Як тварини весну зустрічають

Презентація до уроку

Мета: познайомити учнів із змінами у житті тварин із приходом весни.

Обладнання: комп'ютер, проектор, екран.

1. Організаційний момент

Довгоочікуваний дзвінок, Починається урок.

2. Повідомлення теми уроку

- Хлопці, послухайте вірш Г. Ладонщикова. (Читає заздалегідь підготовлений учень)

Ведмідь прокинувся Без турбот і без тривоги Спав ведмідь у своєму барлозі. Спав усю зиму до весни І, мабуть, бачив сни Раптом прокинувся клишоногий. Чує: каплет – ось біда! У темряві пошарив лапою І схопився - навколо вода! Заспішив ведмідь назовні: Заливає – не до сну! Виліз він і бачить: калюжі, Тане сніг... Прийшла весна!

– Про що ж йтиметься розмова на уроці? (Про прихід весни) - У Михайла і Маші вийшла суперечка про те, що відбувається в житті тварин з приходом весни. Давайте допоможемо вирішити цю суперечку.

3. Робота з підручника

- Відкрийте розворот підручника "Як тварини весну зустрічають". - Отже, сідаємо у гелікоптер і відповідаємо на запитання: - Що ми бачимо з гелікоптера? А що бачать Маша та Мишко? - Яких комах ви бачите на малюнку? (Метелик). Яких комах ви знаєте? Що спільного у цих тварин? (У них три пари ніг, є голова, груди, черевце; тіло складається з кілець-насічок, а ноги – з члеників.) - Як зимували комахи? (Спали у своїх укриттях) - Що відбувається в їхньому житті з приходом весни? (Вони прокидаються, виповзають із зимових спалень) - Яких метеликів можна побачити провесною?4. Робота з хрестоматією

Читання оповідання «Яких метеликів можна побачити ранньою весною» (За М. Сладковим, Ю. Аракчеєвим.) У ході читанняоповідання показ слайдів з метеликами: кропив'янка (слайд 1), лимонниця (слайд 2), траурниця (слайд 3), павиче око (слайд 4).

- Які метелики вам знайомі?

- Що нового ви дізналися про цих тварин? (Метелики бувають перелітні). - Деякі метелики наприкінці літа і на початку осені відлітають на південь. Вони зимують у Туреччині, Африці. Перельоти метеликів нагадують перельоти птахів, але й суттєво від них відрізняються. Восени до спекотних країн відлітають усі птахи – і дорослі, і молоді. У метеликів на зимівлю відлітає лише молодь, що розвинулася влітку з яєць. Птахи, що відлетіли на зимівлю, навесні і повертаються до нас. А метелики, прилетівши на зимівлю, через деякий час відкладають там яйця та вмирають. А їхні діти, які з'явилися з яєць, навесні вирушають на батьківщину батьків. Тобто кожен метелик тільки раз у житті робить далекий переліт. [5] - Чи знаєте ви метеликів, які здійснюють перельоти? - Широко поширена в середній смузі України реп'яхи. (Слайд 5) Вона не впадає восени в сплячку, а відлітає в Середню Азію, де дає нове покоління. Весною ці метелики великими зграями повертаються в Україну. Метелик монарх (6) з Канади та США летить до Мексики. [5]

5. Динамічна хвилинка

- Хлопці, повторимо прикмети весни. Організовується гра. Якщо почуєте прикмету весни, підстрибніть, осені – сядьте, зими – лясніть у долоні. Тане сніг, яскраво світить сонце, низька температура повітря, набухають нирки на деревах, веселка після дощу, завірюха, хуртовина, прокидаються тварини.

6. Повторення раніше вивченого матеріалу

– Щоб відповісти на запитання, які тварини ще прокидаються ранньою весною, відгадайте загадки:

1. Скаче звірятко, Не рот, а пастка. Потрапить у пастку І комар, і мушка. (Жаба) (Слайд 6)

2. В'єтьсямотузка, На кінці голівка. (Змія) (Слайд 7)

3. Бігає серед каміння, Не виженеш за нею. Вхопив за хвіст, але – ах! - Утекла, а хвіст у руках. (Ящірка) (Слайд 8)

4. Майстер шубу собі пошив, голки вийняти забув. (Їжак) (Слайд 9)

Далі пропонується творче завдання. На дошці відкриваються заздалегідь записані слова: бурульки, веселі дні, гріє боки, сонечко, пахне, шарудить, первоцвіт, повертаються, прокинулися. Учням необхідно скласти пропозиції з 2-3 слів про весну. Після колективного виступу організується робота у парах. Читання оповідання у підручнику та відповіді на запитання (с. 51) .

7. Підбиття підсумків уроку

– Чому навчалися на уроці? - Що сподобалося? - Що особливо запам'яталося?

Список використаних джерел