Двозначні числа та їх запис
Конспект уроку у 2 класі
за темою
«двозначні числа та їх запис»
За програмою :
«Початкова школа 21 століття»
Вчитель початкових класів
Каримжанова Христина Кабдулівна
Двозначні числа та їх запис
Цілі уроку: продовжити формування навички читання та запису двозначних чисел; познайомити учнів із правилами роботи на калькуляторі; скласти алгоритм набору двоцифрового числа на калькуляторі; вчити виділяти симетричні фігури та будувати осі симетрії; удосконалювати обчислювальні навички; розвивати вміння аналізувати та узагальнювати.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Усний рахунок.
1. Розгляньте креслення та випишіть назви всіх трикутників.
2. Відгадайте, яке слово зашифровано.
3. Розв'яжіть задачу.
Кролик розбив свій город на грядки: 4 грядки для моркви, 7 грядок для капусти та 2 грядки для ріпи. Скільки грядок на городі Кролика?
4. Чому дорівнює маса кавуна? Чому дорівнює маса дині?
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
– З чисел 2, 4 та 5 складіть та запишіть усі можливі двоцифрові числа.
Запис: 22, 24, 25, 44, 42, 45, 55, 52, 54.
– Прочитайте отримані цифри.
IV. Робота над новим матеріалом.
Завдання № 4 (с. 12).
– Згадайте правила читання двоцифрових чисел.
– Прочитайте цифри у завданні.
Завдання № 5 (с. 12).
Учні вводять дані числа на калькуляторі.
– Як увімкнути калькулятор?
– Як правильно набрати на калькуляторі двоцифрове число?
- Яка кнопка виконує команду "скидання"?
Завдання № 6 (с. 12).
Учні виконують алгоритмдодавання на калькуляторі.
V. Повторення пройденого матеріалу.
1. Робота з підручником.
Завдання № 17 (с. 14).
Вимірювання учні виконують безпосередньо на малюнках у підручнику.
Висота котушки – 3 см.
Довжина магнітофонної касети – 7 див, ширина – 4 див.
Завдання № 18 (с. 14).
– Які фігури є симетричними?
– Розгляньте таблицю на дошці та назвіть симетричні фігури.(Тільки фігури 3, 5.)
– Розгляньте малюнок у підручнику та знайдіть у ньому симетричні фігури.
Далі учні працюють із квадратами, вирізаними з кольорового паперу (квадрати заздалегідь готуються вдома).
- Визначте, чи є осі симетрії у квадрата.
– Якщо квадрат «перегнути» по даній прямій, то частини, на які ця пряма квадрат розбиває, збігатимуться. Ця пряма - вісь симетрії квадрата.
- Проведіть ще вісь симетрії квадрата.
– Скільки осей симетрії у квадрата? Накресліть квадрат у зошиті покажіть всі осі симетрії.
– Перевірте свою відповідь на вирізаних квадратах, зігнувши за цими прямими.
– Які фігури у підручнику мають осі симетрії?
– На малюнку зображено три предмети. У хустки трикутної форми одна вісь симетрії. У серветки, що має форму квадрата, чотири осі симетрії. Кутник не має осі симетрії.
– Чому хустка трикутної форми має вісь симетрії, а косинець (теж трикутної форми) не має осі симетрії?(Платок має форму рівнобедреного трикутника.)
Завдання № 19 (с. 14).
– Що відомо? Що потрібно дізнатися?
– Запишіть коротко умову завдання та розв'яжіть її.
Відповідь: 4 стовпчики.
Завдання № 21 (с. 15).
– Прочитайте умову завдання.
– Щовідомо? Що потрібно дізнатися?
Відповідь: на 9 баклажанів купили менше.
2. Робота у друкованому зошиті № 1.
Завдання № 11.
При виконанні другої частини завдання учні повинні скористатися одним із двох правил порівняння натуральних чисел, вивчених ще в 1 класі: «З двох чисел менше те, яке називають за рахунку раніше, і більше те, яке називають за рахунку пізніше». Це правило автоматично переноситься на нову область натуральних чисел (від 20 до 100). Складність полягає в тому, що ряд чисел, з якого треба вибрати більше і менше числа, записаний у зворотному порядку, тому перше число в ряду (84) буде найбільшим, а останнє (79) – найменшим.
Завдання № 12.
Учні працюють самостійно. Далі вчитель проводить перевірку.
– Доведіть, що ви правильно провели стрілки.
З цією метою учні усно називають по порядку всі натуральні числа у вибраному проміжку. Якщо серед цих чисел буде названо число на номері, то відповідна стрілка проведена правильно.
Завдання № 13.
Для вирішення цього завдання як модель (замість фішок) можна використовувати кольорові палички.
За умовою завдання тато знайшов 3 десятки грибів, а Альоша – 8 грибів. Викладемо за допомогою кольорових паличок ці числа.
Оскільки в задачі питається, скільки всього грибів принесли додому тато і Альоша, значить, треба скласти (зрушити на моделі) ці числа: Вийшло число, в якому 3 десятки (3 помаранчеві палички) та 8 одиниць (8 білих паличок), – 38. Значить, тато та Альоша принесли додому 38 грибів. У зошит розв'язання задачі записується так:
Відповідь: 38 грибів.
VI. Підсумок уроку.
- Що нового ви дізналися на уроці?
– Які фігури називають симетричними?
– Щотаке вісь симетрії?
Домашнє завдання: № 18 (підручник); № 14 (робочий зошит).