КОЛИСНИЧНА – ЯК ЛІРИЧНИЙ ЖАНР

Автор: Абдурахманова Дана Мирзахітівна, Загальноосвітня середня школа №104 ім. Є.Юсупова м.Шимкент, Республіка Казахстан, вчителька музики.

Мета уроку: 1.Розширювати уявлення про колискову пісню. 2. Розвивати музичну грамоту, слух, пам'ять, мовлення, виконавські здібності. 3.Виховувати любов до музики, добре ставлення до оточуючих людей. Обладнання: акордеон, музичний центр, фотомалюнки музичних інструментів, музичні ребуси, плакати з розспівками, екран для оцінок. Хід уроку: I. Організаційний момент. Психологічний настрій: діти співають стоячи поспівку. Акомпонування акордеоном. Сонечко, сонечко Посвіти у віконце. Підемо на поле в лужок Зберемося там на гурток Тихо сіли, як сіли Починається наука (тихо сідають) II. Повторення пройденого матеріалу: 1.Хлопці, давайте згадаємо, як називаються ці музичні інструменти. - домбра, кобиз, фортепіано, балалайка, скрипка, акордеон. 2. Як ми називаємо музикантів, хто грає на цих інструментах? - домбрист, кобизист, піаніст, балалаєчник, доірист, скрипаль, акордеоніст. III. Гра «Музикант». Молодці хлопці. Давайте ми теж спонукаємо музикантами. Імпровізуємо гру на піаніно із виконанням української народної пісні «У полі береза ​​стояла». Акомпонування акордеоном. IV. Музична грамота. 1. Хто вигадує музику? - композитор. 2. За допомогою чого він складає музику? – за допомогою нот. 3. А скільки нот у музиці? Давайте побудуємо музичний звукоряд за допомогою нот. Спочатку відгадайте загадку: П'ятиструнна доріжка, а по ній йдуть кружечки (нотний табір та ноти). 4. Ось нотний стан, чого тут не вистачає? - Скрипковий ключ дуже спеціальний Відкриває нотний стан. Запрошує нот сідає Акуратно помісцям (приклеюють ноти у нотний стан). 5. Музичні ребуси. Хто мені прочитає слова, у складі яких є назви нот. Ребуси. У слові дім є нота до-, у слові ріпка є нота ре-, у слові ведмедика є нота мі-і т.д 6. Виконує музичний звукоряд за допомогою ручних знаків. 7. Хлопці, а що ще складає композитор? - пісні. 8. Що таке пісня? Як утворюється пісня? - поет складає вірші, а композитор музику. Виходить пісня. 9. Про що розповідає пісня? - пісня розповідає нам про Батьківщину, про друзів, про школу і ще, про тварин. V. пісня. Яку пісню про тварин ми співали? Давайте заспіваємо. Починаємо з розспівування та співання «Чудак». Після налаштування голосу виконання пісні «Білочки». VI. Гра «Друкарська машинка». Для проведення гри дітям лунають літери. Потім у хронологічному порядку відповідно до назви літери діти будуть підніматися з місця та плескати. На символи «тире» та «крапка» всі разом встають і ляскають. Друкуємо пропозицію «Колискова – як ліричний жанр». VII. Нова тема. Лірична пісня відрізняється своєю співучою, задушевною, виразно-спокійною мелодією. Вам вже знайомі колискові пісні. Колискову ми назвали ліричною, тому що в ній можна почути рівномірний ритм колиски, що коливається, і тиху, спокійну мелодію пісні, яку мама співає своєму малюкові. Послухайте, як співають наші дівчатка колискові. Слухання музики. Виконання колискової учениці трьома мовами (казахською, українською, англійською). Әлді-әлді ақ бөпем, Ақ бесікке жат, бөпем! Жилама, бөпем, жылама Жилік шағип берейін. Әлді, әлді, ақ бөпем, Ақ бесікте жат бөпем… Жілік шағип берейін, Майин жесең тоясиң, Жилауиңди ңоясиң. А тепер послухайте колискові пісні у виконанні професійних співаків.Вмикаємо музичний центр. 1. Спять втомлені іграшки 2. Әлді-әлді 3. Ай-ай бөпем Узагальнення. З моменту народження людина чує від своєї матері колискову. Мати вклавши все своє кохання в ласкаві, добрі слова передає їх своїй дитині. Малюк, що нічого не розуміє, відчуває ці ласкаві, ввічливі слова і відразу засинає. Тому дуже важливо вимовляти їх завжди, усім і скрізь, які прищеплюють дитині любов до Батьківщини, доброту до людей. Адже недарма кажуть «Доброта врятує світ». Оцінки учням оголошуються за кількістю набраних ними нот за відповіді на запитання та їхню участь на уроці. VIII. Домашнє завдання. Лялька, баю-бай, ніч, ліжко, добраніч. Перепишіть ці слова в зошит, спробуйте скласти маленьку колискову, використовуючи ці слова.