Дитячий садок 82 - Конспект спортивно-пізнавального заняття до Дня космонавтики

для дітей старшого дошкільного віку. Керівник з фізичного виховання Бороздіна Марина Юріївна

Мета: викликати інтерес до космічного простору; розширювати уявлення дітей про професію льотчика – космонавта, виховувати повагу до професії; познайомити із конструктором С.П. Корольовим - тим, хто стояв біля витоків розвитку української космонавтики; закріпити знання дітей про те, що першим космонавтом був громадянин України Юрій Гагарін; виховувати гордість за свою країну. Ознайомити із земляком – космонавтом, Героєм Радянського Союзу Миколою Рукавишниковим. Збагачувати словниковий запас дітей назвами планет, космічних об'єктів, розвивати вміння розгадувати загадки про планети.

Попередня робота: Бесіди з дітьми на тему: "Космос і людина", "Планети Сонячної системи", заучування віршів про космос.

Обладнання та матеріали для заняття: проектор, 3 великих обруча, 3 малих обруча, 3 розрізні картинки-ракети.

Хід заняття:

Педагог: - Хлопці, а ви любите дивитись на небо вночі? А що можна побачити на небі? Скільки зірок на небі? (Нечисленна кількість).

Показ слайдів:

Безхмарний ясний вечір, небо над нашою головою посипано безліччю зірок. Вони схожі на маленькі блискучі точки та розташовані далеко від Землі. Насправді зірки дуже великі. І дуже гарні.

Перш ніж людина полетіла до космосу, там побували тварини. Першими «космонавтами» – розвідниками стали миші, кролики, комахи та навіть мікроби. А потім у космос вирушили два собаки - Білка та Стрілка. У космосі вони пробули лише один день і успішно приземлилися на Землю.

Після вдалого польоту до космосу тварин сталавідкритий шлях людини до зірок. Через 8 місяців на такому ж космічному кораблі, на якому літали собаки Білка та Стрілка, до космосу вирушив і чоловік.

Першого космонавта проводив у політ Сергій Павлович Корольов. У нашій країні він був головним конструктором. З юності Корольов мріяв літати сам, будувати космічні кораблі – цьому він присвятив усе своє життя. Після війни він став керівником великого колективу, який працював над створенням найпотужніших ракет. Саме з ім'ям Сергія Павловича Корольова пов'язаний початок освоєння космічного простору.

Потім у космос літали інші космонавти, і кожен із них у чомусь був першим: перша жінка-космонавт Валентина Терешкова. Серед космонавтів є і томич: Микола Миколайович Рукавишников колись навчався у томській школі, потім поїхав до Москви, став інженером та космонавтом. Пам'ятник йому встановлено у районі Білого озера.

Педагог ставить запитання дітям:

– Хто такі космонавти?

- Як ви вважаєте, яким має бути космонавт? (здоровим, сильним, знаючим, працьовитим, мужнім, витривалим тощо).

- Космонавт має бути безстрашним, чому? (Люди не знають, з чим вони можуть зіткнутися в космосі, чи ракета справна).

- Як готуються космонавти до польотів? (Для тренувань космонавтів використовують тренажер - центрифугу. Сама вона обертається по колу, голова її теж обертається, усередині голови обертається кабіна, а всередині кабіни обертається крісло з космонавтом. Ще тренування космонавтів проходять під водою.

- Як живуть космонавти у ракеті? (У космосі немає повітря, щоб дихати, там немає води, тим більше там немає їжі. Все це завантажується в космічний корабель на землі і потім витрачається в польоті. У космосі нічого немає, крім порожнечі і сонячного світла. Саме світло живить космічнийкорабель через сонячні батареї).

- У що одягнені космонавти? (Одяг космонавта - скафандр. Його космонавти одягають при запуску та спуску ракети, коли виходять у відкритий космос. Сплять космонавти у спеціальних спальних мішках, пристебнутих до ліжка).

- Що їдять космонавти? (Їдять космонавти продукти харчування, які зберігаються в консервованому вигляді. Перед використанням консерви та тюбики розігрівають, а пакети з першою та другою стравами, розводять водою. Всі продукти знаходяться у вакуумній упаковці або консервній банці, а пити можна тільки через трубочку.)

- Чим займаються космонавти у космосі? (Проводять наукові експерименти, вивчають поверхню Землі, уточнюють прогноз погоди, забезпечують радіотелевізійний зв'язок).

Люди пам'ятають тих, хто першими побував у космосі. У Москві відкрито пам'ятник першій живій істоті, яка підкорила космос, собаці Лайці. Поставлено пам'ятник першому космонавту Юрію Гагаріну.

Парають на орбіті велетні сталеві,

Загадок Всесвіту все менше для нас.

Досліджують космос люди прості,

Підкорюючи простір міжзоряних чудово.

Злетіла ракета в небеса

І в ту ж мить помчала.

Лише у синьому небі смуга,

Як сніг, біліти залишилася.

Чекає на нас швидка ракета

Для польоту планети.

Вирушає на Марс.

Зірки, в гості чекайте на нас.

Далекі зірки над нами горять,

Звати вони в гості хлопців та дівчат.

Зібратися в дорогу неважко для нас,

І ось ми до польоту готові зараз.

Хочемо ми з тобою подружитися, Місяць,

Щоб ти не нудьгувала весь час одна.

Таємничий Марс, почекай нас трохи,

Зуміємо в дорозі і до тебе зазирнути.

Скомандує диктор: «Увага! Зліт!» -

І наша ракетапомчить уперед.

Прощально мигнуть і розтануть у далині

Вогні золоті улюбленої землі.

Ви хочете стати космонавтами? Тоді нам потрібно потренуватися, щоб перевірити ваші сили, спритність, витривалість.

Не позіхай на всі боки- Ти сьогодні космонавт! Починаємо тренування, Щоб сильним стати та спритним.

Педагог проводить із дітьми загальнорозвиваючі вправи:

  1. «Закачуємо повітря у скафандри». І.П. – О.С. Стоячи, ноги разом, руки вздовж тулуба. Вдих при випрямленні і видих з одночасним нахилом тулуба убік і проголошенням звуку «С-С-С» (руки ковзають уздовж тулуба).
  2. "Політ на Місяць". На видиху діти тягнуть звук "А-А-А"; повільно піднімаючи ліву руку, досягають Місяця і так само повільно повертаються. Те саме з правою рукою.
  3. «Підкорювач космосу». Діти сідають на килим, розслабляються, роблять глибокий вдих.

Педагог пропонує дітям розділитись на три команди. Команда «Супутник», команда «Місячник» та команда «Схід».

Загадки кожної з команд:

"Блакитна хустка, червоний клубок

По хустці катається,

всім людям усміхається?

Усипана горошком." (Зірки.)

Ніч приходить - Вона сходить. У небі сяє, Темряву розганяє. (Місяць)

Щоб око озброїти

І з зірками дружити,

Чумацький шлях побачити щоб

Потрібен потужний. (Телескоп)

До Місяця не може птах

Долетіти і прилунити,

Зате вміє це

Робити швидка. (Ракета)

Світло найшвидше літає,

Кілометри не рахує.

Дарує Сонце життя планетам,

Нам – тепло, хвости – . (Кометам)

Запитання кожній команді:

  1. Літальний апарат Баби Яги.
  2. Прізвисько собак, які першими вирушили вкосмічний простір.
  3. Літальний апарат, на якому літають інопланетяни.

Всі хлопці-молодці,

Постаралися щиро. Чекають на нас швидкі ракети Для польоту на планети.

З дітьми проводяться ігри:

«Збери ракету»

Показує малюнок із зображенням ракети. У команд конверти, у яких такі ж ракети, лише розрізані. Ваше завдання – якнайшвидше зібрати малюнки.

«Космонавти»

Діти йдуть по колу, ведучий каже такі слова:

«Чекають на нас швидкі ракети для прогулянок планетами.

На яку захочемо, на таку полетимо.

Але у грі один секрет: запізнілим місця немає»

( Після цього потрібно швидко стати в мотузкові кола, хто не встиг - вибуває.)

«Вихід у космос»

Під час польоту терміново потрібно перейти з одного відсіку до іншого. (Хто найшвидше екіпажем пройде крізь обруч)

Підбиття підсумків змагання.

Виконується пісня «Знаєте, яким він хлопцем був…»