Хід уроку окрузх світ зона степів, навчально-методичних матеріалів

Малютіна Олена Анатоліївна МБОУ «Середня загальноосвітня школа№6» м. Сосновий Бір Ленінградської обл. Пед.стаж - 24 роки;

Урок відкриття нового знання

по навколишньому світу у 4 класі.

Тема: «Зона степів».

Тема уроку «Зона степів».

Цілі уроку: Сформувати уявлення учнів про зону степів; розвивати пізнавальний інтерес; вміння використовувати у роботі раніше отримані знання; правильно висловлювати свої думки, порівнювати, розмірковувати, аналізувати і робити висновки; виховувати дбайливе ставлення до природи.

Обладнання: географічна мапа природних зон; план – розповідь про природну зону; план розповіді про тварину; картинки із зображенням зони степу; картинки із зображенням тварин та рослин зони степу; гербарії рослин зони степу; індивідуальні картки для учнів; щоденники спостереження; текст вірша П. Вяземського "Степ"; підручник «Навколишній світ» 4 клас А.А.Плешакова видавництво «Освіта» 2009р.

Форма навчання: класно-урочна, робота у групах. Роль вчителя: направити пізнавальну активність учнів на «відкриття» нових знань шляхом системи питань та завдань діалогу, що підводить, створення проблемної ситуації та методи вирішення. ХІД УРОКУ.

1.Організаційний момент. Етап позитивного самовизначення до навчальної діяльності. Мета: включення учнів у діяльність особистісно-значущому рівні . Учитель:- Ви любите долати труднощі? Підніміть руки, хто впевнений, що впорається з усіма труднощами? Труднощі завжди долаються, якщо людина все робить з гарним настроєм, з хорошими думками. Згадаймо правила спільної роботи. Назвіть їх. Учні: - Працювати дружно, бути уважними один до одногодругові, ввічливими, не відволікатися на сторонні справи. Самоперевірка домашнього завдання. Дежурний повідомляє прогноз погоди, відзначає погоду у класному календарі природи умовними знаками. Весь клас перевіряє за своїми щоденниками спостереження. Відповідь учня: - Сьогодні (число) очікується (хмарна, похмура) погода (з опадами, без опадів). У природі продовжується (лістопад, снігопад). День (зменшується, прибуває). Схід сонця, захід сонця, довгота дня. Актуалізація знань. поділу ми зараз працюємо? Яку зону ми досліджували минулого уроці? Учні: - Ми вивчали зону лісів. Учитель викликає за бажанням 3-х учнів. Першому учневі дано завдання: розповісти про смугу лісів за планом на перші два пункти. ПЛАН. 1.

2. Клімат. - тривалість зими та літа; яка зима та літо; опади; вітер; 3. Рослини. 4. Тварини. 5. Заняття населення. Другому учневі дано завдання: подумати, чому ліси називають «легкими планети»? Третьому учневі дано завдання: вибрати правильне твердження, довівши. Картка 1. Оленярство, полювання, рибальство, видобуток корисних копалин. 3>Картка 3. Лісозаготівлі, мисливство, землеробство, тваринництво, виготовлення товарів на фабриках і заводах. Розмова з класом. Учитель : - На попередньому уроці ви отримали завдання виконати реферат з плану зони». Назвати тварину і чим харчується. Учніпоказують реферати і виставляють на стенд «Природа і ми». План опису тварини. Назва тварини. Чим харчуються. Значення в природі. Учитель: - Чому багато тварин у смузі лісів? Чи треба охороняти, берегти природу? Відповіді дітей. Самооцінка відповідальних за завданням. 3. Постановка навчальної задачі. Мета: обговорення труднощів («Чого ми ще не знаємо?»). Діти розбиті на 4 наукові групи: географи, ботаніки, зоологи, соціологи. На дошці малюнки степу (це можуть бути слайди). Учитель: - Яка ж тема нашого уроку? (Діти будують і висловлюють свої припущення). Так, мова йтиме про зону степів. Прослухайте вірш П. Вяземського "Степ".

Нескінченна Україна Наче вічність на землі! Їдеш, їдеш, їдеш, їдеш, Дні і версти байдуже!

Степ широко на просторі Поперек і вздовж летить, Наче вогненне море Знаєм пашить і палить.

Небеса, як мідний купол, розжарилися. Степ гола; Десь перед хатою бідної Сохне бідна гілка.

Кроком, з важливістю спокійної тягнуть тяжкості воли. Пил мете хуртовиною спекотною, Завірюхою вогненної золи. Степи голі, німі, Все ж вам і пісня, і честь! Всі ви - матінка Україна, Яка вона не є! Учитель: - Перед нами стоїть завдання, чому необхідно зберегти ділянки степів, що збереглися? Як це зробити? «Відкриття» учнями нового знання. Мета: вирішення усного завдання та обговорення проекту її вирішення. Учитель: - Щоб відповісти на наше запитання, пропоную попрацювати за наступним планом і провести невелике дослідження. ( План розповіді про природну зону записано на дошці). Які є припущення у кожній науковійгрупі про своє знання зони степів? Учні кожної групи висувають свої припущення. - Давайте тепер подивимося в підручники, прочитаємо і більше докладніше дізнаємося про зону степів. (Діти читають текст підручника, обмінюються думками. Їм належить вибрати відповідаючого, який представлятиме свою наукову групу). Фізкультурна хвилинка А тепер, хлопці, встати, Руки повільно підняти, Пальці стиснути, потім розтиснути,

Руки вниз, і так стояти. Нахиліться вправо, вліво. І беретесь знову за справу. у парах, групах. Алгоритм роботи в парах, групах. Прочитай текст. Вибери, відзнач головні думки. Обговори у групі. Склади план відповіді. Учитель надає слово обраному учневі з кожної групи. (Географи, ботаніки, зоологи, соціологи). Виступаючий учень використовує картини, гербарії, надані вчителем як додатковий матеріал. Клас слухає доповідача, додають своїми відповідями. Група «географи» позначила межі зони, вибрала картини із зображенням зони степів, розповіла про клімат - висновок. копалини (ґрунт-чорнозем). Спробували відповісти на питання, як рослини пристосувалися до степових умов проживання. Група «зоологи» простежили ланцюги харчування даної зони, малюнки тварин. Як тварини пристосувалися до умов життя у степу? Група «соціологи» спробували довести, чому землеробство – це головне заняття цієї зони. Чому потрібно зберегти ділянки степу, що збереглися? Вчитель узагальнює знання дітей, доповнює та робить висновок про особливості зони степів. Роблячи висновок, вчитель ставить проблему переддітьми. Учитель: - Давайте подумаємо, чи є причини, які негативно впливають на природу в степу? (На дошці таблиця, яку заповнює вчитель після відповідей дітей). 3>Учитель: - Які наслідки? Учні: - Вітри суховії. Учитель: - Неправильна оранка грунту. (Руйнування грунту, зростання ярів, порушення родючого грунту). Вчитель: - Суховеї. (Вітер буде видувати верхній, родючий шар грунту. Пильні бурі). Учитель: -Змив грунту водними потоками.(Порушення грунту, змив перегною).

ПРИЧИНИ СЛІДСТВА 1.Вирубка лісових смуг 1.Вітри суховії. 2.Неправильна розорювання грунту. 2.Руйнування ґрунту, зростання ріст ярів, порушення 3.Суховеи. родючого ґрунту. 3.Вітер буде видувати верхній, родючий шар.Пил- ні бурі. 4.Змив грунту водними 4.Порушення грунту, змив потоками. перегною. 8. Самостійна робота з самоперевіркою. Мета: кожен для себе повинен зробити висновок про те, що він уже вміє робити. Невеликий обсяг самостійної роботи виконується письмово.(Порівневе завдання). Дітям завдання з кольоровими картками знайоме: найважче завдання -червоний колір картки, найлегше - зелений колір. Діти вибирають за бажанням. ЗЕЛЕНА КАРТОЧКА. 1.Рослини степу : ірис ковила береза ​​тюльпан типчак полярна верба 2>3.Заняття людей степу: Полювання рибальство землеробство садівництво розведення дроф СИНЯ КАРТКА. 1.Переліч рослини степу. 2.Переліч тварин степу. 3.Заняття людей степу. 3>ЧЕРВОНА КАРТКА. 1.Як пристосувалися такі рослини, як ковила, полин, до степових умов проживання? 2.Складіть 1-2 ланцюга живлення тварин, характерні для зони степу. 3.Уявіть, що ви в поїздіпроїжджаєте зону степів. Як зовні визначити, що це степ? 9.Включение нового знання до системи знань і повторение. Учитель запитує відповіді дітей , націлюючи їх відповіді головне питання: « Чому треба зберегти ділянки степу, що збереглися?».

10.. Рефлексія діяльності (підсумок уроку). Мета: усвідомлення учнями своєї навчальної діяльності; самооцінка результатів діяльності своєї та всього класу. Учитель: - Яку ставили мету? Учні: - Познайомитися із зоною степів. Учитель: - Яку ставили завдання? Чому необхідно зберегти ділянки степу, що збереглися. Чи вдалося вирішити поставлене завдання? Де можна застосувати нові знання? Який вид роботи сподобався? Будинок .завдання : намалюй , як ти уявляєш собі степ.Спасибі за урок. Список литературы. 1.Поурочні розробки з навколишнього світу до підручника 4 клас А.А.Плешакова. 2.Вірш Вяземського « Степ».