Зародження та розвиток у давньоукраїнській літературі повчального жанру

Муніципальний загальноосвітній заклад

«Нижньосеребрянская основна загальноосвітня школа

Рівненського району Білгородської області»

Зародження та розвиток у давньоукраїнській літературі

«Повчання Володимира Мономаха»

(Розробка уроку з навчального предмета «Православна культура»)

Упорядник: Верченко Віра Іванівна,

вчитель православної культури

УМК:

  • Учбово-методичний комплекс для середньої школи. Православна культура 7-8 класи: Експериментальний навчальний посібник/В. Д. Скоробогатов, Т. В. Рижова, О. Н. Кобець. – Ульяновськ: ІНФОФОНД, 2006. – 300 с.
  • Керівництво з поурочного планування матеріалу з організацією вивчення предмета «Православна культура» в 7-8 класах / Т. У. Рижова. – Ульяновськ: ІНФОФОНД, 2006. – 128 с.
  • Мультимедійний додаток до експериментального навчального посібника «Православна культура 7-8 класи» [Електронний ресурс]. - електрон., текстові, граф., Зв. дано. та прикладна прогр. (650 Мб). – Ульяновськ: ІНФОФОНД, 2006. – 1 електрон. опт. диск (CD-ROM): зв. кол.; 21 см.
Учбовий предмет:«Православна культура»

Автори підручника, навчальних посібників:В.Д. Скоробогатов, Т.В. Рижова, О. Н. Кобець.

Тема уроку: Зародження та розвиток у давньоукраїнській літературі повчального жанру. "Повчання Володимира Мономаха".

Цілі уроку:

  • Створити умови для знайомства з історією зародження та розвитку повчального жанру у давньоукраїнській літературі, сприяти засвоєнню знань про внесок у формування на Русі православної моральності князя Володимира Мономаха,систематизувати знання учнів про жанри давньоукраїнської літератури
  • Продовжити розвиток вміння аналізувати, зіставляти, порівнювати, виділяти головне, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, робити висновки.
  • Виховувати моральні якості особистості, почуття патріотизму, національної гордості та поваги до славних діянь предків.

Тип уроку: комбінований

Обладнання уроку: комп'ютер, проектор, екран, презентація до уроку, висловлювання філософів, кластер «Жанри давньоукраїнської літератури», інформаційні матеріали диску «Православна культура. 7-8 класи »В. Д. Скоробогатова, Т. В. Рижовий, О. Н. Кобець.

Структура (план) уроку:

  1. Організаційний етап
  2. Етап підготовки до вивчення нового матеріалу
  3. Етап вивчення нового матеріалу
  4. Етап перевірки первинного засвоєння
  5. Етап закріплення пройденого матеріалу
  6. Етап узагальнення та систематизації знань учнів
  7. Етап контролю та самоконтролю
  8. Етап корекції знань та способів дій
  9. Етап інформації про домашнє завдання
  10. Етап підбиття підсумків уроку
  11. Етап рефлексії

- Почати наш урок я хотіла словами одного з найкращих знавців давньоукраїнської літератури в нашій країні – Дмитра Сергійовича Лихачова, його переклади давніх творів точні та зрозумілі сучасному читачеві. «Давньоукраїнська літературанаповнює нас гордістю за наших далеких предків, вчить нас з повагою ставитися до їхньої праці, боротьби, до їхніх турбот про благо батьківщини».

- Як ви розумієте слова Лихачова?

- Чи згодні ви з його думкою?

  1. Етап підготовки до вивчення нового матеріалу
  1. Актуалізація знань учнів.
- Які асоціації у вас викликає поняття «давньоукраїнська література»?

- Яка загальна тема наших уроків православної культури у 8 класі?

- Давайте з вами складемо кластер на тему «Жанри давньоукраїнської літератури».

Під час виставлення карток учні дають визначення жанрів, називають твори, які належать до них.

- Подивіться на схему, яка у нас вийшла, і знайдіть закономірність їхнього розташування, розбийте на групи.

Одна група: первинні жанри (житіє, оповідь, повчання, слово, повість).

Друга група: поєднуючі жанри (літопис, хронограф, патерик, четь-мінеї).

Серед первинних жанрів можна назвати – жанри давньоукраїнського красномовства: повчання, слово, повість.

  1. Повідомлення теми уроку, цілепокладання.
- Вкажіть жанр давньоукраїнської літератури, який випадає з логічного ряду первинних жанрів, свій вибір обґрунтуйте. (Жанри давньоукраїнської літератури, які вивчали на уроках православної культури: життя, оповідь, слово, повість; повчання – не вивчали.)

- Як ви вважаєте, яка тема нашого уроку?

– Тема сьогоднішнього уроку: «Зародження та розвиток у давньоукраїнській літературі повчального жанру. "Повчання Володимира Мономаха".

- Яку мету ми поставимо перед собою?

  • Ознайомитись з історією зародження та розвитку повчального жанру у давньоукраїнській літературі.
  • Дізнатися про життя та діяльність князя Володимира Мономаха.
  • Проаналізувати текст «Повчання Володимира Мономаха».
  1. Етап вивчення новогоматеріалу
  1. Фронтальна бесіда «Історія зародження та розвитку повчального жанру у давньоукраїнській літературі».
- З поширенням на Русі православної віри змінюється спосіб життя: у відносинах між людьми, у відносинах у сім'ї, у відносинах до праці, у вихованні моральних якостей у самій людині.

- Як ви вважаєте, на базі яких законів, правил?(Основних християнських заповідей).

-Давайте з вами згадаємо, які християнські заповіді ми знаємо.(Заповіді Старого Завіту, Заповіді Блаженства).

- Що ми знаємо про Заповіді Старого Завіту?

– На які групи діляться.

Десять заповідей, даних Богом пророку Мойсеєві на горі Сінай:

1. Я Господь, Бог твій, нехай не буде в тебе інших богів перед Моїм лицем.

2. Не роби собі кумира і жодного зображення того, що на небі вгорі, і що на землі внизу, і що у воді нижче землі; не вклоняйся їм і не служи їм, бо Я Господь, Бог твій.

3. Не вимовляй імені Господа, Бога твого, даремно.

4. Пам'ятай день суботній, щоб святити його; шість днів працюй і роби всякі діла твої, а день сьомий – субота Господу, Богу твоєму (з часу Воскресіння Христового святкуватись став перший день тижня, який так і назвали: неділя).

5. Шануй батька твого та матір твою, щоб продовжилися дні твої на землі.

7. Не чини перелюбу.

9. Не вимовляй помилкового свідчення на ближнього твого.

10. Не бажай дома ближнього твого; не бажай дружини ближнього твого, ні раба його, ні рабині його, ні вола його, ні осла його, ні всякого худоби його, нічого, що в ближнього твого.

- Ці нові моральні засади християнського способу життя необхідно було виховувати у підростаючих поколіннях, для цьогоі з'явився дуже популярний у давній літературі жанр – повчання.

- Як ви розумієте значення слова "повчання"?

- Підберіть однокорінні слова: вчити, вчений, повчати, навчати.

– Давайте спробуємо дати визначення жанру «повчання».

- Повчання – це жанр давньоукраїнської літератури, що містить у собі повчання про життя з метою вчення, виховання підростаючого покоління.

– Коли з'являється цей жанр? (11 століття)

- Який ми можемо зробити висновок про повчальний жанр у давньоукраїнській літературі?

Висновок: Повчальний жанр у давньоукраїнській літературі виникає з метою виховання етичних засад, заснованих на християнських заповідях.

  1. Прийом «Просунута лекція».
- Перш ніж ми почнемо знайомитися з «Повчанням Володимира Мономаха», ми повинні мати уявлення про життя та діяльність самого князя Володимира Мономаха.

- Перед вами знаходяться питання, спробуйте відповісти на них, позначивши знаками "+" - знаєте відповідь, "-" - не знаєте. Прослухавши повідомлення, спробуйте відповісти на них, заповнивши стовпчик «Дізнався».

Основні досягнення у державній діяльності:

  • підпорядкування Полоцької землі;
  • об'єднання українських князів;
  • доповнення зведення законів «Українська Правда»;
  • створення «Повчання».

  1. Виступ творчої групи «Володимир Мономах».
Повідомлення учнів про Володимира Мономаха

Володимир Мономах - син Всеволода, онукЯрослава Мудрого. Ім'я Мономах (у перекладі з грецької – «єдинодержавний») дісталося Володимиру Всеволодовичу від діда по матері, візантійського імператора Костянтина Мономаха.

З дитинства Володимир вирізнявся відчайдушною хоробрістю.Самостійне життя Володимира Всеволодовича почалося у 13 років, коли за дорученням батька він вирушив у Ростов. До свого 25-річчя він встиг покняжити не менш як у п'яти містах, здійснити безліч військових походів проти половців, поляків та своїх двоюрідних братів.

Ставши великим князем у 60 років, Володимир Мономах показав себе мудрим державним діячем та законодавцем. Час його правління був квітучим в історії Київської Русі. Мономах контролював усю українську землю, використовуючи накопичені для боротьби з кочівниками величезні військові ресурси. Повністю була підпорядкована Полоцька земля.

Початок XII століття – епоха розквіту літератури та мистецтва на Русі. У цей час з'явився найдавніший український літопис«Повість временних літ».Визначною пам'яткою давньоукраїнської літератури стало «Повчання» Володимира Мономаха, в якому він закликає всіх українських людей до єдності та безкорисливого служіння Батьківщині.

- Якою мовою було написано? (церковно-слов'янською мовою)

-Ми з вами познайомимося із перекладом Д.С. Лихачова.