Ернест Міллер Хемінгуей

Мета:Ознайомити учнів із життям та творчістю Еге. Хемінгуея, поняттям «повість-притча»; розкрити гуманістичний характер його творчості (цікавість до особистості людини, її духовного світу, творчих можливостей, її долі); показати, як у повісті проявляються символічний зміст та філософський підтекст; сприяти формуванню та розвитку умінь творчого, тобто естетичного читання, що призводять до формування читацької самостійності; долучити до найвищих здобутків всесвітньої літератури та культури.Обладнання:Портрет Е. Хемінгуея, опорна схема, текст повісті-притчі «Старий і море».ПрогнозованіРезультати:Учні розповідають про головні віхи життєвого і творчого шляху письменника і місце в ньому повісті «Старий і море»; дають визначення поняття «повість-притча»; пояснюють, чому твір «Старий і море» називають притчею про людину; висловлюють особисте ставлення до проблем, які порушуються у книзі, аргументуючи свою думку прикладами і цитатами з тексту.Тип уроку:Урок вивчення нового матеріалу.

ХІД УРОКУОрганізаційнийЕтапАктуалізаціяОпорнихЗнання аналізтворчих контрольних робіт

Ернест ХемінгуейВчитель. Чи завжди ви замислюєтеся про те, що світова художня література — створення всього людства, а не однієї нації? отже, українська література лише гілка на величезному дереві світової літератури. Незнання творчості зарубіжних письменників та поетів суттєво збіднює культуру молодих людей. Знання вітчизняної та світової літератури дає вам можливість, зіставляючиісторичні епохи, творчість письменників, робити висновки, що допомагають глибоко та повно розкрити ідейно-мистецький зміст творів. Колись його чорно-білий портрет висів у кожній інтелігентній «хрущовці». Светр, сива борода, примружений погляд. Мисливець на левів, риб та красивих жінок, зрештою – на самого себе. Ернест Хемінгуей. Це ім'я має запах. Воно пахне сіллю та снігом. Воно пахне кров'ю, смутком та щастям. Тому що тепер ми точно знаємо – людину перемогти не можна. Цей письменник вплинув на кілька поколінь людей більше, ніж батьки, навіть більше, ніж війна. Він народився понад сто років тому. Але він – наш сучасник.IV.РоботаНадТемоюУроки1. вступне слово вчителя — найбільшим представником так званого «втраченого покоління» не випадково вважають Ернеста Хемінгуея. Життєвий досвід його був різноманітним, він був учасником Першої світової війни, враження від якої стали його першим університетом життя і відбилися на всій його творчості (у багатьох, особливо ранніх творах, відчутні автобіографічні моменти). Хемінгуей довго працював журналістом, був свідком великої економічної кризи та греко-турецької війни, а також відвідав багато різних країн.

Він порівняно мало жив у США і мало писав про цю державу, громадянином якої був. Невипадково у більшості романів Еге. Хемінгуея дія відбувається десь у Європі, америка при цьому письменника була втіленням деградації людства. Широке визнання Е. Хемінгуей отримав завдяки своїм романам і численним оповіданням - з одного боку, і свого життя, повного пригод і несподіванок, - з іншого. Його стиль, короткий та насичений, значно вплинув на літературу XX ст.

три твори — «І сходитьсонце» («Фієста»), «Прощавай, зброю!» та «Старий і море» — відбивають різні етапи творчого зростання письменника, еволюції його художніх принципів. Повість «Старий та море» виявилася великою подією літературного життя і за рівнем художньої майстерності, і з проблематики. Ця невелика за обсягом, але надзвичайно ємна повість стоїть особняком у творчості Хемінгуея. Її можна визначити як філософську притчу, але при цьому образи її, що піднімаються до символічних узагальнень, мають підкреслено конкретний, майже відчутний характер.

1947 р.Вручення в Гавані Бронзової зірки за відвагу та відмінну роботу зі збору військової інформації.1958–1959 рр.Робота над книгою спогадів про Париж 1920-х рр. (Видана посмертно під назвою «Свято, яке завжди з тобою»).

4. аналітична беседа### Як ви вважаєте, чому герой притчі — стара людина, адже старість — це слабкість, згасання, невдача? ### Чому старий звертається до природи, розмовляє з нею? ### Як старий ставиться до моря, неба, зірок, птахів? Чому у своїх монологах він звертається до риби як до мислячої істоти?

### що зрозумів Сантьяго, коли «побачив табун диких качок, що летіли над водою, чітко вирізняючись на тлі неба»? ### Старий Сантьяго, вперше побачивши рибину, яка попалася йому на гачок, міркує так: «Цікаво, чого це вона виринула? Начебто тільки для того, щоб показати мені, яка вона величезна. Ще б пак, тепер я це знаю.

Добре було б показати їй, що я за людина. Ех, якби я був нею і мав усе, що має вона проти моєї єдиної зброї». Про яку «зброю» йдеться? ### Як старий Сантьяго розуміє світ природи, суспільства та Всесвіту? ### Які його міркування про щастя?

Який художній принцип використовує ЕрнестХемінгуей при написанні своїх творів, пояснюючи його так: «Якщо письменник добре знає те, про що пише, він може опустити багато з того, що знає, і якщо він пише правдиво, читач відчує все опущене так само гостро, якби письменник сказав про це?(Принцип айсберга)Словарна робота«Принцип айсберга», проголошений Хемінгуеєм.Відповідно до цього принципу в тексті має бути виражена одна десята сенсу , дев'ять десятих - у підтексті. «Принцип айсберга» за власним визначенням письменника: художній текст твору подібний до тієї частини айсберга, яку видно над поверхнею води. Письменник широко використовує натяки, підтекст, розраховуючи на читацький домисел.

Узагальнення вчителя— У новелі «Старий і море» майстер зумів у лаконічній формі переказати та осмислити споконвічну трагедію людського існування. Героєм цього геніального у його простоті творіння Хемінгуей обирає рибалки Сантьяго — старого, висушеного Сонцем і згладженого морем. Сантьяго все життя мріяв про казкову удачу - і вона несподівано приходить до нього в обличчі нечуваної, величезної риби, що клюнула на приманку. Основна частина новели - опис багатогодинного поєдинку старого і риби у відкритому океані, поєдинку, який ведеться по-чесному, на рівних. У символічному плані цей поєдинок прочитується як споконвічна боротьба людини з природними стихіями, із самим буттям.