Конспект уроку 6 клас - Добро і зло в романі на - Дубровський - Все для вчителя

Простежити зміни, що сталися із головними героями; з'ясувати причини вчинків героїв; а найголовніше, на основі аналізу епізодів зрозуміти, що любов, добро- вищі цінності людини, які роблять нас благороднішими, ведуть до всепрощення.

Тема уроку: Добро і зло у романі А.С.Пушкіна «Дубровський»

(6 клас)

Мета уроку : простежити зміни, що сталися з головними героями; з'ясувати причини вчинків героїв; а найголовніше, на основі аналізу епізодів зрозуміти, що любов, добро – вищі цінності людини, які роблять нас благороднішими, ведуть до всепрощення.

Хід уроку:

  1. Слово вчителя

Ми знову повертаємось до творчості О.С.Пушкіна. Епіграфом до уроку є вірші А.А.Ахматової з вірша «У Царському Селі». Ці вірші написані майже сто років тому. Ризикнемо замінити одну літеру в цьому вірші – адже він і про наш час «І сторіччя…». Щороку під час Уроків літератури ми відкриваємо якусь сторінку життя А.С.Пушкина, його оточенні, його часу. Будь-яка людина нашій країні знайомий з А.С.Пушкиным з дитинства.

Почнемо наш урок із повідомлення про історію створення роману «Дубровський», і в цьому мені допоможе асистент (учень).

2.Робота з текстом. Словникова робота

Перш ніж перейти до аналізу роману, пояснимо:

*Що таке роман?

*Що таке сюжет?

*Чому Пушкін порушив послідовність викладу роману «Дубровський»?

Дія роману відбувається у 1820 року, у роки молодості АС.Пушкіна. Автор пише про те, що добре знає, що його турбує. Постараємося зрозуміти, що роман не лише про події майже двохсотрічної давності, а й про наш час.

На столах лежать «словники уроку», де пояснюються значення застарілих слів. А також таблиці-характеристики, які ми заповнюватимемо пізніше.

А) Фронтальне опитування.

*З якими героями ви познайомилися, прочитавши цей твір?

*Що значить Троєкуров мав «велику вагу» у губернії?

*Чому Троєкуров поважав Дубровського?

*Чи можна вважати сварку Троєкурова та Дубровського «випадковим випадком»?

(Ні, вона закономірна, т.к. Троєкуров до всіх своїх гостей ставився як до холопів, а Дубровський було нескінченно бути винятком із цього правила)

*Чому Володимир-син Дубровського, шукав можливість оселитися в будинку Троєкурова? І чому відмовився від помсти?

(бажання помститися Троєкурову через те, що втратив всього; а відмовився від помсти, коли полюбив Машу- дочка Троекурова)

*Як ставився Троєкуров до своєї дочки і як розпорядився її долею?

(Троєкуров ставився до дочки як до власності і без її згоди вирішив видати заміж за князя Верейського, який старший утричі)

*Яким ви уявляєте князя Верейського? Що ріднить його з Троєкуровим і в чому їхня відмінність?

(Князь Верейський все життя провів за кордоном, жив на гроші, які присилали прикажчик з маєтку, і вперше приїхав подивитися на цей маєток у 50 років. Цим відрізнявся від Троєкурова, який жив у своєму маєтку і сам розпоряджався господарством. А ріднить то , що вони обидва вели розгульний спосіб життя і кожен з них дбав тільки про свій добробут і вважав, що всі інші створені слугувати їм.

*Чому Володимир залишив своїх селян?

*І підбиваючи підсумок вашим висловлюванням, давайте визначимо головну думку твору.

  1. Перевірка домашнього завдання

Перейдемо до перевіркидомашнього завдання. Воно було розподілено за творчими групами, кожна з яких мала підготувати відповіді на ці запитання.

Почнемо з першої групи.

*Якою людиною був у домашньому побуті Троєкуров?

*Що давало Троєкурову владу?

*Яким був Дубровський-ст. за своїм характером?

Перейдемо до другої творчої групи. «Маша Троєкурова та Володимир Дубровський»

*Що змусило Володимира Дубровського стати розбійником?

*Як ставиться Маша до Дубровського?

*Який у Маші був характер? А який характер у Дубровського?

Третя творча група «Навколишнє дворянство: Антон Пафнутич Спіцин та Ганна Савішна Глобова»

*З якою метою Пушкін вводить в оповідання розповіді Спіцина та Глобової?

*Про що розповідають Спіцин та Глобова? Яку характеристику Дубровського Глобова?

  1. Захист малюнків

Учні намалювали малюнки героїв, які їм сподобалися. Кожен, виходячи до дошки, показує свою роботу, пояснює, чому саме таким зобразив героя і в який момент.

  1. Гра- змагання

На столі змішані слова-епітети, учні повинні вибрати кожному героя відповідний епітет і прикріпити його під малюнком.

  1. Сцінка «перетворення Дубровського на Дефоржа»

7.Підведення підсумків.

У романі «Дубровський» зображені дворяни-багаті та бідні, чиновники, селяни-дворові, ковалі, няньки. Показано два покоління життя дворянських (Троєкуров і Дубровський) та селянських (Орина Бузирєва та Гришка) сімей, описані різні явища життя-весілля, смерть; є любовний сюжет та детективна інтрига. Роман порушує важливу проблему: як жити людині у світі, де панує несправедливість табеззаконня.

Звичайно, ви зрозуміли, хто є добрим героєм, і безпомилково викрили Троєкурова, який несе зло всім, хто його оточує. І лише добре слово, взаємна повага, терпіння, співчуття допомагають залікувати рани у душі. Найвище призначення людини - творити добре словом і ділом, спрямовуючи душевні і фізичні сили на служіння людям, не чекаючи від них за це негайної подяки. Не втомлюйтеся творити добро!

  1. Домашнє завдання.