Звичаї та традиції українського народу
Анастасія МосінцеваЗвичаї та традиції українського народу. Сценарій свята «Масляна»
Звичаї та традиції українського народу
Мета: продовжувати освоюватинародні традиції у досвіді життєдіяльності дітей.
• Познайомити дітей зукраїнським звичаєм-звичаєм гостинності.
• Закріпити знання просвято Масляна, ярмарок.
• Формувати емоційну чуйність та інтерес доукраїнських звичаїв та традицій.
• Виховувати любов доукраїнського фольклору.
Матеріал та обладнання: шалі, самовар, столи; вироби димківських майстрів, посуд; сонце, млинці, коровай, рушник, випічка, стрічки;українські народні костюми.
Хід заняття
Підукраїнську народну музику діти входять до зали.
Вихователь зустрічає їх у українському народному костюмі з хлібом-сіллю.
Вихованець:(Слайд 2)Здрастуйте, мої дорогі! Яка я рада, що ви до мене в гості зайшли. Я хочу запросити вас у світукраїнської культури. Сьогодні ви дізнаєтеся проукраїнські звичаї та традиції, побачите знайомінародні промисли - майстерністьнародних умільців, побуваєте насвяті.
Дорогих гостей зустрічаємо
Пишним круглим короваєм.
Він на блюдце розписному
З білим рушником!
Коровай ми вам підносимо,
Вклонившись, скуштувати просимо!
Заукраїнським звичаєм гостинності зустрічають дорогих гостей хлібом-сіллю. Гість відламує маленький шматочок хліба, мачить його в сіль і їсть
Діти по черзі відламують хліб та їдять його.
Вихованець:український народ дуже поважав своїзвичаї. Насвята, гуляння, посиденьки одягався вукраїнські народні костюми. Подивіться, яке в мене вбрання.
Діти розглядають костюм.
Вихованець: Здавна славивсяукраїнський народ своїми майстрами.(Слайд 3)Зі звичайної глини, робили такі витвори мистецтва, що не можна було очей відвести. А скажіть мені, будь ласка, де він свій товар показував?
Діти: на ярмарках.(Слайд 4)
Вихованець: Проводити веселі ярмарки - цетрадиція українського народу. А ви хочете потрапити на ярмарок? Ідучи на ярмарок, брали із собою гармошки, бубни. І ми з вами теж візьмемо ложки, тріскачки, брязкальця.
Звучить весела пісня "Ярмарок", діти йдуть на ярмарок.
Скоморох 1: Еге-гей! Збирайсянарод ! Сьогодні на вас багато цікавого чекає! Ми кличемо до себе тих, хто любить веселощі та сміх! Доброго дня, гості дорогі! Чекані та несподівані! Звані та не звані!
Скоморох 2: Чекають на вас ігри, забави і жарти. Сумувати не дадуть жодної хвилини.
Так, багато є у нас добра,
Наш ярмарок щедрий!
Дешево продаємо, майже задарма віддаємо.
Скоморохи скликали людей на ярмарок, пропонували свій товар.
Вихованець: Ось ми й прийшли з вами на ярмарок.
Віддам без закладу!
Кому кермо зв'язку?
Кому пісню та казку?
3 продавець: Підходьте! Підходьте! На товари подивіться!(Слайд 7)
Ми не ситці, не шовку,
І не кільця, і не брошки –
Розписні диво ложки!
До чого товар гарний –
Тут уже мимо не пройдеш!
Ложки розписні, розписні, хохломські,
Хто на них пограє,
На ярмарку народ потішить?
Вихованець:(Слайд 8)Подивимося товар, хлопці? Ось тут розташувалися іграшки яскраві, ошатні. Який розпис на іграшках?
Діти: слобода Димково, в основному, були гончарями, ремісниками та майстрами з виготовлення іграшок.
Вихованець: Так, це Димківська іграшка.
Їли сплять у гасцінца
Сплять дерева, спить річка,
М'яко падає сніжок.
В'ється блакитний димок.
Дим йде з труб стовпом,
Точно в серпанку все кругом.
Блакитні дали і село велике
Вихованець: А ви знаєте, що про ці іграшки та загадкисклали:
1. Кофточки кольорові,
Статні та важливі.(Пані)(Слайд 9/1)
2. Хвіст візерунками,
Чоботи зі шпорами.
Дуже рано встаю, дітям не даю спати.(Півень)(Слайд 9/2)
Вихованець: Ой, молодці які! Але на ярмарках не лише іграшками торгували, а й посудом та випічкою.(Слайд 10)
Розглядають посуд та інші вироби.
Вихованець: І, звичайно ж, не обходився ярмарок без гулянь, ігор та катань на каруселях. Давайте і ми покатаємось на гойдалках-каруселях.(Слайд 11)
Гравці стають у коло. Вихователь у центрі кола тримає саморобну карусель. Хлопці беруть різнокольорові стрічки каруселі правою(або лівою)рукою, йдуть по колу зісловами: Ледве, ледве-ледве,
закрутилися каруселі, а потім навкруги, всі бігом-бігом-бігом.
Гравці рухаються спочатку повільно, а після слів «бігом» біжать.
За командою керівника«Поворот!»вони швидко беруть стрічки іншою рукою і біжать у протилежний бік зісловами:
Тихіше, тихіше, не поспішайте! Карусель зупиніть.
Раз і два, раз і два, ось і скінчиласягра!
Рух каруселі поступово сповільнюється і останніми словами припиняється. Гравці відпускають стрічки і розбігаються майданчиком. За сигналом вони поспішають знову сісти на карусель, тобто взяти стрічку і гра відновлюється. Займати місця на каруселі можна лише до третього дзвінка(бавовни). Запізнілий гравець на каруселі не катається.
Вихованець: Сподобалося вам на ярмарку?
Вихователь. Дуже весело було. Ось на таких ярмарках показували люди свій товар та свою працю. А проводилися ярмарки на якесь свято. Наприклад, восени ярмарок проводили після збирання врожаю. Багато вукраїнського народу свят. А які ви знаєте?
Діти: різдво, паска, трійця,масляна, хрещення і т. д….
Діти:масляна
Вихователь. А ви знаєте, що це заМасляна така ?.
Вихованець: А ось ми зараз це перевіримо.
1. Що зустрічаєМасляна ?
Вихованець: 2. А що проводжає?
Вихованець: 3. Що є символомМасляна ?
Вихованець: 4. А чому саме млинці?
Діти: вони символізують сонце, весну, радісний настрій(Слайд 14)
Вихованець: Молодці! Звичайно, люди скучили за весняним сонцем, а млинці такі яскраві, рум'яні, як сонечко. Давайте і ми покличемоМасляну.
Масляна,Масляна !
Дамо тобі мимасляна !
Зустрінемо тебе калачем
І підсмаженим млинцем!
Збирайсянарод !
Стайте у хоровод!
Масляну відкриваємо
І веселощі починаємо!
Пісня "Зима проходить" Слова Т. Міраджі Обр. П. Чайковського
Ось уже зимушка проходить,
Люлі, люлі, проходить,
Люлі, люлі проходить.
Світить сонечко світліше,
Гріє сонечко тепліше,
Люлі, люлі, тепліше,
Люлі, люлі, тепліше.
"Чик, чик" - сонечко назустріч
Пташки весело щебечуть.
Люлі, люлі, щебечуть,
Люлі, люлі, щебечуть.
Дзвінять дзвіночки, входитьМасляна.(Слайд 14/ натиснути звук)
Привіт, любаМасляна !
Привіт, Авдотьюшка Ізотьєвно!
Дуня біла, Дуня рум'яна!
Коса довга триаршинна!
Хустка біленька новомодненька!
Чи надовго тиМасляна до нас прийшла ?
Масляна - яскраве, веселе, галасливесвято, яке триває тиждень. Щодня має свою назву.
Четвер - Розгуляй, широкий четвер
П'ятниця -Тещини вечора
Субота - Золовкині посиденьки
Неділя - Прощена неділя
НашаМасляна дорога.
Ненадовго до нас прийшла.
Ми думали – на сім тижнів,
А виявилося – на сім днів.
А з чим ти прийшла,Масляна ?
Вихованець: Гей, дітлахи - дітлахи, а ви знаєте, щоМасляна любить, колинарод не нудьгує, а веселі ігри грає? Давайте і ми пограємось. Скажіть, що ми взимку зі снігу ліпимо?
Гра "Снігова баба".
(українська народна гра )
Діти стають у коло. У центрі – дитина, що зображує снігову бабу.
Ми зліпили це диво
у п'ять хвилин. Імітують ліплення "сніжків".
Ми зліпили це диво
Як звуть таке диво,
Як звуть? Знизують плечима.
Як звуть таке диво,
До снігової баби Звужують коло,
Близько близько підійдемо, підходячи до снігової баби.
Низький – низький наш уклін. Кланяються.
Ми надбабою посміємося: Розширюють коло і показують
"Ха - ха-ха! на неї рукою.
Добра ти, наша баба, гарна! Качають головою.
(Говорком)- Раз, два, три!
Нас ти, баба, наздожени!
Діти тікають, "снігова баба" їх ловить.
Вихованець: ЗустрічаютьМасляну ситістю і достатком. Чим багатший і веселіший Масляницю відсвяткують, тим багатший рік буде. А ми тебе,Масляна, і весну хороводом зустрінемо.
Хоровод "Ми лугом підемо" Муз. Н. Луконіної, сл. Л. Чадовий.
1. Ми по лузі підемо, Ідемо по лузі.
Приходь, червона! Плескаємо.
2. Ми по лузі підемо, Ідемо по колу.
Дощ, лій - поливай, Руки вгору,
Всім напитися давай! Відпускаємо долоні.
3. Ми по лузі підемо, Ідемо по колу.
Сонце, яскравіше світи, Качаємо руками
Допомагай нам рости! Вправо - вліво(вгорі).
Вихованець: Ну, що ж, вистачить нам співати та грати, пораМасляну проводжати.
Всі кланяютьсяМасленіце :
Прощай,Масляна,
Вихованець: Багатонародних звичаїв і традицій ми дізналися і згадали. Чим же зустрічають дорогих гостей?
На якомусвяті ми сьогодні були ?.
Діти:масляна
Вихованець: Де ми ще були?
Діти: на ярмарку
Вихованець: Що ми там бачили?
Діти: іграшки, посуд тощо.
Діти сідають за стіл, вибирають трафарети з паперу, приступають до роботи.
український народ умів чергувати роботу та відпочинок, тому все в нього виходило гарним. А ще, хлопці,український народ дуже гостинний та хлібосольний.
Ви давно млинців не їли?
Ви млинців захотіли?
Напекли ми вампоїсти
сотень п'ять, а може шість.
Частування на славу,
А хлопцям на забаву.(Слайд 15)
Діти частують гостей. Вихователь запрошує до групи дітей на чай та млинці.
Презентація "Кузьминки" Презентація "Кузьминки" була створена в рамках виховного заняття "Народні свята та традиції нашого народу". Доля народу прихована.