Аналіз уроків - Інтегровані уроки образотворчого мистецтва як формування інтересу

Урок проводився у 2 класі МБОУ ЗОШ №1 ім. Н.К.Крупської.

Тема: Димківська іграшка.

Мета: Формування інтересу димківської іграшки.

1. Навчити прийомів ліплення (з окремих частин)

2. Розвинути дрібну моторику рук

3. Виховання естетичного почуття

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

Методи виховання: словесний, наочний (демонстрація іграшок, ілюстрації), практичне (ліплення учнів іграшок).

Вигляд уроку: інтегровані уроки образотворчого мистецтва + праці + музика.

Запланований результат: вміють ліпити глиняну іграшку, знають прийоми ліплення, розуміють особливості промислу.

Тип уроку: Вступний.

Форма роботи під час уроку: фронтальна, індивідуальна.

1). Організаційний момент - настрій учнів на майбутню роботу, організувати та підготувати робоче місце.

2). Викладення нового матеріалу:

а). Повідомлення нової теми – мотивація учнів до виконання нової роботи. На даному етапі уроку педагог запитує у учнів, чи знають вони, що таке Димківська іграшка. Марина.Н і Криріл дуже добре знають іграшки Димків. Вчитель звертає увагу на те, що для її виробництва використовується місцева червона глина. Ретельно перемішана із дрібним річковим піском. Димківські іграшки бувають: Кавалери, Барині, Коні.

б). Показ та аналіз зразка - на цьому етапі уроку учні повинні проаналізувати виготовлений зразок. У учнів розвивається логіка і мислення при сприйнятті зразка, що виготовляється.

При цьому етапі можна сказати, що в Олена О і Наташа Ц у цих дітей проявляється інтерес, учні зацікавилися як правильно і як красиво можна зліпити з пластиліну конячку, щоб вона виходила така ж красива і рівна як на зразку вчителя.

в). Показвиконання роботи – актуалізація уваги над технікою виконання димківської іграшки. Пояснення вчителя будуються на проблемних питаннях. За допомогою такого методу Маша Ч. запам'ятала, як слід виліплювати із пластиліну тулова. Максим К. запам'ятав як правильно примазувати туловище до голови.

3). Практична робота – формування навичок роботи з пластиліном розвитку інтересу. Етап розрахований на те, що учні працюють самостійно. У Поліни К. не виникло жодних проблем, працювала весь урок, а У Саші Р. виникла низка питань - як правильно зліпити ковбаску і згорнути її, у Настя С. використовувала в роботі фотографію із зображенням іграшки Димскова (коня). Катя Х. виявила фантазію, уяву, та величезний інтерес.

4). Аналіз та оцінювання роботи – виявлення кращих робіт. Цей етап дозволяє вчителю справедливо виставити позначки з допомогою аналізу окремих учнів. У той же час учень навчається аналізувати роботи інших учнів та виявити недоліки своєї роботи. Якщо цей етап проводити постійно, учні самостійно зможуть виявити гідність кожної роботи.

Тема: Ознайомлення з народним промислом «Філімонівські іграшки».

Ціль: Формування вміння малювати «Фільмонівські іграшки».

1. Познайомити із чудовою майстерністю та мистецтвом української Півночі, з особливостями у розписі Філімонівської глиняної іграшки.

2. Формування навичок щодо створення єдності форми та декору іграшки, композиції ритму кольорових плям та елементів, розвивати творчі здібності та уяву.

3. Виховувати любов до народного мистецтва України. Дати змогу дітям відчути себе народним майстром.

Запланований результат: вміють передавати на малюнку особливості форми орнаменту Філімонівської свистульки

Типуроку: Вступний.

Вигляд уроку: інтегрований урок розвиненіший за мову + навколишній світ

Методи навчання: словесні, наочні, практичні.

1) Організаційний момент - настрій учнів працювати, перевірка готовності та робочого місця учнів.

2) Викладення нового матеріалу:

а) Повідомлення нової теми та мети уроку – мотивація учнів до виконання вже знайомої техніки – димківська іграшка, а саме – Філімонівська.

б) Показ та аналіз зразка – учням необхідно проаналізувати форму свистульки, знайти в орнаменті іграшки знайомі символи (символ сонця, символ води). У ході обговорення Даша К. активно виявляють інтерес до уроку, відповідають на запитання, відгадує загадки. Мілана З правильно визначає співвідношення частин форми іграшки Флімонівської, із захопленням пояснює всьому класу колірного рішення свистульки виконанню зображення іграшки. Маша Н. вирішила використати не лише одну фарбу, але кілька кольорів.

Настя Т. пропонує розмістити іграшку посередині листа, тим самим демонструючи правильні сюжетне рішення. А Коля Ф. використовує зображення іграшки твердий графітний олівець, підтверджуючи своє вміння виконувати олівцевий ескіз.

При аналізі зразка дається можливість не лише намалювати іграшку на зразок, а й проявити свою фантазію. Аня Ч. під час аналізу зразка пропонує свої варіанти виконання Філімонівської іграшки. Учні активно допомагають одне одному. Максим В. не може у виборі колірного рішення малюнка визначитися з кольором.

На даному етапі уроку для закріплення знання з філімоносських свистульках вчителем читається не великі стешки - потішки.

На цьому етапі можна простежити, наскільки у кожного учня виявляється інтерес до малюнка, а у кого є труднощі в розумінніособливості форми та розпису.

в) Показ виконання роботи – актуалізація уваги над технікою виконання малюнка. Даний етап уроку будується на не поясненні матеріалу вчителем, лише на питаннях. За допомогою такого методу у більшості учнів у класі не виникло питань, і тільки Насті С. необхідно було пояснити індивідуально.

3) Практична робота – формування навичок роботи з акварельними чи гуашевими фарбами, розвиток інтересу до Філімонівської іграшки. Етап розрахований на те, що учні працюють самостійно. У Свєти К. не виникло жодних проблем, і впоралася з роботою ще до дзвінка. У час, що залишився, допомагала своїм однокласникам. У Вови Ст виникла проблема з розташуванням візерунка на формі свистульки.

Урок проводився у 2 класі МБОУ ЗОШ №1 ім.М.К.Крупської.

Тема: Ознайомлення з народним промислом Каргопільські іграшки.

Мета: Формування вміння малювати каргопільські іграшки.

1. Познайомити із чудовою майстерністю, та з особливостями у розписі Каргопільської глиняної іграшки.

2. Формування навичок щодо створення єдності форми та декору іграшки, композиції ритму кольорових плям та елементів, розвивати творчі здібності та уяву та викликати інтерес у учнів до народного промислу.

3. Виховувати любов до народного мистецтва України.

Запланований результат: вміють завдавати характерного візерунка на намальований контур іграшки

Тип уроку: вступний.

Вигляд уроку: інтегрований урок розвиток мови + довкілля + музика

Методи навчання: словесні, наочні, практичні.

1). Організаційний момент - настрій учнів на майбутню роботу, організувати та підготувати робоче місце.

2). Викладення нового матеріалу:

а). Повідомлення новоїтеми та завдання уроку - мотивація учнів до виконання нової роботи. Даний етап уроку починається з питання та плавно літературний початок. Це потрібно для емоційного настрою кожного учня. Учні спочатку слухають, а потім відповідають на питання, які вони бувають Каргапольські іграшки, для чого потрібні. Настя Т. принесла глиняну іграшку з дому, і допомагаючи вчителю, вона розповідає про цю іграшку. Отже, вчитель підводить до теми уроку.

б). Показ та аналіз зразка відбувається під тиху народну музику. Вчитель акцентує увагу дитини на характерних рисах Каргапольської іграшки. Про особливості розпису іграшки, мотиви які були використані в даному народному промислі.

Саша Ч утруднюється в описі характерних ознак Каргапольської іграшки, Маша К називає різноманітність мотивів Каргапольського промислу.

Прочитане оповідання про Каргопольському промислі його майстрів зацікавився практично весь клас Михайло К ставив додаткові питання.

Можна сказати, що у багатьох учнів розвивається великий інтерес, у учнів виходить на ходу вигадувати елементи композиції.

в). Показ виконання роботи – актуалізація уваги над технікою виконання образотворчого малюнка. Цей етап будується на проблемних питаннях вчителя та поясненнях учнями. Наприкінці етапу учні запам'ятали поетапність виконання. Оскільки учням цей вид роботи вже відомий.

3). Практична робота – етап розрахований на те, що учні працюють самостійно. У практичній частині дітям було запропоновано об'єднатися у малі підгрупи.

Саші Ч. та Маші К. об'єдналися та виконували роботу разом, де вигадували свої іграшки. Інші учні у класі загалом впоралися з поставленими завданнями. У малюнках передано відмінніособливості промислу, колірне рішення відповідала каргапольській іграшці. Роботи вирізнялися оригінальністю, виразністю, творчим підходом малюнка.

У практичній частині була використана народна музика, яка сприяла формуванню інтересу до народного мистецтва у молодшого школяра.

Максим Р. не вийшов композиційно вірне рішення малюнка.

У Насті С. не виникло жодних проблем, працювала весь урок. У Максима Ст виникли проблеми з нанесення характерного орнаменту на малюнок, тим самим заважав Насті виконувати малюнок.

Роботи вийшла цікава творча. Денис К. під рукою не мав склянки з водою, але її виручила сусідка.

Тані Ж. дуже сподобалася ця робота, і вона вчителі попросила шаблони для продовження малюнків будинку.

4). Аналіз та оцінювання роботи – виявлення кращих робіт. Цей етап дозволяє вчителю справедливо виставити позначки з допомогою аналізу окремих учнів. У той же час учень навчається аналізувати роботи своїх однокласників та виявити недоліки своєї роботи. Якщо цей етап проводити постійно, то учні самостійно зможуть виявляти переваги своєї роботи.

Критерії до оцінювання ті самі, що були використані при першому діагностичному дослідженні.

Після проведення діагностики виявилося наступні результати:

- Високий рівень 20%

-Середній рівень 65%

-Низький рівень 15%

Як видно за результатом діагностики, формування інтересу молодшого школяра до народного мистецтва значно зросло. Це говорить про те, що проведена робота виявилася ефективною, діти навчилися розпізнавати глиняну іграшку різних народних промислів, використовували різноманіття колірної грами, при виготовленні ліплення глиняної іграшки передавали.характерні риси форми. Інтеграція під час уроків образотворчого мистецтва вплинув формування інтересу народному мистецтву.

школяр іграшка особистість інтегрований урок