Конспект уроку навколишнього світу у 3-му класі
Мета уроку:
- Дізнатися про органи дихання.
- Дізнатися про органи кровообігу.
- Ознайомитись із взаємодією дихальної та кровоносної систем.
Обладнання:
- Таблиці "Дихальна система", "Кровообіг".
- Кросворд «Організм людини».
- Мультимедійні зображення органів дихання та кровообігу.
- Муляж "Людина в розрізі".
Хід уроку
I.Організаційний момент.
На минулих заняттях ми з'ясували, що людина не може обходитися без їжі та води. А без повітря?
II.Перевірка домашнього завдання. Повторення.
Розгадайте кросворд. (Див. додаток 1).
Відповіді: По горизонталі: 5. Кінцівки. 6. Очі. 7. Кишечник. 10. Постава. 11. Мова. По вертикалі: 1. Волосся. 2. Ноги. 3. Серце. 4. Мозок. 8. Ніс. 9. Пальці.
Перевіряється завдання № 5 у робочому зошиту с. 63.
Для індивідуальної роботи можна запропонувати картки (див. додаток 2)
III.Робота на тему.
1.Вступ до теми.
- Спробуйте трохи закрити рот, затиснути ніс і перестати дихати. Ви відразу відчуєте, що вам потрібно глибоко вдихнути. Це, залишившись без кисню, обурилися клітки. Вони кричать: Надішліть нам кисень. Інакше ми всі загинемо з голоду!»
- Згадаймо, який склад має повітря? (Кисень, вуглекислий газ, азот.) - На екрані схема «Склад повітря».
- Який газ потрібний для дихання? (Живильний газ - кисень.)
2.Дихання, дихальна система.
Все життя людина дихає – вдихає та видихає повітря. При вдиху повітря через носову порожнину, трахею та бронхи надходить у легені. Всі ці органи складаютьдихальну систему.
Вчитель на екрані відкриває схему "Органи дихання".
Учні за таблицею знаходять трахею, бронхи, легені. Запам'ятовують їхнє розташування.
Вчитель або заздалегідь підготовлений учень може розповісти додатковий матеріал про ніс (див. додаток до уроку).
Далі діти читають за підручником текст "Про дихання" (с. 148).
- Як влаштована та працює дихальна система?
- Як виглядають трахея та бронхи?
- З чого складаються легені?
- Яка роль легеневих бульбашок? (Забирають частинки кисню та віддають частинки вуглекислого газу)
3. Робота у робочому зошиті.
С. 64 № 1.
- Прочитайте.
- Заповніть перепустки в тексті.
- Знайдіть у тексті абзац про роботу органів дихання та перевірте. (Носова порожнина, трахея, бронхи, легені складають дихальну систему. Вона забезпечує організм киснем і допомагає видаляти з організму вуглекислий газ.).
З 64 № 2. Прочитайте.
Укажіть стрілками органи.
Перевірка за підручником.
З 64 № 3. Прочитайте.
- Вкажіть послідовність проходження повітря при вдиху органами дихання червоним олівцем.
- Вкажіть послідовність проходження повітря при видиху органами дихання синім олівцем.
Взаємоперевірка (перевіряють правильне виконання за схемою, вивішеною на дошці).
IV.Фізкультхвилинка.
Каруселі, каруселі. Ми з тобою в машину сіли, І поїхали. Ми з тобою в човен сіли, І попливли. Каруселі, каруселі. Ми з тобою в ракету сіли І злетіли.
V. Про рух крові.
1. Робота за підручником.
Учні читають текст "Про рух крові" (с. 149). Вчитель на екрані вмикаєтаблицю «Кровоносна система». Діти знаходять серце, кровоносні судини.
- Яка роль крові в організмі?
- Як влаштована та працює кровоносна система?
- Навіщо крапелька крові, обіжаючи весь організм, повертається в серце і вирушає в нову подорож?
2. Практична робота.
Розгляньте малюнок у підручнику на сторінці 150. Промацайте у себе на лівій руці пульс. Кожен удар пульсу відповідає удару серця.
Коли всі хлопці намацають у себе на руці пульс, вчитель засікає 15 секунд, а учні рахують кількість ударів пульсу за цей час. Потім отриману кількість ударів множать на чотири.
- Скільки ударів робить ваше серце за хвилину?
- А скільки разів воно б'ється за десять хвилин? Порахуйте.
- Результати записати у робочому зошиті, с. 65 № 4.
VI. Повторення вивченого
На останніх уроках ми вивчали органи та системи органів людини, роботу та функції цих органів. Згадаймо, що ж ми вже знаємо про людину? Діти одержують картки з питаннями, у кожного учня своє питання.
- Які науки про людину ви знаєте? (Анатомія, фізіологія, гігієна.)
- Що вивчає кожна із названих наук?
- Як ми сприймаємо навколишній світ? Які органи сприйняття ви знаєте? (Очі – орган зору, вуха – орган слуху, ніс – орган нюху, мова – орган смаку, шкіра – орган дотику.)
- Який зв'язок між органами почуттів та мозком? Поясни.
- Що таке шкіра? Які її функції?
- Які заходи першої допомоги при пошкодженні шкіри вам відомі?
- Що таке опорно-рухова система? Із чого вона складається?
- Яку роль русі людини грають м'язи, кістки, мозок, нерви, органи почуттів?
- Як правильно стежити за своєю поставою?
- Чому при поганій поставі у людини гірше працюють серце, легені та інші внутрішні органи?
- З яких органів складається травна система людини?
- Які зміни відбуваються з їжею в органах травлення?
- Як правильно харчуватись?
- Як влаштована та працює дихальна система?
- Як влаштована та працює кровоносна система?
- Як видаляються з організму шкідливі речовини?
VII.Підсумок уроку.
- Назвіть органи дихальної системи.
- Назвіть органи кровоносної системи.
Діти читають висновок у підручнику на сторінці 150. Дихальна система забезпечує організм киснем. Кровоносна система забезпечує рух крові, яка переносить усередині організму різні речовини. Працюючи всіх органів утворюється вуглекислий газ та інші шкідливі речовини. Вони потрапляють у кров, потім видаляються з організму через легені, шкіру, нирки.
VIII.Домашнє завдання.