Додавання та віднімання іменованих чисел з різними найменуваннями
Мета: відкрити спосіб складання та віднімання іменованих чисел з різними найменуваннями.
Тип: урок застосування відкритого способу дії.
Хід уроку
23 6 м 56 кг 5 14 17 коп
– Що записано на дошці?
- На які групи їх можна поділити?
- Що ви вмієте робити із натуральними числами?
- А що вмієте робити з іменованими числами?
- Яку з цих операцій ви виконували вдома?
- Що виражали у різних одиницях? (Своє зростання)
- Перевірте, як виконав це завдання Микита. (на дошці)
- Де він помилився? Чому?
- У яких мірках ви «довші»? Чому?
– А людині треба знати своє зростання? Навіщо?
2. - Займатися вимірами людина почала з незапам'ятних часів. Але тоді ще не було ні метрів, ні сантиметрів, ні лінійок, ні рулеток. При вимірі відстаней людина користувалася руками та ногами. Давніми українськими заходами довжини були лікоть (відстань від ліктя до кінця середнього пальця), сажень (відстань від ступні до кінця середнього пальця), п'ядь (відстань між кінцями витягнутих пальців великого та вказівного).
«Семи п'ядей у лобі» - так говорять про дуже розумну людину, припускаючи, що висота чола пропорційна розуму.
3. А як складають і забирають іменовані числа? - Чи вмієте ви це робити? Тоді розв'яжіть 4 приклади.
90 см - 16 см = 36 м + 25 м =
90 кг - 16 кг = 36 ц + 25 ц =
- У кого виникли труднощі під час виконання цього завдання?
- Що цікавого ви помітили?
- У кого все правильно? Значить ви всі «сім п'ядей у лобі» і без помилок вирішите ще 4 приклади.
45 км + 15 км = 64 дм – 14 см =
45 т + 15 кг = 64 т - 20 ц =
- У кого виникли труднощі? Чому? (Виділяю червоним кольором найменування)
- А хто цього не помітив? Як ви вирішували?
- А хто це помітив, і все ж таки зміг вирішити всі приклади?
- Як їх треба було вирішувати? Хто здогадався? Порівняйте свій спосіб із способом сусіда по парті.
- У кого способи рішення збіглися?
- Як же треба було їх вирішувати? Чому?
Висновок: складаємо та віднімаємо іменовані числа тільки з однаковими найменуваннями.
-Ті, хто вирішив сам, вирішували у такий спосіб?
- А тепер замоделюйте цей висновок.
4. - Дорішайте приклади, які ви не змогли вирішити, або вирішили неправильно. А ті, хто їх вирішив одразу, складіть подібні приклади, щоби ми потренувалися потім їх вирішувати.
– Хто вирішив без помилок?
- А у тих, хто вирішив їх одразу, все правильно?
6. Перевіряємо складені приклади (листочки з прикладами на дошку).
- Чи всі складені приклади подібні до тих, які ми вчимося вирішувати?
Вирішуємо кілька прикладів (біля дошки ті, хто їх склав).
7. – Яке питання постало перед нами на уроці?
- Чи змогли ми його вирішити? Як?
- А навіщо це треба вміти?
- Хто ж навчився складати та забирати іменовані числа з різними найменуваннями?
8. №184 підручник Е.І.Олександрової
– Які дії треба виконати?
- Що треба скласти?
- Уважно подивіться та порахуйте, скільки тут пасток.
(Якщо учні опанували новий спосіб, то пасток для них бути не повинно)
Будинки: скласти та вирішити 7 подібних прикладів із іменованими числами.
СТРУКТУРА УРОКУ
1 етап: рефлексивний контроль.
Завдання: 1. Актуалізація опорних знань (рефлексія поняття
іменованого числа та дій з ним).
2. Оцінка рівня сформованості понять.
3. Створення ситуації успіху.
Спираючись на основні поняття, учні виконували відомі навчальні дії, після завершення яких кожен оцінив себе. Успішне виконання першого завдання призвело до того, що на уроці почав складатися позитивний психологічний клімат.
2 етап: постановка та вирішення навчально-практичного завдання.
Завдання: 1. Визначення межі роботи відомого методу.
2. Розв'язання навчально-практичного завдання через організацію навчальної співпраці.
Вирішуючи практичне завдання, учні зіштовхнулися із ситуацією утруднення. Проаналізувавши причини скрути, учні вийшли на спосіб вирішення проблеми, який був зафіксований у знаковій моделі.
3 етап: застосування знайденого способу дії.
Завдання: Відпрацювання відкритого способу дії.
Учні виконували завдання, що вимагають співвідношення загального способу дії вирішення приватних завдань. Сильним учням було запропоновано завдання підвищеного рівня складності.
4 етап: підсумкова рефлексія.
Завдання: Формування механізму рефлексії.
Для визначення рівня засвоєння дітьми нового методу було запропоновано провокаційне завдання.
Взаємодія на уроці здійснювалася лише на рівні учень-учитель, учень-учень. Весь урок йшла дитяча рефлексія, наприкінці уроку – підсумкова рефлексія. Діти були активними, зацікавленими, діалог вели в рамках навчального співробітництва.