Гра-заняття для дітей 5-6 років
Гра-заняття для дітей 5-6 років. Казки із скриньки
Мета: познайомити дітей з новою казкою; вчити уважно слухати її; пробудити бажання обігравати казку в пластичних етюдах; прищеплювати вміння виразно рухатися.
Матеріал та обладнання: скринька казок; костюм оповідниці.
Хід заняття
Вихователь у ролі казкарки запрошує дітей до кімнати казок. Вона дістає скриньку, в якій зберігається багато казок, і пропонує послухати одну з них. Діти розсідаються навколо скриньки, і казкарка починає свою розповідь.
Казка про те, як лисеня чекало зиму
Жило-було лисеня. Щоранку він разом із мамою-лисою виходив гуляти лісом. У лісі було сиро, на землі лежало мокре листя. «Ось постривай, скоро настане зима», - говорила мама-лисиця. Лисеня про себе думало: «А що таке зима і на кого вона настане?» Йому зовсім не хотілося, щоб вона наступила. Він думав запитати про це у мами, але був так зайнятий іграми, що швидко забув про своє прохання. Одного разу лисеня розхоробилося і пішло гуляти сам. Він подумав: "Якщо мама каже мені, що я вже великий, то, значить, я виріс і можу гуляти один". Так сказав собі лисеня і пішов подалі в ліс. У гущавині було темно, дерева росли близько один до одного, і лисеню доводилося важко протискуватися крізь них. Раптом на дерево сів величезний чорний птах і став своїм міцним дзьобом довбати дерево. Лисеня було дуже цікаве. Він запитав птаха: - Ти хто? - Кар-р, я - ворона. А ти дурне лисеня. Що ти робиш у частіше? - Я шукаю зиму. - Кар-р, зима ще не скоро настане. А лисеня так нічого і не зрозуміло. Він пішов далі. Незабаром ліс почав рідшати, і з'явилася простора галявина. За кущем сидів і тремтів сірийзвір з довгими вухами. Лисеня він був незнайомий. - Ти хто? - запитав лисеня. - Я - зайчик. А ти мене не з'їж? - перелякано пролепетал він. - Я? Ні, я вже снідав. Я шукаю зиму. Ти її не бачив? - Ні, мені мама сказала, що коли моя шубка стане білою, тоді і настане зима. - А на кого вона настане? - Не знаю, але що обов'язково настане, це вже точно. Ну, я побіг. І легкими стрибками зайчика помчав у ліс. Лисеня понюхало повітря: пахло вогкістю. Раптом налетів сильний вітер, він дув все дужче, почався буревій. В одну мить усе потемніло. У повітрі крутилися білі вихори. З неба сипалася біла крупа. Лисеня злякалося, притиснуло вушка і сховалося в неглибоку ямку під кущем. Лисеня тремтіло, воно зрозуміло: як погано, коли поряд немає мами. Він почав кликати: «Мамо! Мама!» Але в цьому гуді і гуркоті нічого не було чути. У цей час мама-лисиця вийшла зі своєї нори. Їй хотілося подивитися, чи тут лисеня. Почало темніти. «Час би йому додому», - подумала лисиця. Але лисеня не було видно. Сильний вітер збивав лисицю з ніг, але вона все йшла та йшла. Лисиця принюхувалась, але вітер не доносив до неї запаху лисеня. Де ж він? - зітхала лисиця і бігла далі. В цей час вітер на галявині, де було лисеня, трохи стих. Лисеня висунув мордочку. Він здивувався. Білої крупи насипало стільки, що вона встелала не тільки всю галявину, а й поле за лісом, і далекий гай, і яр. Він понюхав крупу і лизнув: це був незнайомий йому смак. На небі виглянуло сонечко і висвітлило ліс. Стало так гарно. Лисенку було все дуже цікаво, і він зовсім перестав боятися. Він почав бігати, кружляти, рити лапами білу крупу. У цей час він почув далеке виття. То був мамин голос. Він би впізнав його з тисячі інших. Лисеня кинулося на цей поклик. Серед кущів, що ріжуть, з'явилася руда лисиця. Вона кинулася долисеня, облизала його мордочку і сказала: - Нерозумний малюк, де ж ти був? синок. - Зима? - Так. Бачиш, скільки снігу. - Це сніг? Лисеня так зраділо, що стало скакати навколо своєї мами, закликаючи її погратися з ним, повеселитися. Але мама дуже втомилася, адже вона так довго ходила лісом, шукала свого малюка. Вона присіла на галявині і лагідно дивилася на лисеня. Лисеня думало: «Так це і є зима. А на кого ж вона наступила? Але лисеня так загралося, що знову забуло запитати про це у мами. Втім, він зрозумів: зима настала на землі.
Після казки вихователь ставить дітям питання: чи сподобалася нова казка, хто її герої. Потім вихователь проводить із дітьми етюди на вираження емоцій, на рух.
Етюди на виразність пластики та емоцій
Методика проведення. Вихователь просить дітей показати, яким було лисеня, як нюхало повітря, як зустрічалося з жителями лісу, як злякався вихору, як здивувався снігу, як зрадів мамі. Діти можуть виконувати етюд всією групою, можуть діяти індивідуально, за бажанням або на прохання вихователя. Музика включається в залежності від цілей цього етюду. Якщо вихователь хоче, щоб діти спробували себе у пластиці виходячи з музичного образу, то музика залучається одразу. Якщо вихователь загострює увагу виразності, послідовності рухів і усвідомленні емоційно-рухової ситуації, то музика необов'язкова. Наводимо приклади деяких етюдів.
«Лисеня вийшло з нори»
Лисеня виходить, обережно перебираючи лапками, озирається, нюхає повітря, жмуриться від світла. Він прогинає спинку, точить кігтики.
«Лисеня зустрічає ворону»
Лисеня здивовано дивиться на незнайомого птаха. Обходить уявне дерево і дивиться нагору. Він намагається лапками дістати ворону. Ворона каркає і махає крилами, довбає дзьобом стовбур. Вона перелітає з гілки на гілку. Ворона і лисеня дивляться один на одного. Ворона летить, лисеня тікає в ліс.
«Лисеня зустрічає зайчика»
Зайчик ховається за кущем. Лисеня нюхає повітря. Шукає зайчика. Зайчик тремтить. Виходить із-за куща. Лисеня обнюхує зайчика і дивиться на нього здивовано. Зайчик перебирає лапками від хвилювання, стрибає на місці і тікає стрибками. Лисеня теж тікає в ліс.
«Лисеня боїться вихору»
Лисеня тривожно дивиться на небо. Починає злякано бігати з боку на бік. Біжить під уявний кущ, риє ямку і ховається до неї. Сидить під кущем і тремтить. Ховає голову під лапки.
«Лисеня бачить перший сніг»
Лисеня вилазить з ямки і здивовано оглядається. Нюхає повітря. Торкає сніг лапою, лиже лапу язиком. Обтрушує з лапи сніг. Бігає радісно снігом, розгрібає його лапами. Знову бігає, стрибає, скаче.
«Лисеня знаходить маму»
Лисеня прислухається: він чує мамин голос. Лисеня тривожно дивиться в далечінь, звідки звучить цей звук. Лисеня біжить на пошуки мами. Лисиця обережно виходить на галявину. Лисиця і лисеня бачать один одного і біжать назустріч. Лисиця обходить лисеня, обнюхує, облизує мордочку. Лисеня стрибає, радіє. Мама сидить на галявині, а лисеня радісно скаче навколо неї.
Наприкінці заняття вихователь дає дітям завдання у вільний час намалювати героїв казки та епізоди, що сподобалися.