Зміна прикметників за відмінками, Відкритий клас

Тема :Зміна прикметників за відмінками

Мета:

* познайомити учнів з прийомом розпізнавання відмінка прикметника;

* познайомити зі відміненням прикметників в однині;

* розвивати увагу, пам'ять, мовлення учнів.

Обладнання: таблиця «Схиляння прикметників», ММП, ноутбук, екран

Хід уроку

1.Організаційний момент та повідомлення мети уроку

На дошці записані словосполучення.

Хороший день, про хорошу розповідь, хороший вчинок.

- Чому прикметники хороший, хороший, хороший мають різні закінчення, хоча рід і число у них однакові? (У них різні відмінки.)

- Сьогодні на уроці ми познайомимося зі відміненням прикметників в однині.

2.Словарно-орфографічна робота

Нове слово зі словника, з яким ми познайомимося на уроці, ви дізнаєтесь, якщо розгадаєте кросворд (див. прикріплений файл): (слайд)

1. Довга палиця. (Шість.)

2. Як називається великий населений пункт? (Місто.)

3. Предмет сидіння. (Стілець.)

4. Велика, висока копиця сіна. (Стог.)

5. Дорога з рядами дерев, посаджених з обох її боків. (Алея.)

- Яке слово вийшло? (Це слово шосе.)

- Що таке шосе?

– Спочатку діти висловлюють свої припущення, потім

знаходять пояснення у тлумачному словнику. (Це дорога з твердим покриттям.)

- Напишіть це слово двічі, промовляючи його складами, виділіть орфограму, поставте знак наголосу.

- Доберіть до слова шосе відповідні прикметники. (Гладке шосе, широке шосе.)

- Навіщо вживаються у промові прикметники? (Іменаприкметники вживаються для того, щоб мова була більш точною та красивою.)

- Назвіть граматичні ознаки прикметника. (Прикметники змінюються за пологами та числами.)

- Як визначити рід прикметника? (Рід прикметника визначається за родом іменника.)

- Сьогодні ми дізнаємося ще одна граматична ознака прикметника.

3. Робота на тему уроку

- Визначте рід та число прикметників у словосполученнях:

глибокий ставок, глибоке озеро, глибока нора. (У словосполученні глибокий ставок прикметник глибокий чоловічого роду, так як іменник ставок, до якого воно відноситься, чоловічого роду. У словосполученні глибоке озеро прикметник глибоке середнього роду, тому що іменник, до якого воно відноситься, середнього роду. глибока жіночого роду, так як іменник нора, до якого воно відноситься, жіночого роду. .)

- У якому роді і числі завжди стоїть прикметник? (Прикметник завжди знаходиться в тому ж роді і числі, в якому стоїть іменник, до якого воно відноситься.)

- Просхиляйте дані словосполучення.

якой ? яке ? якая ?

Ім.п. глибокийий ставок глибокийе озеро глибокийая нора

якого ? якого ? якой ?

Р.п. глибокийого ставка глибокийого озера глибокийой нори

якому ? якому ? якой ?

Д.п. глибокийому ставку глибокийому озеруглибокийой норі

якой ? яке ? якую ?

В.п. глибокийий ставок глибокийое озеро глибокийую нору

якім ? якім ? якой ?

Т.п. глибокийім ставком глибокийім озером глибокийой норою

про яком ? про яком ? про якой ?

П.п. про глибокийом ставок про глибокийом озеро про глибокийой норі

- Який висновок ви можете зробити? (Прикметники змінюються за відмінками або схиляються.)

- Як визначити відмінок прикметника? Можна після закінчення? (Ні, у прикметника глибока закінчення –ой в родовому відмінку, давальному, орудному, прийменниковому. Відмінок прикметника можна визначити за відмінком

4. Фізкультхвилинка

Ми працювали чудово.

Відпочити не проти зараз

І зарядка нам звично

На урок приходить у клас.

Я називатиму словосполучення. Якщо словосполучення має прикметник в однині, ви присідаєте. Якщо словосполучення має прикметник у множині, ви крокуєте на місці.

Зимова дорога, смачна ягода, стрункі дерева, високий паркан, лісові стежки, нові зошити, червоне яблуко, цікаві оповідання.

5. Закріплення вивченого

а) Вправа «Визначте рід, число та відмінок прикметника»

На дошці записані словосполучення.

Широким полем, про вірного друга, в далеку дорогу, під низьким кущем, за високим парканом, цікаву книгу, на високому дереві, з улюбленим кошеням, на книжковій полиці, в зеленому гаю, синьою хвилею.

б) Робота за підручником.

Читання виводу на стор.124.

Читання пам'ятки на стор.124.

Вправа 283 стор.125.

-Напиши по пам'яті, визнач пасікприкметника. (Прозоре – у В.П.)

в) Самостійна робота (взаємоперевірка).

- Підібрати та вставити прикметники, пов'язуючи їх за змістом із іменниками. Визначити відмінок прикметників. Виділити закінчення.

У _________ холодну в лісі стоїть тиша. Від __________ холоду поховалися всі звірі. Раптом з шумом промайнули клісти над _________ поляною. Птахи обліпили вершину _________ їли. На самій верхівці висіли грона шишок. Кігтями птаха стали тягати ___________ насіння.

6.Підсумок уроку

Щоб визначити відмінок прикметника, треба:

  1. Знайти ……, до якого належить………
  2. Визначити відмінок ……
  3. За відмінком …… визначити відмінок ……