Конспект заняття «Пізнання» у старшій групі «Дивовижні камені»
Автор: Кірєєва Тетяна Леонідівна Посада: вихователь Місце роботи: Дитячий садок «Ластівка» СП МАОУ «Малишенська ЗОШ» Місцерозташування: с. Малишенко, Голишманівський р-н, Тюменська обл., Україна
Мета: Ознайомити дітей з різноманітністю каменів, їх властивостями та особливостями.
Завдання:
Навчальні: Вчити класифікувати камені за різними ознаками (колір, форма, розмір, вага, температура, плавучість). Націлити на пошукову та творчу діяльність
Розвиваючі: Розвивати пізнавальну діяльність у процесі експериментування, візуальну та м'язову пам'ять; стимулювати самостійне формулювання висновків. Закріпити навички роботи зі збільшувальними приладами.
Виховні: виховувати інтерес до об'єктів неживої природи, акуратність у роботі.
Очікувані результати:
1. За допомогою дослідів у дітей сформується розширене уявлення про камені
2. Діти зможуть зробити замальовки спостережень за камінням у процесі дослідів.
Матеріали: скринька відчуттів, набір схем-рисунків, шапка магістра, набори каміння лимонний сік, піпетка, дерев'яний брусок, магніти, магнітна дошка, карта Укаїни; халати, лупи, шматочки пластиліну, склянки з водою, ложки, таці та серветки на кожну дитину, подарунки та сюрпризи.
Словарна робота: лабораторія,лупа.
Хід заняття:
Вихователь: Здрастуйте, хлопці! Я дуже рада нашій зустрічі. Давайте, поділимося, один з одним своїм теплом і добротою, обіймемося міцно-міцно!
-Сьогодні вранці я отримала незвичайний лист. Адреса відправника теж загадкова - Гірська Країна. Гноми. Але ще більше я розгубилася, коли відчинилаконверт — у ньому немає жодного слова, лише незрозумілі схеми.
— А ви, хлопці, нічого незвичайного в садку не помічали. Адже, я гадаю, не дарма на моєму посланні цей знак. Давайте уважно оглянемо все довкола.
(Діти знаходять скриньку)
-Хто з вас, хлопці, знає, хто такі Гноми?
-Чим вони займаються?
— Як ви думаєте, що може перебувати в скриньці?
Вихователь: Зараз кожен із вас на дотик спробує визначити вміст цієї скриньки.
Діти: У скриньці знаходяться камені.
Вихователь: Правильно, це каміння. А чи знаєте ви, що кам'яним багатством у нашій країні є Урал та Сибір (показ на карті). Тут високі гори. У них багато багатств і скарбів, тут і працюють Гноми
Але з якою метою Гноми нам послали це каміння та схеми?
Не просто так скринька тут,
І в тому є один секрет:
У скриньці цього каміння є,
Що випромінюють світло!
Один, як мамині очі,
Як виноградна лоза,
А третє сонечко світліше,
А раптом це алмаз?
Я пропоную, дітки, їх
Вам розглянути зараз.
— Хлопці, а що ви знаєте про каміння?
— Не дуже багато ви про них знаєте.
А хочете дізнатися більше? Для повнішого їх вивчення я пропоную вам пройти в лабораторію.
Що таке лабораторія?
Діти Це спеціальний кабінет, де проводять дослідження, ставлять досліди, експерименти.
Вихователь: Для роботи в лабораторії, необхідно одягти спеціальний одяг і знати деякі правила поведінки: поводитися тихо і акуратно, бути уважними і дотримуватися моїх інструкцій, нічого не брати в рот, не розмахувати і не кидати каміння.
(Діти надягають халати та шапочки).
Вихователь: Сьогодні активнопрацюватимуть наші вірні помічники. Очі?
Діти: Щоб дивитися.
Діти Щоб чіпати, мацати.
Діти Щоб слухати.
Вихователь: Гноми дозволили розглянути нам їхню колекцію каміння, яким вони бувають?
Досвід № 1. Визначення кольору, форми та розміру.
Діти діляться спостереженнями, якого кольору та форми каміння.
— Покажіть мені ваш камінь найбільший.
- Викладіть все каміння в ряд від найбільшого до найменшого.
- Чи все каміння однакового розміру?
Висновок: камені бувають різними за кольором, формою та розміром.
(На магнітну дошку вивішується перша схема).
— Ось тепер, хлопці, все стає зрозумілим, на схемах гноми зобразили те, що ми повинні дізнатися про каміння.
Досвід № 2. Визначення характеру поверхні.
— Зараз будуть потрібні ваші чутливі пальчики. Закрийте очі, погладьте ваші камінці і спробуйте навпомацки вибрати найнерівніший, шорсткий камінь.
— Чому він не має гострих кутів? (Вода рухає каміння, ударяє їх одне про одного, труться вони і об пісок, гострі кути поступово стираються, зникають. Камінь стає округлим.) Висновок: каміння буває гладким і шорстким.
Досвід № 3. Визначення твердості.
— В одну руку візьміть камінчик, а в іншу шматок пластиліну. Стисніть обидві долоні.
— Що сталося із пластиліном? Чому?
- А з каменем? Чому?
— Ви думаєте, камінь твердіший за дерево? Давайте перевіримо. Я візьму молоток, цвях і брусочок із дерева і спробую вбити цвях у дерево. Що вийшло? (Цвях увійшов у дерево).
Вихователь. А зараз я спробую вбити цвях у камінь. Забиває – не виходить. Цвях гнеться, але не вбивається.
— Ну що, чи змогла я забити цвях у камінь? Що сталося зцвяхом? А як поводився камінь? Який можна зробити висновок?
Висновок: Камінь твердий, міцний.
Досвід № 4. Визначення температури.
- Хлопці, покладіть ваші долоні на стіл і швиденько на щоки. Відчуваєте різницю?
Наша шкіра може швидко визначити температуру.
— Зараз ми матимемо дуже складний досвід. Від вас знадобиться увага та зосередженість.
-З усіх каменів вам необхідно вибрати найтепліший і найхолодніший.
-Як це можна зробити? (Затиснути в долонях, піднести до щоки)
Висновок: каміння має різну температуру.
- Як можна зігріти холодний камінь?
-Я пропоную вам зігріти його своїм теплим подихом.
Дихальна гімнастика : Діти беруть найхолодніший камінь, кладуть його на долоні.
Роблять глибокий вдих через ніс, а видих через рот, губи трубочкою. (3 рази)
Досвід № 5. Плавучість.
— Що буде, коли покласти камінчик у воду? (Версії дітей)
— Як це можна перевірити?
-Діти обережно кладуть камінь у воду. Спостерігають. (Камінь потонув, від нього на поверхню піднімаються бульбашки повітря, колір змінився, став яскравішим.)
Дістають камінь із води, витирають його серветкою
— Які камені вам подобаються більше, мокрі чи сухі?
Висновок: камені тонуть у воді, тому що вони важкі.
Досвід № 6. Камені видають звуки.
-Як ви думаєте, чи можуть камені видавати звуки?
— Постукайте ними одне про одного. Що ви чуєте?
-Це каміння розмовляє один з одним і у кожного з них свій голос.
— А зараз, хлопці, на один із ваших камінців я капну лимонний сік. Що відбувається?
(Камінь шипить, злиться, йому не подобається лимонний сік)
Висновок: каміння може видавати звуки.
Досвід №7.Розглядання каменів через лупу.
- Як називається цей прилад? (Лупа.)
— Навіщо він потрібен? (Збільшувати зображення.)
— Подивіться на свої долоні.
— А тепер подивіться на них через лупу?
— Щоб краще побачити поверхню каменів, ми зробимо з ними те саме.
— Що цікавого ви побачили?
- Молодці, ви дуже уважні! Щоб ще раз перевірити вашу увагу, я пропоную вам пограти в гру» З другом ми підемо гуляти «
З другом ми гуляти підемо, Річку — кам'янку знайдемо. (встають парами, крокують дома) Річка весело дзюрчить І з камінчиках біжить. (руки вперед, рух «хвиля») Через річку ми вдвох Місточком перейдемо. (крокують на місці) Місток кам'яний стоїть, (пальці рук з'єднані перед грудьми) Річка весело дзюрчить. (руки вперед, рух «хвиля») З каменів побудований будинок, (рух «кулачок об кулачок») Ми з тобою до нього ввійдемо. (руки над головою у формі «даху») Місток кам'яний стоїть, (пальці рук з'єднані перед грудьми) Річка весело дзюрчить. (руки вперед, рух «хвиля») Будиночок міцний з каміння, (руки над головою у формі «даху») Для друзів завжди відкритий! (руки убік долонями вперед).
— Хлопці, подивіться, будь ласка, на дошку. Сторінка за сторінкою ми склали цілу розповідь про каміння. Розповідь у схемах. Хто хоче стати справжнім ученим, надіти шапку магістра та прочитати послання Гномів про властивості каменів? (Одна дитина робить висновок про всі виконані досліди)
Зараз, хлопці, візьміть свої таці та викладемо на піску візерунки з каміння. Може бути вночі, коли дитячий садок буде порожнім, гноми знову повернуться сюди і будуть дуже раді такому подарунку.
А на згадку про нашу зустріч я дарую вам ціблокноти та олівці, пропоную намалювати в них те, що бачили та про що дізналися. А ваші малюнки разом із листом помістимо в цей конверт і відправимо гномам у Гірську країну.
— А в скриньці знаходиться ще щось. Це чарівні, різнокольорові та дуже смачні камінці. Візьміть їх та почастуйте своїх друзів.
Автор: Кірєєва Тетяна Леонідівна Посада: вихователь Місце роботи: Дитячий садок «Ластівка» СП МАОУ «Малишенська ЗОШ» Місцерозташування: с. Малишенко, Голишманівський р-н, Тюменська обл., Україна