Інформаційні технології на уроках у початковій школі

Мета уроку:

  • познайомити учнів з кругообігом життя Землі і з основними ланками цього круговороту;
  • вчити дбайливо ставитися до природи.

Устаткування:

I.Організаційний момент

– Друзі! До нас на урок прийшли відомі вам герої, подивіться. Хто це? (герої казки «Король Лев»: Муфаса та Симба! (Слайд 2)

– А чи всі дивилися цю казку? Про що в ній йдеться?

– Мудрий лев Муфаса пропонує нам згадати, що ми вже вивчили природу на минулих уроках.

П. Повторення вивченого матеріалу

– Згадайте, яка буває природа? (Жива та нежива.)

- Що стосується неживої природи? (Вода, повітря, Сонце та ін.)

– А що стосується живої природи? (Слайд 3) Один учень виходить до екрану, вибирає в лівому нижньому кутку презентації ручку або фломастер і підкреслює потрібне.

Перевірка вчителем. (При натисканні кнопкою миші – неправильне зникає, правильне залишається.)

(Тварини, рослини, гриби, мікроорганізми та ін.)

- Розгадайте кросворд (у кожного на парті).

– Про які тварини тут йдеться?

- Яке слово вийшло у вас у виділеному стовпці? (БЕРЕЖІ)

– Що ми маємо берегти? Чому?

– Ви сказали, що до природи належать гриби, давайте згадаємо, як треба збирати гриби. (слайд 4)

– Назвіть ознаки життя. (Харчування, рух, дихання, зростання та розвиток, смерть.)

– До якої природи: живої чи неживої, – ми віднесемо ґрунт?

Подивіться, Сімба та Муфаса дуже вами задоволені. (слайд 5)

III. Повідомлення теми та завдань уроку

— Згадайте, що сказав мудрий лев Муфаса до свого сина Сімба, коли вони оглядали саванну? Підготовлені учні інсценують уривок із книги «Король Лев»

Король Лев: - Все, що ти бачиш навколо, знаходиться в дуже тендітній рівновазі. Треба поважати всі живі істоти - від мурах, що повзають, до антилоп, що мчать.

Симба вигукнув: - Але ж ми їмо антилоп!

Король Лев: - Правильно. Але дай мені пояснити. Коли ми вмираємо, наші тіла перетворюються на траву. А антилопи потім їдять її. Таким чином, всі ми є часткою великого кругообігу життя!

– Король Лев мав рацію. Кругообіг життя дійсно існує, і кожен живий організм є його часткою!

Сьогодні на уроці ми розглянемо, як відбувається кругообіг життя на Землі.

IV. Кругообіг життя – лекція вчителя

На екрані – схема «Кругообіг життя» (слайд 6)

життя

Основу кругообігу складають три групи організмів:

  1. організми-виробники;
  2. організми-споживачі;
  3. організми-руйнівники.

Організмами-виробниками вчені-екологи називають рослини. Оскільки рослини здатні використовувати енергію Сонця, створювати, виробляти поживні речовини (цукор, крохмаль) з вуглекислого газу, води та неорганічних сполук (солей).

Організмами-споживачами є тварини, оскільки вони споживають речовини, вироблені рослинами.

Організми-руйнівники - це бактерії та гриби. Бактерії та гриби руйнують залишки мертвих тварин та рослин. Завдяки їм ці залишки перегнивають, а потім перегній розкладається та утворює необхідні рослинам солі.

V. Фізкультхвилинка

VI. Кругообіг життя – продовженнялекції

Як бачите, представники різних царств живої природи грають різну роль у кругообігу життя. І кожна з цих ланок необхідна.

Величезну роль кругообігу життя грає грунт. (Слайд 7)

Ви пам'ятаєте, що головна частина ґрунту – це перегній. З нього під впливом мікробів утворюються солі. Їх використовують рослини для зростання та розвитку. Рослинами живляться тварини.

Коли рослини та тварини вмирають, їх залишки потрапляють у ґрунт і під дією організмів-руйнівників перетворюються на перегній. А потім із перегною знову утворюються солі. Їх використовують інші рослини, а рослинами харчуються інші тварини.

Ось так речовини і «мандрують» у природі по колу. І коло це розірветься, якщо зникне ґрунт.

VII. Робота за підручником

– Прочитайте текст у підручнику на сторінках 124-125. Розгляньте малюнок.

- Які групи організмів складають основні ланки кругообігу життя?

– Чому рослини названі організмами-виробниками, а тварини – організмами-споживачами?

- Які організми названі організмами-руйнівниками? Яка їхня роль у кругообігу життя?

– Яка роль ґрунту у кругообігу життя?

- Уяви, що на Землі зникла якась із ланок круговороту життя. Опиши, що відбуватиметься, якщо зникнуть: а) рослини; б) тварини; в) гриби та бактерії; г) ґрунт. (Слайд 9)

VIII.Підсумок уроку

Один учень за схемою на екрані коротко розповідає про кругообіг життя на Землі. (слайд 10)

Потім діти читають висновок у підручнику (стор. 126) і підбивають підсумок:

Всі живі організми та ґрунт – учасники єдиного кругообігу життя на нашій планеті. (слайд 10)