Бесіда у старшій групі дитячого садка на тему Предмети зі скла та металу
Конспект заняття зі пізнання у старшій групі ДНЗ
Тема : Предмети зі скла та металу
Мета : познайомити з властивостями скла та металу та їх застосуванням; розвивати допитливість, тактильну пам'ять, увагу; уточнити уявлення дітей про те, які предмети можуть бути зроблені зі скла та металу; познайомити з професіями людей, які працюють зі склом та металом.
Хід заняття
У гості до дітей приходить Кузя.
На столику стоять два підноси. На першому розкладено предмети зі скла, на другому – з металу.
- Діти, подивіться, що Кузьма приготував нам на столику. Чого тут тільки нема! Назвіть, що ви бачите (відповіді дітей)
- Хлопці, як ви вважаєте, чому Кузя поклав одні предмети на перший піднос, а інші - на другий?
- Правильно, на першому таці всі предмети зі скла, скляні, а на другому таці всі предмети з металу, металеві.
- Ви любите грати у хованки? І Кузя також дуже любить грати. Хочете з Кузою пограти? Кузя зараз ховатиме кульку (будь-який предмет), а ви повинні здогадатися, де вона. Дивись, Кузя, ховай добре!
Діти заплющують очі.
- Раз, два, три - кулька швидше знайди!
Кузя ховає кульку у склянку. Діти розплющують очі і відразу знаходять предмет.
- Хлопці, як ви так одразу змогли знайти кульку?
Діти відповідають, що вони побачили кульку.
- А якою властивістю володіє скло, що ви відразу побачили через нього кульку? Скло якесь? (Прозоре.) Давайте скажемо все разом: "Прозоре". А де ще люди застосовують скло, щоб використати цю чудову властивість – прозорість? (Зі скла виготовляють стекла автомашин, стінки акваріума,термометри, окуляри, скла вставляють у рами вікон, лампочки тощо)
- Добре, що люди вигадали скло. Що було б, якби у нас у групі не було скляних вікон? (Було б темно, не було б сонця та світла у групі, не бачили б через вікно природу.)
- Хлопці, Кузя знову хоче з вами погратись. Цього разу, Кузя, постарайся сховати кульку гарненько.
Кузя ховає кульку у металеву коробочку з кришкою.
- Раз, два, три - кульку знайди!
Діти відкривають очі та шукають кульку. Гра «Горячо – холодно». Знаходять у коробочці.
- А тепер важче було шукати? У металевій коробочці кулька не видно, але ви здогадалися по звуку. Коли взяли коробку в руки, кулька загриміла. Металева коробочка непрозора. Повторимо всі разом: "Непрозора".
- А тепер, хлопці, Кузя просить вас вибрати та взяти до рук по одному предмету. І Кузя візьме собі те, що йому сподобалося.
Кузя бере скляний предмет і мало не кидає його.
- Ой, Кузя, обережно!
- Хлопці, що було б, якби Кузя впустив склянку на підлогу? Що було б зі склянкою зі скла, якби вона вдарилася об тверду підлогу? (Він би розбився.) Значить, скло має ще одну властивість. Яка ця властивість? (Скло крихке.)
- А металева коробочка теж тендітна? (Ні.)
- Перевіримо? (Після удару об підлогу коробка залишилася цілою.)
- Скло – тендітне, а метал – міцний, твердий.
- Хлопці, Кузя захотів попити води та хвилюється, куди ж йому краще налити воду: у скляну чи металеву склянку. Він думає, що якщо скло прозоре, то раптом вода з нього витікає. Давайте спробуємо налити Кузе воду в металеву та скляну склянку. Нехай Кузя подивиться, що буде.
Вихователь наливає воду.
- Дивись, Кузя, вода невиливається, не просочується, а міцно утримується у всіх стаканчиках. Значить, скло і метал мають ще одну загальну властивість - водонепроникність.
– Проведемо ще один експеримент. Дивіться, хлопці, якщо ми візьмемо скляну та металеву пластинки та опустимо їх у воду, що з ними станеться? Правильно, вони поринуть у воду. А якщо у воду покласти дерев'яну платівку? (Буде плавати.) Значить, скло та метал які? Легкі чи важкі? (Важкі.)
- А тепер проведіть рукою з усіх скляних та металевих предметів. Які вони? М'які чи тверді? (Тверді.) Гладкі чи шорсткі? (Можуть бути і гладкими, і шорсткими, у цьому вони схожі.)
- А за запахом можна розрізнити їх? (Ні.)
- А за звуком? (Можна, можливо.)
– Ось зараз Кузя і пограє з вами у цікаву гру «Що звучить?»
Кузя стукає паличкою з різних предметів, діти дізнаються про звук, який предмет.
- І за звуком можна визначити метал та скло.
- Хлопці, дивіться, а це ще хтось до нас прийшов?
Вихователь показує ошатну металеву ложку і ошатний скляний келих.
- Це давні друзі, але й великі сперечальники. Кожен із них стверджує і впевнений, що він головніший за всіх інших. Ложка сперечається, що з металу роблять багато дуже корисних людині предметів, а келих стверджує, що зі скла набагато більше. Як вирішити їхню суперечку? Хто з них має рацію?
- Хлопці, давайте розділимося на дві команди. Перша команда – за ложку, друга – за келих. Хто більше назве предметів, виготовлених зі скла або металу.
Діти називають по черзі предмети зі скла та металу.
– Молодці, хлопці, багато предметів назвали. Виходить, і ложка, і келих мали рацію. І скло, і метал – дуже корисні та необхідні в житті людини.
- Хлопці, а ви знаєте, звідки людина бере скло та метал? І ти, Кузенько, не знаєш? Тоді послухайте цікаву історію.
- Одного разу людина побачила таємничу гору, яка вивергала вогонь та розпечене каміння. Ця гора називається вулкан. Коли виверження закінчувалося, каміння остигало і ставало дуже твердим. Допитлива і смілива людина стала вивчати властивості такого каміння. Виявилося, що з такого міцного каменю можна було зробити сокиру кращою за колишню, зроблену зі звичайного каменю і дерева. І голки були міцніші, і ніж був твердіший. Цей матеріал людина назвала металом. Але скрізь бувають вулкани і вивергаються вони завжди. От і додумалася людина спорудити спеціальну величезну піч і в ній «варити» метал.
(Вихованець ілюструє свою розповідь: доменна піч, люди, які працюють з металом тощо)
- Хлопці, а хтось із вас знає, люди яких професій працюють з металом? (Відповіді дітей)
- Правильно, це зварювальники, токарі, ковалі, металурги.
– І скло, хлопці, – це добре відомий усім матеріал. Спосіб отримання скла людина вигадала дуже давно. Археологи під час розкопок знайшли скляну бусинку, якій уже понад тисячу років. Так звичайний чистий пісок та інші спеціальні добавки розплавляють, хоча пісок та добавки непрозорі, при розплавленні виходить прозора паста. З неї витягають листи. Ці прозорі скляні листи вставляють у віконні рами.
- Хлопці, люди яких професій працюють зі склом? (Відповіді дітей)
- Правильно, скла вставляють склярі. Дуже цікава робота у склодува. Він видує з розпеченого скла різні вироби: вази, графини, іграшки, різні фігурки людей та тварин, квіти.
Гра «Добре – погано». Діти знаходять нові хороші та погані якостіметалу та скла.