Числівник як частина мови

Цілі:

  • познайомити учнів з чисельним іменником як частиною мови, його граматичними ознаками, синтаксичною роллю;
  • дати уявлення про розряди числівників;
  • формувати вміння знаходити чисельне серед інших слів зі значенням числа;
  • розвивати в учнів уміння узагальнювати, робити висновки;
  • розвивати мову учнів.

Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: роздатковий матеріал, підручники, комп'ютер, інтерактивна дошка.

ХІД УРОКУ

1. Оргмомент.

Діяльність вчителя: вітає учнів, перевіряє їхню готовність до уроку.

Діяльність учнів: вітають вчителі, готуються до уроку.

2. Пояснення нового матеріалу.

Діяльність вчителя: ставить навідні питання, стимулює активність учнів, підводить їх до теми уроку та формулювання цілей уроку самими учнями.

Діяльність учнів: відповідають питання вчителя, формулюють тему і мети уроку.

- Хлопці, урок почну із не зовсім звичайних питань. Відповіді запишіть у особисті картки.

- Скільки тобі років?

- Яке сьогодні число?

- Який це ряд?

- Скільки людей сьогодні у класі?

- Що спільного у ваших відповідях? До вивчення якої частини мови ми з вами приступаємо? Як ви здогадались?(Відповіддю є число, задавалися питання: скільки? який?)

- Справді, ми приступаємо до вивчення іменника – наймолодшої з усіх імен.

- Які ж будуть цілі нашого уроку?(Дізнатися, що таке іменник, які морфологічні ознаки воно має)

- Щоб назвати морфологічні ознаки числівника,заповнимо таблицю. (Заповнюється по ходу уроку)

Частина мовиІм'яПрикметникЧисельне ім'я
Що означаєпредметОзнака предметаКількість предметів, порядок при рахунку
Відповідає на запитання.Хто? що?Який? яка? яке? які? який?Скільки? який? яка? яке? які?
Чим є пропозиціяБудь-яким членом пропозиціїВизначенням і присудкомБудь-яким членом пропозиції
Морфологічні ознакиРід, число, відмінок, власне або номінальне, одухотворене або неживе, відмінювання.Якісне, відносне або присвійне, повна і коротка форма, ступінь порівняння, відмінок, число, рід (в од.ч.)Кількісне або порядкове, відмінок, число, рід.

- Прочитайте речення та позначте числівники як члени речення.

Двоє хлопчиків підійшли до школи.

Бракуєсьомогостільця.

Розгляньте малюнок надесятійсторінці.

Заняття починаються овісімгодин.

Розділітьшістьнатри.

- Яким членом речення може бути чисельне?(Всіми членами пропозиції).

- Зверніть увагу, на які питання відповідають записані нами числівники? Числівники, які відповідають на запитання СКІЛЬКИ? і позначають число чи кількість предметів, що називаютьсякількісними. Чисельні, які відповідають на питання ЯКИЙ? ЯКИЙ? і позначають порядок предметів приРахунку, називаютьсяпорядковими.

- Розподіліть чисельні з даних вище пропозицій щодо розрядів.

(Кількісні: два, три, сім, десять, вісім.

Порядкові: сьомого, десятого).

- Скажіть, хлопці, а слова <трійка, подвоїти, семиповерховий - теж чисельні?(Це слова інших частин мови, тобто іменник, дієслово, прикметник з числовим значенням).

- Як відрізнити числівники з інших частин мови?

(Цисливі можна записати словами та цифрами, а інші частини мови – лише словами).

3. Закріплення вивченого матеріалу.

Діяльність вчителя: дає завдання, контролює їхнє виконання.

Діяльність учнів: виконують завдання вчителя, самостійно працюють за картками.

1)Завдання:вставте пропущені літери. Над кількісними числівниками надпишіть букву до, над порядковими – п. Підкресліть числівники як члени речення. Виконайте вказаний аналіз.

Санкт-Петербург - один з найкрасивіших городів Укаїни. За кількістю міст він стоїть на другому місці після Венеції. Якщо всі міста міста? вит_нути в одну лінію, то загальна протяжність складе одинадцять кілометрів. Шість ланцюгових міст? були побудовані в дев'ятнадцятому столітті.

2)Завдання: розподіліть дані слова у чотири стовпчики:

ІменникПрикметникЧислівникДієслово

Десять, подвійний, удесятерити, десятий, десятка, подвоювати, п'ятірка, двійка, потрійний, єдиний, перший, два, трійка, сотий, другий, дві, три, п'ятий, трійник, п'ятак, трійчатка, шестикласник.

3)Завдання:запишіть відповіді на запитання, використовуючи числівники.(Робота з інтерактивною дошкою).

1)Скільки років жив старий зі старою в “Казці про рибалку та рибку”?

2) Скільки п'ятниць на тижні у людини, яка легко і часто змінює свої рішення?

3) Скільки богатирів було у “Казці про мертву царівну”?

4) Про скільки крапель води йдеться у фразеологізмі зі значенням “дуже схожі, однакові”?

5) Скільки у капусти одягу?

6) Скільки має бути зайців, щоб погнатися за ними і жодного не спіймати?

7) Скільки разів потрібно приміряти, щоби один раз відрізати?

(Відповіді: тридцять років і три роки, сім п'ятниць, сім богатирів, дві краплі, сто одягу, два зайці, сім разів).

4)Самостійна робота за картками(робота з текстом).(Картка є у кожного учня) [Додаток 1]

Завдання:

1. Прочитай уривок з оповідання "Маленький принц" А. де Сент-Екзюпері та заповни таблицю, виписавши з тексту 10 кількісних числівників і всі порядкові.

3. Утвори від виписаних числівників слова іншого розряду (від кількісних – порядкові, від порядкових – кількісні) та запиши до таблиці.

Кількісні числівникиПорядкові числівники

Четверта планета належала діловій людині. Він був такий зайнятий, що з появою Маленького принца навіть голови не підняв.

- Доброго дня, - сказав йому Маленький принц.

- 3 і 2 – 5. 5 і 7 – 12. 12 і 3 – 15. Добрий день. 15 і 7 – 22. 22 і 6 - 28. Нема часу чиркнути сірником. 26 і 5 - 31. Уф! Разом 501622731.

– А? Ти ще тут? 500000000. Не знаю чого. Маю стільки роботи. Я людина серйозна, мені не до балачки! 2 і 5 - 7.

- 500000000 чого? - повторив Маленький принц: запитавши про щось, він не заспокоювався, поки не отримував відповіді.

Ділова людина підняла голову.

Ділова людина зрозуміла, що треба відповісти, а то не буде спокою.

- 500000000 цих маленьких штучок, які іноді видно у повітрі.

- Це що ж, мухи?

- Та ні, такі блискучі, маленькі.

- Так ні ж. Такі маленькі, золоті, всякий ледар як подивиться на них, так розмріється. А я людина серйозна. Мені ніколи не мріяти.

- 500000000 зірок? І що ти з ними робиш?

- 501622731. Я людина серйозна. Я люблю точність.

- То що ти робиш із усіма цими зірками?

- Нічого не роблю. Я ними володію.

4. Підбиття підсумків.

Діяльність вчителя: читає лінгвістичну казку, ставить запитання, перевіряє рівень освоєння матеріалу.

Діяльність учнів: відповідають питання вчителя, формулюють висновки на тему уроку.

Лінгвістична казка.

Чисельні кошти люблять! Не відразу людина навчилася рахувати і створила числове число. З усіх частин мови – ця наймолодша.

А хочете послухати, як уперше було висунуто Чисельне іншими частинами мови? На жаль, ми потрапили до кінця їхньої розмови.

- Хто за цю пропозицію, прошу підняти руку, - сказав Голова. - Іменник, підрахуйте кількість голосів.

- Хтось крикнув: "Багато!", Іменник підхопило:

- Ви не рахували! Чи ви не хочете рахувати?

- Товаришу Голова, - заступився Дієслово, - іменник не вміє рахувати по порядку, у нього є однина, що позначає один предмет, і множина зі значенням невизначеної множини.

- Але хто тоді підрахує нам голоси? – засмутився Голова.

- Числівник. – хором видихнув зал.

Ось, виявляється, яка важлива частина мовице Чисельне.

- Хлопці, як ви гадаєте, чи дійсно чисельник посідає важливе місце в нашому житті? Давайте уявимо, що було б, якби в нашому світі не було жодної цифри.(Тоді не було б такого поняття як час, тому що воно теж пов'язане з цифрами. Ми не могли б нічого купити в магазині, тому що не було б грошей, цін, та й магазинів би теж).

- Що ще стало б неможливим, якби не було в світі цифр?

- Що нового про чисельне ви дізналися на уроці?

- На які питання відповідають чисельні?

- Які морфологічні ознаки є у чисельних?

- Як відрізнити числівники з інших частин мови?