А. С. Пушкін «Зимовий вечір»

Тема:А.С.Пушкін «Зимовий вечір»

(Урок літературного читання у ІІІ класі)

Вчителька: Газізулліна Лейля Сабірівна

Тема уроку: А.С.Пушкін «Зимовий вечір».

Цілі: домогтися розуміння сенсу вірша та настрою ліричного

освітні:познайомити з деякими фактами біографії Пушкіна, віршами, присвяченими няні поета; показати своєрідність пейзажної лірики А.С.Пушкіна та майстерність поета у створенні картин зимового пейзажу; відпрацьовувати навичку виразного читання ліричного тексту;

розвиваючі:розширити та поглибити знання учнів про творчість Пушкіна; розвиток вміння порівнювати, аналізувати та узагальнювати інформацію, робити висновки;

виховні:формувати уявлення учнів про роль бабусі та няні як носительок родових традицій, культури та моральних уявлень народу; виховання любові та поваги до людей старшого віку.

Тип уроку:вдосконалення знань, формування умінь та відпрацювання

Матеріал для читання:А. С. Пушкін. "Зимовий вечір".

• «Поурочні розробки з літературного читання» 3 клас, С.В.Кутявіна

• Електронна презентація до уроку

• Виставка книг – твори О.С. Пушкіна

• Аудіозапис п'єси П.І.Чайковського «Січень. У камінчика»

(З альбому «Пори року»)

• Аудіозапис романсу Яковлєва «Зимовий вечір» (Виконує Гедда Микола)

• Фізкульт-хвилинка для очей (музична презентація).Хід уроку.

IЕтап. Організаційний момент.(Мета: мотивувати учнів до навчальної діяльності) (2 хв.)

Вступне слово вчителя.

1,2 – вище голова,

Довгоочікуваний дзвінок,

- А який урок унас починається? (Літ. Читання)

- Пам'ятайте, що ви найрозумніші, найкмітливіші учні, у вас все вийде. Ви готові розпочати урок? (Так)

II етап. Актуалізація колишніх знань та способів дій учнів.(Мета: Повторити знання дітей про Пушкіна) (5 хв.)

І прокидається поезія в мені…

І пальці просяться до перу, перо до паперу,

Хвилина – і вірші вільно потечуть.

Слайд 2 Портрет Пушкіна.

-Ви впізнали цього поета? (Пушкін)

-Це рядки А.С.Пушкіна. З раннього дитинства в садку, у школі ви слухали чарівні казки, вірші, створені Пушкіним.

Тестування (презентація). (2-3хв.)

ІІІ. етап. Підготовка учнів до сприйняття ліричного вірша.(Мета:формувати уявлення учнів про роль бабусі та няньки як носительок родових традицій, культури та моральних уявлень народу) (8 хв.)

- А чи знаєте ви, що Пушкін почав писати свої перші вірші, коли ще не був Олександром Сергійовичем, а був хлопчиком Сашенькою?

Слайд 3. Портрет Пушкіна-дитини.

-Пушкін був дуже вразливим і емоційним людиною і свої почуття почав дуже рано висловлювати у віршах. Перші знання про життя, перші враження про неї маленький Сашко отримав від своєї няньки.

– Хто знає, як звали няню поета? (Аріна Родіонівна)

- Правильно. Це-Аріна Родіонівна. Дізнаючись про неї,ми повинні формувати уявлення про роль бабусі та няні як носительок родових традицій, культури та моральних уявлень народу.

Слайд 4. Портрет няні.

-Аріна Родіонівна - кріпачка, вона прожила і прослужила в будинку Пушкіних багато років, винянчила всіх дітей і була до них дуже прив'язана. Але особливо вона любиламаленького Сашеньку, майбутнього поета Пушкіна. Він теж любив свою няню, вважав її своїм другом і найближчою людиною не тільки в дитячому віці, а й вже дорослим.

Пушкін був дуже сміливим поетом: деякі його вірші були спрямовані проти царської влади та законів. Звичайно, цареві це не сподобалося, і він вирішив покарати поета. Цар заборонив йому жити в столиці і на два роки заслав Пушкіна в далеке та глухе село Михайлівське.(Слайд 5.)

Няня поїхала разом з ним, і в ці роки Олександр Сергійович особливо зріднився з Аріною Родіонівною: місце заслання знаходилося далеко від галасливої ​​столиці, від друзів, і няня була єдиною близькою людиною, хто знаходився з ним поруч у цей важкий для поета час.

Слайд 6. Картина Н.Н.Ге «Пущин у гостях у Пушкіна»

– На цій картині художник Микола Миколайович Ге зобразив момент перебування Олександра Сергійовича Пушкіна у селі Михайлівському.

– Що ви бачите на картині? (Пушкіна, няню та друга)

- Згодна з вами. До Пушкіна якраз приїхав у гості його близький друг Іван Іванович Пущин, друзі спілкуються, а няня сидить за столом, вона зайнята в'язанням і водночас уважно слухає Олександра Сергійовича, який щось читає своєму другові.

- Але такі щасливі приїзди друзів були дуже рідкісні, і нянька була єдиною співрозмовницею поета: саме їй він читав свої твори, які вигадав, перебуваючи на засланні в Михайлівському. І.С.Аксаков ось що пише про няню Пушкіна:

Слайд 7.Так от хто перша натхненниця,

перша муза першого істинно українського

поета, це – няня…

Хай буде їй, цій няні, від імені

українського суспільства вічна подяка.

  • Хто така муза? У грецькій міфології богиня –покровителька мистецтв та наук. У даному випадку – це джерело поетичного натхнення, або натхнення, творчість.
  • Чому Аксаков назвав няню музою та натхненницею поета? (Бо вона показала шлях до творчості і сама розповідала вірші, казки).
- А за що він дякує няні? (Відповіді учнів)
  • Справді: Арина Родіонівна - з дитячих років найближча і найдорожча людина для Пушкіна, відкрила поетові світ казки;
  • для поета Арина Родіонівна була не просто дбайливою нянею, а й талановитою казкаркою;
  • вона знала українські народні казки, любила їх і прищепила любов до них поетові;
  • няня співала Пушкіну народні пісні, розповідала про звичаї українського народу;
  • від неї поет почув багато українських народних переказів, повір'їв, прислів'їв та приказок.
В одному з віршів Пушкін писав:

Мастериця була,

І звідки брала!

А куди розумні жарти,

Слухати, так душі втішно.

І не пив би, і не їв,

Все б слухав та сидів.

- У черговому засланні Пушкіну наказано було жити в маєтку його предків у селі Михайлівському у Псковській губернії (1) (Слайд 8). Цар заборонив відвідувати засланця. Єдиною радістю для Пушкіна стала зустріч з Аріною Родіонівною, з якою він давно був розлучений. Вона жила у Михайлівському і дуже тепло прийняла свого вихованця. Не один вечір провів Олександр Сергійович у товаристві Арини Родіонівни, захоплюючись її розповідями та співом. Довгі зимові вечори проводив Пушкін з нянею, слухаючи її пісні і казки (Слайд 9). Один з таких зимових вечорів 1825 описаний у його вірші «Зимовий вечір».

Фізкульт-хвилинкадля очей (музична презентація)

Мгла– непрозоре повітря /від туману, сутінків, темряви/.

Вихор- рвучкий, круговий, рух вітру.

Покрівля застаріла- дуже поганий дах.

Стара лачужка- невелика, погана хата, хатина.

Веретено– пристосування для прядіння.

4. Слухання романсу «Зимовий вечір»

-Ліцейський друг Пушкіна Яковлєв написав музику до цього вірша. Вийшов гарний романс.

(Звучить запис романсу)

- Чи вдалося композитору передати у музиці смуток, тугу поета? (так)

(Мла – це непрозоре повітря від туману, снігового пилу або сутінків)

(Зі звіром: «Те, як звір вона завиє ...»;

З дитиною: «То заплаче, як дитя…»;

З мандрівником: «Те, як мандрівник запізнілий, До нас у віконце застукає»)

- Автор малює бурю та виття вітру за допомогою звукопису. У тексті багато слів зі звуками, що зображають шум вітру, його пориву та завивання, схожі на рев звіра:

(р) - "буря", "криє", "вихори", "крутячи", "звір";

(с), (з), (ч), (ш) - "звір", "завиє", "застарілої", "соломою", "зашумить", "запізнілий", "віконце", "застукає";

(а), (о), (у), що передають виття вітру: "буря", "мглою", "небо", "криє" і т.д.

-Чи випадково тут такий опис зимового вечора? (Природа теж, як живе

істота, співчуває героям твору)

- Знайдіть у тексті слова, якими він називає няньку. («Моя старенька», «Мій друг»)

- У цьому вірші весь біль і туга, переживання поета, який перебуває у тяжкому безрадісному становищі. На засланні. Вдалині від друзів і рідних.

-Знайдіть слова, якими поет звертається до няні. («Добра подружка»)

-З яким проханням він звертається до няні? ( «Вип'ємо, добраподружка»; "Заспівай мені пісню")

-Навіщо поет просить няню заспівати пісню? Як він каже про це? ( Щоб підняти настрій: «Серцю буде веселіше»)

-Прочитайте останню частину і простежте, чи змінився настрій наприкінці вірша чи залишився тим самим. (У цій частині повторюються перші чотири рядки, з яких починається вірш, а за ними йде перший чотиривірш другої строфи)

-Чи випадково поет так збудував останню строфу? (Ні, наприкінці поет долає початкову смуток і тугу, хоча спочатку й показує ту саму безрадісну картину)

Коли поет говорить про няньку, почуття та настрій у нього зовсім інші: теплі, задумливі, ніжні, ласкаві)

(-Щоб розповісти про свої почуття.

-Це вірш не про картини природи, а про почуття людини.)

- Як ми називаємо вірші про почуття людини?(Ліричні).

2.Попередньо, щоб створити ліричну атмосферу перед читанням цього вірша, діти слухають уривок із музичного альбому великого українського композитора Петра Ілліча Чайковського «У камелька».

Словникова робота:Слайд 12. Камелек - це невеликий камін, вогнище для обігріву.

Слухання твору із заплющеними очима.

-Уявіть холодний зимовий вечір. За вікном буря, негода, а в приміщенні горить вогник і зігріває своїм теплом душу людини, що сидить біля камінчика.

3.Прослухавши п'єсу, діти обмінюються враженнями про характер музичного твору і роблять висновок, що розповісти про свій настрій та почуття можна і за допомогою музики.

4.Виразне читання вірша учнями.

VIетап.Оцінка навчальних досягнень, підбиття підсумків уроку. Рефлексія. (Мета:Підбити підсумок виконаній роботі на уроці) (5 хв.)

    1. Висновок.
  • Що нового ми сьогодні дізналися про життя і творчість Пушкіна?
  • З яким твором поета познайомилися? («Зимовий вечір»)
  • У кожного з вас є бабусі. У наш час вони виконують роль няні. Деякі діти, крім бабусь, мають і няні. Що ви можете розповісти про них?
2. Оцінка.

3. Домашнє завдання:

1) вивчити вірш «Зимовий вечір».

2) напишіть про свою бабусю, щоб усі змогли її собі уявити та зрозуміти, яка вона добра та ласкава, як любить вас.