Конспект відкритого уроку з літератури в 5 класі Байка

Відкритий урок з літератури у 5 «Д» класі.

Вивчення байок Крилова І.А. «Ворона та лисиця», «Свиня під дубом».

Мета уроку: Формування у навичок виразного читання, що вчаться, вміння виділяти головне в прослуханому повідомленні, навичок конструювання питань до статті підручника.

Освітня:створення умов для ознайомлення учнів із загальною характеристикоюбайок, розкриття особливостей її жанрових ознак.

Розвиваюча:продовжити роботу з формування пізнавальних інтересів і мотивів, спрямованих на вивчення байки, розвивати логічне мислення, аналізувати, порівнювати, робити висновки.

Виховна:виховувати культуру співробітництва та вміння працювати в колективі.

Особистісні:сприяти створенню умов для усвідомлення значущості своєї діяльності в навчальному процесі, формувати вміння висловлювати та відстоювати свою точку.

Пізнавальні:сприяти розвитку умінь виділяти необхідну інформацію на тему для порівняння, аналізу та встановлення причинно - слідчих зв'язків, готувати повідомлення.

Регулятивні:формування умінь ставити навчальні цілі та завдання, планувати свою діяльність та оцінювати результат своїх дій.

Комунікативні:створювати умови для розвитку мовлення учнів, формувати вміння слухати і вступати в діалог, вчитися обговорювати, аргументувати свою точку зору, опановувати навичку виступу перед класом.

Виявити позицію персонажів, художню ідеюбайок ; формувати навички виразного читання.

Устаткування: підручник, додаткова література, комп'ютер, мультимедійнийпроектор, екран, презентації.

Тип уроку:урок засвоєння нових знань.

ЕПІГРАФ ДО УРОКУ:

«Люблю, де випадок є, пороки пощипати» І.А.Крилов.

Хід уроку:

Контроль за організацією робочого місця

- Ну-ка перевір, друже, Ти готовий почати урок? Чи уважно дивляться? Кожен хоче отримувати Тільки лише оцінку «5».

- Світ книг величезний, сила слова невичерпна. Сьогодні на уроці продовжимо знайомство із творчістю І.А.Крилова.

-Хлопці, скажіть, про який жанр літератури ми з вами говорили на минулому уроці?(правильно, про байку)

- Сьогодні ми постараємося розкрити секрети, красу і силу байок: «Свиня під Дубом», «Ворона та лисиця».

-Вам цікаво дізнатися про байку більше? Давайте спробуємо сформулювати мету нашого сьогоднішнього уроку.

(Розкрити мораль байок і показати їхню злободенність, розвивати навички аналізу тексту, вміння розуміти алегоричний сенс байок та їх мораль.

-Що таке епіграф? (Вислів (цитата), надісланий твору і що зосереджує думку з його ідеї).

Звернемося до епіграфа.

«Люблю, де є випадок, пороки пощипати» І.А.Крилов.

- Знайдіть ключове слово в епіграфі? (пороки)

- Що таке порок?

- (учень) Висловлювання дітей.

- (учень) Читає поняття зі словника Даля “Порок – недолік, який ганьбить людину.

- Наведіть приклади вад.

- У якому літературному жанрі йдеться про вади? Тепер, хлопці, спробуйтескласти кластер з ключовим словом «БАЙКА».

- Які літературні прийомивикористовуються байкарами?

- (учень)Алегорія - алегорія.

- (учень)Алегорія-зображення предмета, за яким ховається інше поняття, наприклад, за лисою-хитра людина. Висміюють людські вади, приписуючи їх тваринам.

- У людині борються завжди дві сторони: порок і чеснота.

- Уособлення- тварини та неживі предмети говорять, думають, відчувають.

- Яка частина байки змушує нас замислитись?

-Що таке мораль?

- (учень) Читає поняття зі словника Даля “Мораль – правила моральності, повчальний висновок з чогось вчення, настанова.

- (Вчитель) Мораль - "душа" байки, а "тіло" - текст байки.

Езопова мова-мова, рясна іносказаннями, недомовками та іншими прийомами для приховування прямого сенсу.

Узагальнююча розмова.(Показ портретів)

Слово вчителя "Байка, як літературний жанр має свою історію - біографію"

- Згадайте і назвіть основоположників байкового жанру.

(учень) “Одним із перших почав писати байки Езоп, який жив у Стародавній Греції у VI столітті до нашої ери. Саме у його байках тварини кажуть, думають як люди. Він був рабом, калікою: висловлювати вади було відкрито і тому писав байки. Байки Езопа написані прозою”

Так народився жанр латинської віршованої байки.

портрет Жака де Лафонтена.

(учень) У XVII столітті стародавній жанр звеличено французьким письменником Жаком де Лафонтеном. Він спирався у своїх байках на народну мудрість.

– Коли українська література звернулася до цього жанру?

- Хто ж є великим українським байкарем?

(Вчитель) українська література звернулася до байки у XVII столітті. Повчальні байки писалиІ.І.Хемніцер – портрет, І.І.Дмитрієв – портрет.

Робота з портретом І.А. Крилова. Вчитель: - Подивіться на портрет І. А. Крилова. Яким він вам видається за характером? (Відповіді дітей). Доброта, лукавство, ясність думки, пильна спостережливість, необразлива насмішкуватість – ці риси характеру байкаста знайшли відображення в його творчості Іван Андрійович Крилов був дуже працьовитою людиною. А чи знаєте ви, що для того, щоб написати добрі байки, треба багато працювати? Тільки до однієї байки «Зозуля і півень», у якій лише 21 рядок, у чорнових начерках він зробив близько 200 рядків.

- Чи має приймачів цього жанру ХХІ століття?

- Чому, на вашу думку, актуальним і зараз є цей жанр? (Відповіді дітей).

- Прочитайте виразно байку Езопа «Ворон і лисиця».

- На яку байку вона схожа?

Внести чорний ящик (в ньому сир). Увага! Одна з героїнь байки Крилова втратила цей предмет через свою дурість. Що це за предмет?

«Ворона і Лисиця». Аналіз байки: 1. Знайдіть, де в тексті байки сховалась мораль. У чому сенс? 2. Що змушує Лисицю так принижуватись, щоб спробувати сир? («Лисицю сир полонив») 3. Що використовує Лисиця для досягнення своєї мети? Яка її поведінка? (використовує лестощі, хвалебні промови. «Вертить хвостом…і каже так солодко, трохи дихаючи…»). 4. У чому полягає дурість ворони? (У неї перебільшена зарозумілість. Вона виявилася ласою на солодку лестощі («закрутилася голова», «від радості в зобу дихання сперло». 5. Чи можна сказати, що Лисиця знущається над вороною? (Лиса переслідує мету, хоче будь-якими шляхами). отримати сир.Ворона ж приймає похвали як цілком заслужені, думає, що все сказане Лисицею - правда). 6.У чому сенс байки?виявитися Вороною, вміти правильно оцінювати свої можливості, возможности). 7. Чи можна взяти до уваги мораль цієї байки сьогодні?

Внести чорний ящик (у ньому жолуді). Увага! У ящику знаходяться «плоди освіти» («Свиня під Дубом»).

Аналіз байки «Свиня під Дубом».

«Свиня під Дубом». Осміяння невігластва та невдячності

- Який описує Крилов Свиню? (8) (Крилов описує Свиню без симпатії. Свиня дурна, неосвічена, недалека, лінива, егоїстична. Вона думає лише про своє задоволення). - Опишіть, як ви уявляєте собі інших персонажів байки.

- У яких рядках укладено мораль байки? У яких випадках можна використовувати ці рядки? Мораль цієї байки можна використовувати, коли недбайливий учень не хоче вчитися, лає школу та навчання, але не розуміє, що він користується тим, що зроблено за допомогою науки. У цій байці справжня освіта протиставляється невігластву. Про невігластво говорить позиція Свині, яка не бажає зрозуміти, звідки беруться жолуді:

«Нехай сохне, — каже Свиня, — Ніщо мене то не турбує; У ньому пуття мало бачу я; Хоч вік його не будь, нітрохи не пошкодую, Тільки були б жолуді: адже я від них жирію».

Про справжню освіту говорять дбайливі слова Ворона:

«Адже це дереву шкодить, — їй з Дубу Ворон каже, — коли коріння оголиш, воно засохнути може».

- Яке явище життя алегорично описує байка? Байка «Свиня під Дубом» алегорично описує ситуацію, в якій головна дійова особа не розуміє, де причина, а де слідство. Свиня не розуміє, що жолуді, які вона їсть, ростуть на Дубі. Через своє невігластво вона починає підривати коріння дуба, тобто руйнувати те, що дає їй їжу.Такі ситуації у житті можуть відбуватися дуже часто. Про них говорить приказка: «Рубити гілку, на якій сидиш».

- Який епітет вживає Іван Андрійович, говорячи про дуб?Віковий.

- Як Ви вважаєте чому?

- (учні) Повіками накопичує людський досвід, вбирає позитивне, добре, накопичене людством за багато років.

- Яку людину уособлює “дуб”? Мудрого (мудрість).

- Чому саме свиню вибрав І.А.Крилов як головного героя?

- Свиня. Які інтереси у її житті? Смачно поїсти, поспати, нагромадити сало.

- Що про неї говорить на початку байки Крилов? Прочитайте.

Чому байкар описує не якості Свині, а дії? Назвіть їх.

- Наїлася, виспалася, підвелася.

- (Вчитель) Головне в житті для неї - наїстися, виспатися, відсутність прагнень, немає інтересу, крім потреб.

- Які вади людей уособлює свиня? Лінь, обжерливість, тупість і. т. буд.

- Чи сказано в байці, навіщо свиня почала підривати коріння у дуба?

- Свиня знає, сама навіщо вона це робить? Прочитайте цей момент.

- (Вчитель) Внутрішній світ обмежений чи зовсім відсутній, лише інстинкти.

- Як ви вважаєте навіщо І, А.Крилов вводить у байку такого персонажа, як “Ворон”?

- Ворон - птах який? Віща.

- (учень) Читає поняття зі словника Даля “Річлива – віщує майбутнє, пророче”

Живе ворон довго, знає багато, вчений птах.

- Яку людину уособлює ворон? Розумного.

- Прочитайте, що каже ворон свині.

- Ворон забороняє шкодити дереву? Ні.

- Як він намагається навчити свиню?

- Пояснює, тлумачить, переконує, вчить.

- (Вчитель) Як маленькій дитині. Ми ж не говоримо ні, анамагаємось його переконати. Цього робити не можна і чому цього не можна.

– Прочитайте, що відповідає йому свиня.

- Як свиня говорить про себе? Вона звеличує себе. (Займенника "я")

- Вона слухає пояснення, хоче розвиватися? Ні.

- (Вчитель) Вона не бажає розвивати себе та свій внутрішній світ, тільки виконати свої потреби: поїсти. Поспати, а решта “не для мене”.

– Дуб звертається до свині спокійним тоном. Чому?

- (Вчитель) Змінити нічого не можна. Не бажає вчитися, немає прагнення нового, цікавого. Немає бажання змінити свій внутрішній світ, зробити його багатшим.

Дуб хоче показати, що якщо не хоче вдосконалюватися, розвиватись, впізнавати нове. Він сам себе зживе.

Робота з мораллю байки.

- Як ви розумієте сенс слів "невігла", "невігла"?

Які вади викриває ця байка?

-Складіть синквейн 1) про Лисицю; 2) про Свиню; 3) про Дуб чи Ворона; 4) про Ворону.

Перший рядок -тема синквейна, містить у собі одне слово (зазвичай [link], що характеризуєсутьпредмета або об'єкта.

Будинки ви мали намалювати ілюстрації до байок «Свиня під дубом», «Ворона та Лисиця». Отже, картинна галерея.

У будь-якої людини байки Крилова викликають інтерес. Крилов зміг розширити можливості байкового жанру, підняв байку, довів її до совершенства. В.Г. Бєлінський: «Все зростатиме і пишніше розцвітатиме доти, доки не замовкне звучна і багата мова в устах великого і могутнього народу української». Крилову:

Хто не чув його живого слова? Хто в житті з ним не зустрівся свого? Безсмертні твори Криловакожним роком любимо все сильніше. Зі шкільної парти з ними ми зживалися, У ті дні «Буквар» ледь осягнули, І в пам'яті навіки залишалися Крилаті криловські слова! Забавою він людей виправив. ми затвердили, її і онуки затвердять.