Конспект інтегрованого заняття «Що таке сніг» старший вік
Ольга КовальчукКонспект інтегрованого заняття «Що таке сніг?» старший вік
Мета: продовжувати знайомити дітей із властивістюснігу, показати перехід з одного стану в інший (використовуючи прийоми ТРВЗ, познайомити з фізичним явищем вода витісняє повітря, тому що воно легше. Продовжувати розвивати творчу уяву , використовувати в малюванні нестандартні способи: свічка, пальці, розвивати естетичне сприйняття, виховувати художній смак, любов до природи.
Матеріал:сніг на підносі, прозора ємність з водою, білі круги різного розміру, штучний сніжок, листи паперу блакитного кольору, свічки, біла гуаш, серветки.
Хід заняття.
Вихованець: Діти я вам загадаюзагадку:
«М'який він, а не подушка,
Легкий він, а не гармата,
Він холодний, як жаба,
А зігрієш – струмок».
ДітиСніг.
В.: А коли буваєсніг ?
В.: А де ми можемо побачитисніг ?
Д.: Надворі, на дрозі, на даху тощо.
В.: Чи подобається вам, коли багатоснігу ?
В.: А що хорошого в тому, що багато снігу?
Д.: Можна кататися на санчатах, лижах тощо.
В.: А що поганого в тому, що багатоснігу ?
Д.: Можна потонути вснігу, можна застудитися.
В.: А можна грати зіснігом у групі ?
Д.: Розтає, багато не принесеш, гірку не постоїш...
В.: А чи можна грати всніг без снігу ? Поясніть, як це зрозумітисніг без снігу ?
Показати рухами гри, в які можна грати на вулиці.
З: Я пропоную вам пограти. Виходьте, а я відгадуватиму, в якіігри ви граєте.
Діти імітують ігри
Після гри діти сідають на стільці.
В.: Тепер я гратиму, а ви відгадаєте(Кататися на санчатах, копати лопатою, грати в сніжки).
В.: А хотіли б ви побачитисніг у групі.
В.: Спробую стати трохи чарівницею і принестисніг до групи. Тільки ви менідопоможіть: закрийте очі і скажіть чарівні слова«Абра - кадабра - оп».
Внестисніг на таці в групу. Пронести перед дітьми, дати помацати його пальчиками, розглянути, понюхати. Поставити тацю на стіл.
В.: Якийсніг ?
Діти: холодний, м'який, білий і т.д.
В.: Чим пахнесніг ?
Д.: Морозом, холодом, свіжістю.
В.: А якщо його послухати? Придушитисніг долонею.
В.: Чи означає якийсніг ? Скрипучий, музичний. А що можна ліпити зснігу ?
Д.:Сніговика, снігову бабу і т.д.
В.: А я зліпила сніжок. Що він вам нагадує формою?
В. А що буває холодне яксніг ?
Д.: Морозиво, лід…
В.: А що буде зснігом, якщо він довго стоїть у кімнаті?
Д.: Розтане, буде вода.
В.: А що ще можна зробити, щоб сніг розтанув?
Д.: Покласти на батарею тощо.
З.: Що ми побачимо, якщосніг покласти в каструлю і нагріти на плиті?
В.: Правильно,сніг розтанув, перетворився на воду і вода почала випаровуватися. А тепер подивіться, що буде зі сніжком, якщо його опустити у воду. Що ви бачите?
В.: Хто знає, що це таке?
П.: Правильно. Тому що сніжок не зовсім щільний. З чого складається сніжок?
П.: Правильно. Я взяла сніжинки і зліпила сніжок, а між сніжинками єдірочки та ці дірочки заповнені повітрям. Як ви вважаєте, чому повітря виходить, коли ми опустили сніжок у воду?
Якщо діти не дадуть відповіді, пояснити. Повітря легше за воду. Коли сніжок опустили у воду, вона почала витісняти повітря з дірочок між сніжинками, і він став підніматися вгору у вигляді бульбашок. А що трапилося із самим сніжком?
В.: Води на підносі все більше і більше, а снігу менше . Вам шкода, щосніг тане ?
Питання: Як можна зберегтисніг ?
Д.: Покластисніг у холодильник, винести надвір.
В.: Давайте віддамосніг молодшому вихователю, і вона його винесе на вулицю.
Вихователь дає тацю зснігом молодшому вихователю.
П.: Подивіться у мене в руках сніжок, але не простий, а чарівний. Чим чарівний сніжок відрізняється від простого?
Д.: Не тане, може перетворитися на будь-що.
В. А чим чарівний сніжок зручніший у порівнянні зі справжнім.
Д. З ним можна грати у кімнаті.
Фізмінка«Ми в сніжки граємо сміливо»
З: У мене один чарівний сніжок, а у вас багато маленьких. Зберіть із цих сніжків, те, що можна зліпити зі справжньогоснігу.
Діти беруть гуртки різного розміру та збирають, хто що може. Розглянути та обговорити у 5-6 осіб, зібрати кружечки в тарілочки.
Що ще, крімснігу, буває взимку?
Д.: санки, лижі, Новий рік…
З.: А що буває тільки у нас на півночі взимку?
Д.: Полярна ніч.
П.: Правильно, тільки в нас полярна ніч. І місто і тундра перетворюються на цей час на блакитну країну. А вдень наша північна зима схожа на чарівну білу країну, бо і дороги, і будинки, і дерева ніби розфарбовані білою фарбою. А ввечері й рано-вранці, в якукраїну перетворюється на зиму.
З.: І в блакитному та білому кольорі зимушка-зима за своїм дуже гарна, ви сьогодні будете художниками і намалюєте ту зиму, яка вам більше подобається блакитну чи білу. У малюванні можна використовувати свічки та свої пальці.
Нагадати техніку малювання нетрадиційними способами.
Наприкінцізаняття розглянути дитячі малюнки.
Перспективний план з дослідно-експериментальної діяльності з неживою природою у підготовчій до школи групі Перспективний план з дослідно – експериментальної діяльності з неживою природою у підготовчій до школи групі. 1квартал Вересень 1.