Заняття 10
Мета: познайомити дітей з перелітними птахами; усвідомити будову птахів, зовнішні ознаки; уточнити поняття «перелітні», «водоплавні»; утворювати іменники зі зменшувально-пестливими суфіксами, складні прикметники, приставкові дієслова; узгоджувати числівники з іменниками; підбір слів-антонімів; вчити складати сюжетну розповідь.
Обладнання: демонстраційний матеріал — картинки із зображенням птахів, намальоване полотно з прорізами, картинно-графічний план на тему «Птахи»; роздатковий матеріал - картки із зображенням птахів.
Хід заняття
Організаційний момент
- Яка зараз пора року?(Осінь.)Назвіть осінні місяці- Ци, ознаки осені.
— Куди відлітають восени птахи(У теплі краї.)Чому?
- Як називаються ці птахи?(Перельотні.)Чому вони так називаються? Назвіть перелітних птахів.
- Назвіть перелітних водоплавних. Чому вони називають «водоплавні»?
— Що птахи?(Туловище, голова, шия, крила, пір'я, груди, лапи, хвіст, дзьоб.)
— Чим вкрите тіло птахів?(Перями, пухом.)
— Для чого потрібне пір'я?(Щоб птахи не мерзли і не пора\ нили тіло.)
2. Розповідь логопеда Логопед по черзі виставляє картинки із зображенням перелітних птахів, обговорюючи кожного з птахів за наступним планом
— Як називається птах?
— Який птах за розміром?
- Який хвіст ідолів?
Ластівка - за величиною менше горобця, забарвлення пір'я! темна, грудка біла, крила широкі. Хвіст роздвоєний. У лас крапки слабкий дзьоб, широкий рот. Голос тихий. Більшу частину! часу ластівка проводить у повітрі, у гонитві за здобиччю.Ловга комарів, мошок, мух, дрібних комах.
Шпак — голова, шия, крила, хвіст чорні з фіолетовим відливом. Дзьоб у шпака потужний. На голові чорний чубчик. Харчується жуками, гусеницями, метеликами та іншими комахами.
ГРАЧ — птах великих розмірів, з великими сильними ногами і дещо вигнутим донизу дзьобом. Чорне оперення. П'ється тваринною та рослинною їжею. Винищує шкідливих на'
ЧИЖ - одна з маленьких перелітних птахів. У чижа зелено то-жовте оперення. На голові чорна шапочка. Хвіст і дзьоб до рота. Харчується насінням берези та вільхи та різними комахами
лелека - одна з великих перелітних птахів. Пір'я білого ц та. Крила з чорними смужками. Дзьоб — довгий, гострий, міцний. Крила широкі, довгі, великого розмаху. Хвіст корі кий. Лапи довгі, тонкі, міцні. Живиться жабами,р бій, комахами та рослинною їжею. ■
ЛЕБІДЬ — горда, граціозна, гарна птиця середніх розмірів. Лебідь може бути чорного та білого кольору. У лебедядовга на вигнута шия. Дзьоб плоский і сильний. На червоних лапах перетинки. Живе лебідь на озерах, ставках та річках. Харчується бій, водоростями і дрібними рачками.
Фізкультхвилинка
Пташки стрибають, літають.Діти стрибають,
Крихітки пташки збирають.«клюють»,
Перчинки почистили,зображають,
Журавлини почистили. 26 ■
Пташки літають, співають, махають руками, 7
Зернятка клюють.нахиляються.
Гра «Порахуй»
— Діти, до вас прилетіли перелітні птахи (картинки лежать на столах), порахуйте скільки їх?(Два чижа, п'ять ластівок тат.д.)
5. Гра «Хто де живе» (4)
Виставляється картинка, логопед пропонує дітям подивитися накартинку, а потім розташувати птахів за словесною інструкцією на ній (на болото, за кущ, у шпаківню, біля води, під деревом і т.д.).
Під час виконання цього завдання логопед відпрацьовує з дітьми освіту складних прикметників(короткохвоста качка, гостроклювий грак, червонолапий гусак, довголапа чапля, чорнокрилий грак, тонкошій лелека і т.д.).
6.Складання пропозицій
Логопед пропонує дітям скласти пропозиції по картинці, використовуючи такі слова: злетіла, підлетіла, відлетіла, влетіла, залетіла, облетіла і т.д.
7. Складання розповіді за планом
8. Підсумок заняттяМатеріал для закріплення
I. Уточнити назви перелітних птахів (грак, шпак, качка, лебедь, гусак, журавель, лелека, чапля, чиж, соловей, зарянка, горі хвістка).
Знати будову птахів, зовнішні ознаки. Закріпити поняття «перелітні», «водоплавні». Скласти розповідь про птаха.
ІІ. Граматичний лад мови та словотвори.
1. Утворення іменників множини імені і родового відмінків.
Наприклад:грак - граки - граків і т.д.
2. Утворення іменників з зменшувально-песочними суфіксами.
Наприклад:чиж - чижик і т.д.
3. Освіта складних прикметників.Наприклад:короткий хвіст - короткохвоста качка; гострий дзьоб - . ,
чорне крило - . , червоні лапи -. , тонкі лапи -. , Довгі лапи - . і т.д.
4. Освіта приставкових дієслів.Наприклад:Пташка з гілочки (що зробила?) злетіла. Пташка до дерева (що зробила?) підлетіла.
Пташка з гілки на гілку (що зробила?) перелетіла. І т.д. Приставкові дієслова: прилетіла, відлетіла, влетіла, залетіла, вилетіла,облетіла і т.д.
5. Узгодження числівників із іменниками. Дидактична гра «Порахунка».
6. Підбір слів-антонімів.
Наприклад:короткий хвіст - довгий хвіст, довгі лапи - . , тонка шия -. , чорне крило - . , гострий дзьоб - і т.д.
7. Правильне вживання прийменників:в, на, с, з, під, з-під, изА за, над.
Заняття 11. «Осінь»
Цілі:узагальнити і систематизувати знання дітей про осінь (д> стають коротшими, холоднішими, часто йдуть дощі, листя на деревах і чагарниках жовтіють, сохнуть, опадають; зникають комахи відлітають перелітні птахи; тварини готуються до зими, люди обирають урожай овочів і фруктів); вправлятися у складанні pacJ оповідей за картинно-графічним планом; активізувати словники з цієї теми; розвивати увагу, пам'ять, мислення.
Обладнання:демонстраційний матеріал — картинно-графічний план.
Хід заняття
1. Організаційний момент Логопед читає вірш: Листя з дерев у лісі обсипаються. Дощ понуро по дахах стукає. Світле небо із землею прощається. Похмура осінь у віконце дивиться.
— Як ви думаєте, про яку пору року йдеться у віршах?
2. Робота за планом
Вивішується картинно-графічний план
| сонце | небо | дерева |
| птахи | звірі | люди |
— Що ви можете сказати про сонце восени?(Гріє погано, сол нічних днів поменшало.)
- А яке небо восени?(Похмуре, важке, похмуре, дощі воє, хмарне, сіре, темне.)
- Що відбувається восени з деревами?(Листя жовтіють, крас ніють, опадають, засихають. Дерева стоятьголі.)
— Як називається явище в природі, коли з дерев опаду листя?(Листопад.)
— Листя восени що робить?(Жовтіють, червоніють, засихають, падають, кружляють, летять, обсипаються.)
— Із травою восени що відбувається?(Засихає, жовтіє, увя дає.)
— Що роблять птахи восени?(Відлітають у теплі краї.)
- Чому? Як називають цих птахів?(Перельотні.)
- Що роблять восени комахи?(Ховаються на старі пні, до ряги, забираються під кору дерев.)
- Що роблять тварини восени?(Готуються до зими. Одні укла даються спати на всю зиму (ведмідь, їжак, борсук), інші міняють шкірку (заєць, білка, лисиця), треті (білка, їжак) роблять запаси на зиму .)
— Восени на полях, у садах та городах триває збирання врожаю. Люди збирають урожай овочів та фруктів. Для чого люди збирають урожай?(Роблять запаси на зиму.)
- Яка погода восени?(Холодна, дощова, вітряна, іноді падає сніг.)
— Що буває лише восени?(Збирання врожаю, відліт птахів, лисиць топад.)
Фізкультхвилинка
Листя осіннє тихо кружляє,Кружиться на пальчиках,
Листя нам під ноги тихо лягають, присідають, і під ногами шарудять, шелестять, рухи руками вправо-вліво, ніби знову закрутитися хочуть.піднімаються, кружляють.
4. Складання розповіді за картинно-графічним планом
Читання оповідання «Осінь»
Осінь приходить після літа. Поступово дні стають все хмарнішими, сонце світить все рідше і рідше. Небо вкривається сірими хмарами. Часто йдуть дощі — довгі, мрячі. Листя на деревах жовтіє і опадає. Холодний вітер зриває листя з гілок дерев, і вони падають на землю, вкриваючиїї золотий килим. Трава в'яне. На вулиці вогкість та сльота. Птахи вже не співають. Вони ховаються від дощу, збираються в зграї і відлітають далеко в теплі фаї. Надвір не вийдеш без парасольки, промокнеш. Та й холодно без куртки та чобіт.
Підсумок заняття
Матеріал для закріплення
I. Уточнити пору року, осінні місяці, характерні для осені. Чим відрізняється осінь від літа?
Скласти розповідь про осінь за планом: сонце, небо, дерева] тварини, птахи, люди.
ІІ. Граматичний лад мови та словотвори.
1. Погодження прикметників із іменниками. Підібрати епітети до слів: сонце, небо, погода, дерева
2. Утворення іменників множини імені і родового відмінків.
Наприклад:дерево - дерева - дерев, лист - листя - листя, трава - трави - трав і т.д.
3. Підібрати антоніми до слів: тепло - холодно,
похмурий день – сонячний день, довгий – короткий, сухий – мокрий тощо.
4. Скласти пропозиції з прийменниками:в, на, навколо, під, с, з-ет
Заняття 12. «Домашні птахи»
Цілі:уточнити назви свійських птахів; знати зовнішні знаки, звички, чим харчуються, як голос подають, яку порожнистий приносять; підібрати слова-дії та слова-ознаки; утворювати присвійні прикметники, іменники множини, зменшувально-пестливу форму іменника робота над пропозицією; вправляти у складанні описова розповідей; розвивати увагу та пам'ять.
Обладнання:демонстраційний матеріал - картинки з зображенням свійських птахів; роздатковий матеріал - картка зображенням свійських птахів.
1. Організаційний момент
З'їм хробака, поп'ю води.
Хлібних крихт шукаю,
А потім знесу яєчко.
Дітлахів погодують.(Куриця.)
Дзвоник час зазначає, Вранці сонечко зустрічає. Ось останній промінь погас. "Спати пора!" - Співає.(Півень.)
По лужку він важливо ходить,
З води сухим виходить.
Носить червоні черевики,
Дарує м'які перинки.(Гусь.)
З'явився в жовтій шубці:
Прощайте ви, шкаралупки.(Курча.)
Ходить перевальцем-спотикалочку.(Качка.)
Тіло пір'ям покрите.
Борода висить сердито.
Хвіст майже як у павича,
Пазурі гострі, ноги довгі.
— Розжену я всіх довкола. А звуть мене.(Індик.)
Дивна дитина: Тільки вийшла з пелюшок, Може плавати і пірнати, Як його рідна мати.(Каченя.)
2. Робота з картинками
— Як ви думаєте, про кого ми сьогодні говоритимемо?
- Як можна назвати їх одним словом?
— Як ви вважаєте, що є тільки у птахів?
— Які це птахи?(Домашні.)Чому? Логопед виставляє картинки із зображенням курки.
— Хто тут зображений?
— Назвіть тих, хто зображений поряд.
- Хто як голос подає?
— Що має курка?(Голова, шия, тулуб, хвіст, крила, лапи, дзьоб. )
- Яку користь приносить?
3. Дидактична вправа «Скажи по-іншому» Яйце курки — куряче яйце,
пух курки -. , м'ясо курки - . , лапи курки - . , будинок курки - курник.
4. Ігрова вправа «Підбери слова-дії»
Курка квохче, кудахче, ходить, клює, дивиться, оберігає. Логопед виставляє картинку із зображенням індика. (Розглядається аналогічно.)

Загальні умови вибору системи дренажу: Система дренажу вибирається залежновід характеру захищеного.

Організація стоку поверхневих вод: Найбільше вологи на земній кулі випаровується з поверхні морів і океанів (88‰).


Опора дерев'яної одностійкової та способи зміцнення кутових опор: Опори ПЛ – конструкції, призначені для підтримування проводів на потрібній висоті над землею, водою.