Конспект заняття з навчання грамоті «Тверді та м’які приголосні

Наталія ЧернишоваКонспект заняття з навчання грамоті «Тверді та м'які приголосні. Умовне позначення м'яких приголосних.»

ЗАНЯТТЯ №12.

Тема.Тверді та м'які приголосні.Умовне позначення м'яких приголосних.

Мета: дати поняття пром'яких і твердих приголосних, вчити розрізняти їх на слух і за артикуляцією, познайомити зумовним позначенням м'яких і твердих приголосних ; розвивати фонематичний слух; удосконалювати апарат артикуляції; розширювати знання дітей про значення слів.

Розвивати вміння чути і слухати слова, що вимовляються.

Обладнання: предметні картинки, іграшки, картки - схеми, м'ячик.

Хід заняття:

За руки візьмемося.

Один одному руки ми простягнемо,

Тепло своїх сердець подаруємо.

1. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

- З чого складаються слова?(Слова складаються зі звуків.)

- На які гурти діляться звуки?(Звуки поділяються на голосні тазгодні.)

- Які звуки ми називаємо голосними?

- Згадай, чим голосні відрізняються відзгідних ? (ГОЛОСНІ МОЖНА СПІВАТИ, ПРИ ВИМОВЛЕННІ ГОЛОСНИХ ЗВУКІВ ПОВІТРЯ ЧЕРЕЗ РІТ ПРОХОДИТЬ ВІЛЬНО НЕ ЗУСТРІЧУЮТЬ ПЕРЕГРАДУ НА СВОЄМУ ШЛЯХУ - ЗУБКИ І ЯЗИЧОК НЕ ЗАВАЖАЮТЬ ПРОХОД.

-Як на схеміпозначаються голосні звуки ?(кружечком)

- Назвіть їх.(А, У, О, Е, Ы, ​​І – українською мовою їх шість).

-Погляньте в дзеркало на свій рот. Як проходить повітря, коли ви вимовляєте голосні звуки?

- Чимзгідні звуки відрізняються від голосних? (ПІ ВИГОТОВЛЕННЯЗГОДНИХ ЗВУКІВ СТРУЮ ПОВІТРЯ ЗУСТРІЧАЄПЕРЕГРАДУ – ЗАВАЖАЮТЬ ЗУБКИ ТА ЯЗИЧОК.)

- Розкажіть вірші про голосні тазгідні звуки.

- Які це звуки: [с], [р], [в], [д]? Доведіть, що вонизгідні.

-Які звуки на схеміпозначаються рисочкою ?(ЗГОДНІ )

2. Робота з наочністю.

Розгляньте картинки. Знайдіть картинки, у назві яких перші звуки однакові.

3. Перевірка виконання завдання.

Мишко і Буратіно теж виконували це завдання. Вони з'єднали літак та слона.Згодні ? Чому?

Потім вони поєднали зайця та зебру. Раки та ракети. Кота та кита. Визгодні, що слова кіт і кит починаються з одного й того самого звуку?

Промовте перший звук у слові кіт([к]). Спостерігайте за вашим язичком.

Тепер промовте перший звук у слові кит. Що ви помітили?

2. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬЗАНЯТТЯ

Сьогодні ми навчимося визначати твердість і м'якість приголосних звуків, будемо вчитися їх розрізняти. Познайомимося з новимипозначеннями звуків.

3. ПЕРВИННЕ СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Повідомлення вчителя.

У нашій промовізгідні мають пари за твердістю – м'якістю. Це допомагає нам розрізняти слова. Вимовтезгідний звук до і кь. Подивися в дзеркало на свій рот і порівняй однаково створюється перешкода у твоєму ротику при вимові цих звуків? (ЧІТКО ПРОАРТИКУЛЮВАВ І ПРОВІЗНЕСЯ ЗВУКИ до І кь ДІТИ ВІДЧУЮТЬ, ЩО ЗА СИЛОЮ, І ПО ПЛОЩІ ЗМИКАННЯ ПЕРЕГРАДИ СИЛЬНІШЕ ПІД ВИЗНАЧЕННЯМ'ЯКОГО ЗВУКУ.

Перешкода ніби подвоюється, коли вимовляємом'який приголосний. Тому будемопозначати м'які приголосні звуки не однією рисочкою, яктверді, а двома. Таким знаком будемо позначати м'якіприголосні звуки

Щоб почути, як змінюється значення слова, якщо плутатим'які та тверді приголосні, ми зіграємо з вами в гру. Я вимовлятиму пропозицію, а ви – знаходити звук – бешкетник.

Корабель сів на крейду.

У якому слові сховався звук - бешкетник? Виправте помилку. Що таке мілину?

(Мель - неглибоке місце в річці, озері, морі.)

Дівчинка поставила віник у вугілля.

Хор співав весело та дзвінко.

(Хор - тхір, хижий звірятко з цінним хутром.)

3. Робота з наочністю.

Розгляньте малюнки, що ви бачите на малюнку зліва?(Лук. Люк)

Складемо звукову модель слова цибуля.

Нині ж звукову модель слова люк.

Порівняйте наші моделі. Що помітили?

Щоб на листі розрізнититверді і м'які звуки, ми будемом'які приголосні позначати двома рисочками.

4. Фізкультхвилинка«Давай з тобою пострибаємо».

Давай з тобою пострибаємо,

І ніжками підригаємо,

У долоні ми поплескаємо,

І ніжками, потопаємо,

4. ЗАКРІПЛЕННЯ І ОБМІСЛЕННЯ ЗНАНЬ ДІТЬМИ

1. Робота з наочністю.

Розгляньте малюнок. Що ви бачите?

Зліва та праворуч зображені звукові моделі слів.(коса - коса)

Слова звучать однаково: коса.

А що вони означають?

Я називаю слова, ви їх промовляєте та зверніть на перший звук у слові. Якщо вінтвердий, розведіть руки. Якщом'який, лясніть у долоні.

Кіт, струм, кит, лак, цибуля, зуб, жук, лев, м'яч, будинок, таз, люк…

Продовжимо гру. Але тепер зверніть увагу на останній звук.

Дим, лось, сіль, сік, ліс, рись, гусак, ланцюг, мак...

3. Фізкультхвилинка«Сова».

За командою«день»дітиприсідають -сови вдень сплять, по команді «ніч» діти встають і махають руками -сови вилітають на полювання.

6 .УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Гра«Чарівники».

Я кидаю м'яч і називаюзгідний звук. Дитина повинна спіймавши м'яч, назвати її пару за твердістю – м'якістю.

(Не називати звуки [ж], [ш], [ц], [й], [ч],[щ]).

2. Гра«Ремонт слів».

Спробуйте відремонтуватислова:

Ріпка, тярілка, світло, лампочка, буквар, утуг, футбол…

- Що ви знаєте про звуки?

-Чи впливає сенс слова замінатвердих приголосних на м'які і навпаки ?

7. Підсумокзаняття

-Що нового ви дізналися назаняття ?

Розкажіть домашнім, чого ви навчилися у школі. Зіграйте з батьками в ігри, в які ми грали назанятті.

Вихованець: Я кожному з вас хочу подякувати за хорошу роботу назанятті.

Дякую(ім'я дитини)за те, що ти був уважним, погладь себе по голові. Дякую(ім'я дитини)за те, що старався і посміхався як сонечко. Дякую(ім'я дитини)за те, що був такий розумниця. Дякую (ім'я дитини, що любиш грати. І. т. д.

Вихованець: А тепер попрощаємося з вами.

"До побачення до побачення.

Приходьте до нас ще.

Ми вас любимо палко».

Перспективне планування НОД з навчання грамоті за програмою «Розвиток» Л. А. Венгера у старшій групі Терміни № занять Програмні завдання Засоби вирішення завдань Вересень 1-2 * закріплювати уявлення дітей про слово; * закріплювати інтонаційно.

заняття
Звукові будиночки Це звукові будиночки. Посібник призначений для дисципліни підготовка до навчання грамоти. Будиночки із зеленими дахами використовуються длям'яких.