирається тимчасова група контролю над використанням електронної системи;
реєструються фракції політичних партій (далі – фракції) та депутатські групи;
утворюються комітети Законодавчої палати.
Позачергові засідання Законодавчої палати можуть скликатися між її сесіями на пропозицію Президента Республіки Узбекистан, Спікера Законодавчої палати або на пропозицію щонайменше однієї третини від загальної кількості депутатів Законодавчої палати.
Засідання Законодавчої палати проводяться відкрито, гласно та висвітлюються засобами масової інформації. За рішенням Законодавчої палати можуть проводитись і закриті засідання.
Законодавча палата та Сенат Олій Мажлісу Республіки Узбекистан (далі - Сенат) засідають, як правило, окремо.
У випадках, встановлених законом, проводяться спільні засідання палат. Спільні засідання палат Олій Мажлісу Республіки Узбекистан можуть скликатися за пропозицією Президента Республіки Узбекистан, Спікера Законодавчої палати, Голови Сенату або за пропозицією щонайменше третини від загальної кількості відповідно депутатів Законодавчої палати чи сенаторів.
Стаття 4. Обрання Спікера Законодавчої палати та його заступників
Перше засідання Законодавчої палати розпочинається з обрання СпікераЗаконодавча палата.
Для обрання Спікера Законодавчої палати та його заступників з-поміж її депутатів утворюється Рада представників політичних партій у кількості не менше трьох депутатів від кожної політичної партії, яка брала участь на виборах до Законодавчої палати. Рішення про склад Ради представників політичних партій ухвалюється більшістю голосів від загальної кількості депутатів Законодавчої палати.
Рада представників політичних партій на своєму засіданні розглядає питання висування кандидатури на посаду Спікера Законодавчої палати та його заступників із числа депутатів. На засіданні Ради представників політичних партій головує представник політичної партії, яка набрала найбільшу кількість депутатських місць під час виборів до Законодавчої палати.
Кандидат вважається обраним Спікером Законодавчої палати, якщо внаслідок таємного голосування він одержав більше половини голосів від загальної кількості депутатів Законодавчої палати.
Кількість заступників Спікера Законодавчої палати визначається Законодавчою палатою, зазвичай, виходячи з кількості фракцій та депутатських груп, створених у Законодавчій палаті. Фракція та депутатська група, створені у Законодавчій палаті, мають гарантоване право на заміщення їх представником однієї посади заступника Спікера Законодавчої палати.
Заступники Спікера Законодавчої палати обираються таємним голосуванням більшістю голосів від загальної кількості депутатів терміном повноважень Законодавчої палати.
Для обрання заступника Спікера Законодавчої палати фракція та депутатська група зазвичай вносить кандидатуру керівника своєї фракції, депутатської групи.
У разі необрання поданої від фракціїабо депутатської групи кандидатури на посаду заступника Спікера Законодавчої палати фракція, депутатська група має право подати іншу кандидатуру з числа членів своєї фракції, депутатської групи.
Про обрання Спікера Законодавчої палати та його заступників приймаються ухвали, які підписуються головуючим на засіданні палати".
Стаття 5. Дострокове звільнення з посади Спікера Законодавчої палати та його заступників
Спікер Законодавчої палати може бути достроково звільнений з посади за рішенням Законодавчої палати, прийнятим таємним голосуванням більш як двома третинами голосів від загальної кількості депутатів Законодавчої палати.