Бюджет сім’ї», Відкритий клас
Комп'ютер, проектор, екран
- Тема: «Бюджет сім'ї»
Мета: Освітня: - познайомити дітей з поняттям «сімейний бюджет», «доходи», «витрати», «стипендія», «допомога», «пенсія», «комунальні послуги» ; - опанувати практичні навички розподіляти сімейний бюджет;Розвиваюча: - розвивати пізнавальний інтерес учнів, мова, логічне мислення, загальний кругозір; - Розповідати, як розпоряджалися грошима казкові герої, аналізувати їх вчинки, розмірковувати, висловлювати свою думкуВиховна: - виховувати мотивацію до навчання, вміння вислуховувати думки товаришів, працювати в групах та в колективі; - поважати працю старших.
Хід уроку
1. Організаційний момент. 2. Повторення вивченого матеріалу - Наш урок ми почнемо з повторення пройденого матеріалу. Розгадаємо кросворд:
б
ю
д
ж
е
т
- Як називаються паперові гроші?
- Грошова одиниця у Китаї?
- Грошова одиниця у США, Канаді, Австралії та деяких інших країнах?
- Металевий гурток, значок, що видається на згадку про якусь подію, що служить умовним (іноді платіжним) знаком, призом.
- Металеві та паперові знаки, що є мірою вартості при купівлі-продажу, засобом платежів та предметом накопичення.
- Дрібна монета, сота частка карбованця.
Прочитайте виділене слово по вертикалі. Отже, про що ми говоритимемо на сьогоднішньому уроці? (Про бюджет)3. Нова тема. -Хто знає, що означає слово "бюджет"? (8) (Розпис доходів і витрат держави, установи, сім'ї на певний термін). - А що таке прибуток? - А що таке витрата? - А що такестипендія? (Міркування учнів)4. Робота з підручником. Читання учнями статті «Що таке бюджет».5. Словникова робота з довідника. 6. Обговорення з тексту. Тест. 1.З чого складається бюджет?А) із грошей; Б) із зарплати та стипендії; В) з доходів та витрат.
2.Кращим вважається бюджет, в якомуА) доходи більші за витрати; Б) доходи рівні витрат; В) доходи менші за витрати.
-Як ви розумієте "Живуть доходом, а проживають витратою"? -У чому вимірюється дохід та витрата сім'ї?
-Зараз ми запрошуємо родину Іванових та розглянемо їхній сімейний бюджет.
Увечері зібралася вся родина. Син – першокласник не міг сидіти спокійно, йому дуже хотілося повідомити новину батькам. Запахавшись, прийшли бабуся та дідусь. Останнім увійшов батько, стомлений після роботи.
- А у мого друга Сашка новий велосипед. Я теж хочу, - сказав син. - Так, зараз розберемося, - сказав батько. Тільки сидіть тихо. Ти – наш майбутній учений, – звернувся тато до старшого сина – студента. - Вважатимеш наш сімейний дохід. -Дохід - це ті гроші, які мені платять на роботі, тобто моязарплата. Щомісяця я приношу в будинок і віддаю мамі 15 тисяч рублів . (Віддає гроші).Учитель.- Це гроші не справжні, але кожен з вас повинен знати, що підробка грошових одиниць карається за законом. Бабуся з дідусем теж не залишилися осторонь. - Ми теж отримуємо гроші, по 8 тисяч рублів. Якщо нас двоє, то це скільки? (Діти множать) - 16 тисяч рублів.Учитель. – Як ви вважаєте, які гроші могли отримати бабуся з дідусем?( пенсії ) -А я теж приношу гроші в доход сім'ї, - заявив син - студент. Вчитель. - Про які гроші каже студент? (Простипендіях ). - Наша дитина теж отримує гроші, і вони називаються посібник на дитину, - додала мама. -А тепер підрахуємодохід нашої родини, - сказав тато. -Ура! Цілих 33 тисяч 500 рублів. Можна купити кілька велосипедів, - вигукнув син-школяр.Учитель.- Як ви думаєте, чи так це? - Як ви думаєте, на що мама витратить ці гроші?(Харчування, освіта ). - Давайте подивимося, як добре ви знаєте ціни на основні продукти харчування? -У середньому на 1 особу на місяць на харчування витрачається 4 тисячі рублів. Якщо в нашій сім'ї 6 чоловік, то скільки грошей ми витратимо на місяць на харчування? - А куди ще витрачаються гроші із сімейного бюджету? - Яким чином батьки витрачають гроші на освіту? (канцтовари, портфель, форма). -А Куди ще витрачаються гроші у сім'ї? -На які заходи витрачаються грошіз метою підвищення культурного рівня? (Відвідування театрів, музеїв ...) -А якщо визахворіли, то куди витрачаються гроші? - А за що ще батьки платять гроші щомісяця? (Комунальні послуги). - Чи знаєте ви, яка плата за комунальні послуги?
-Отже, давайте підведемо баланс, підрахуємодоходи та витрати нашої родини Іванових. -На що найбільше витрачаються гроші у сім'ї? - Яку частину займають витрати на харчування в сім'ї Іванових? (Відповіді дітей) -Ура! Залишилося ще 9 тисяч 500 рублів! Цього вистачить на велосипед! – закричав хлопчик. -Це не зовсім велосипедні грошики! Це наші нагромадження, - заявив батько. -Накопичення - це те, що залишається від доходу нашої сім'ї після того, як ми витратимо гроші на все необхідне. Їх можна зарахувати до банку. Якщо вони зберігаються у банку, то банк виплачує за це додаткові гроші (банківський відсоток). -Я хочу порадити, - сказала бабуся, - де взятизайві гроші. - Де? - дружно запитали всі. - Ось позаду вас кран, а з крана вода тече, а он у коридорі лампочка горить, а на вулиці вже світло. Але ж ми платимо гроші за світло та за воду. За все доводиться платити. (Що мала на увазі бабуся?) - Ось це ділова розмова. Це – економія. -Підберіть синонім до слова "економія". (Бережливість). - Поясніть сенс прислів'їв «Бережливість дорожча за багатство», «Копійка рубль береже». -А на чому ще можна заощадити у сім'ї? (Міркування дітей)
7. Фізкультхвилинка «Доходи та витрати»
(Учитель називає статті витрат – діти присідають, статті доходів – бавовна руками).
8. Закріплення пройденого матеріалу.
Групова робота - скласти бюджет сім'ї. (за картками)
1 група.
Батько + мати + дитина – дошкільник. Зарплата батька - 15 тисяч рублів. Зарплата матері – 10 тисяч рублів. Допомога на дитину -500 рублів.
2 група.
Бабуся + дідусь. Пенсія бабусі -7 тисяч рублів. Пенсія дідуся – 8 тисяч рублів.
3 група.
Батько + мати + син – студент (навчається платно). Зарплата батька -16 тисяч рублів. Зарплата матері -14 тисяч рублів.
4 група.
Батько + мати + бабуся + дочка – учениця. Зарплата батька - 16 тисяч рублів. Зарплата матері - 14 тисяч рублів. Пенсія бабусі -9 тисяч рублів.
5 група.
Батько+мати+2 дітей. Зарплата батька - 16 тисяч рублів. Зарплата матері -1 4 тисячі рублів. Допомога на дітей -500 +500 рублів.
-Що ж ми зараз із вами робили?
-Чи важливо вміти планувати сімейний бюджет? - Звичайно, дуже важливо! Адже можна заробляти багато грошей і не вміти правильно їх витрачати. А можна мати невеликий дохід, але жити гідно,якщо витрачати грошіекономно. Ось ми з вами і повернулися до того, з чого починали наш урок, до «Сімейного бюджету».
-Чи існують види доходів, які неможливо запланувати? (Премія, лотерея ). - Розв'яжіть завдання: «Дима і Петро вирішили заробити. Вони купили сто газет за 20 рублів за кожну і стали продавати їх на автомобільних стоянках по 30 рублів. Коли всі газети будуть продані, то який дохід отримають хлопчики?» -Про які види доходу тут йдеться? (Прибуток) - Що таке «гонорар»? - Що таке відсоток з продажу?
9. Підсумок уроку.
-Що таке "сімейний бюджет"? - Назвіть доходи сімейного бюджету. -Назвіть витрати сімейного бюджету? - Для чого потрібно вміти складати сімейний бюджет?
10. Д/з: Скласти сімейний бюджет своєї сім'ї.