Конспекти індивідуальних логопедичних занять з дітьми зі стертою дизартрією

Конспекти індивідуальних логопедичних занять з дітьми зі стертою дизартрією

Розвиток звукового аналізу;

1. Нормалізація м'язового тонусу артикуляційного апарату та мімічної мускулатури;

2. Нормалізація моторики апарату артикуляції;

3. Розвиток голосу;

4. Розвиток слухової уваги;

5. Формування звукового аналізу;

6. Розвиток дрібної моторики;

Картки-сигнали, звукова гірка, прапорець, екран (ширма), лист щільного шорсткого паперу.

1. Організаційний момент.

2. Нормалізація м'язового тонусу мімічної мускулатури та мускулатури апарату артикуляції.

Мета: зміцнення та стимуляція лобових м'язів;

Опис: погладжування чола від середини до скронь.

Мета: зміцнення та стимуляція лобових м'язів;

Опис: розминання чола від середини до скронь.

Мета: зміцнення та стимуляція лобових м'язів;

Опис: розтирання чола від середини до скронь.

Мета: зміцнення та стимуляція лобових м'язів;

Опис: розтирання чола від брів до волосистої частини голови.

Мета: зміцнення та стимуляція лобових м'язів;

Опис: проводиться масаж точок, що знаходяться над лінією брів, від середини до периферії.

Масаж щік

Ціль: стимуляція м'язів, що піднімають кут рота;

Опис: здійснюються обертальні рухи, що погладжують, по поверхні щік.

Мета: зміцнення та стимуляція м'язів обличчя та м'язів м'якого піднебіння;

Опис: проводиться почерговий масаж: БАЙ-ХУЕЙ, ІНЬ-ЦЗЯО, ДУЙ-ДУАНЬ.

Масаж вилкового м'яза

Мета: зміцнення вилиць;

Опис: погладжування вилиць від середини підборіддя до мочок вух.

Мета: активізація м'язів, що опускають нижню губу та кут рота;

Опис: проводяться спіралеподібні рухи від середини підборіддя до мочок вух.

Мета: зміцнення та активізація вилицьових м'язів і м'язів, що опускають нижню губу та кут рота;

Опис: пощипування вилиць від середини підборіддя до мочок вух.

Масаж губ

Ціль: зміцнення м'язів губ; Опис: Погладжування губ від середини до кутів.

Ціль: зміцнення м'язів губ; Опис: розминання губ від середини до кутів.

Мета: зміцнення та активізація м'язів губ;

Опис: пощипування губ від середини до кутів.

Ціль: стимуляція м'язів губ; Опис: обколювання губ від середини до кутів.

Мета: зміцнення та активізація кругового м'яза рота, м'язів, що піднімають верхню губу та кути рота догори та м'язів, що опускають нижню губу та кути рота вниз;

Опис: обколювання проти годинникової стрілки кругового м'яза рота;

Ціль: стимуляція м'язів губ; Опис: поплескування губ від середини до кутів.

Масаж мови

Мета: зміцнення та активізація поздовжніх м'язів язика;

Опис: погладжування поздовжніх м'язів язика від кореня до кінчика язика.

Мета: зміцнення поздовжніх та поперечних м'язів язика;

Опис: ритмічне натискання на язик від кореня до кінчика.

Мета: зміцнення м'язів мови та збільшення рухливості мови;

Опис: проводиться обкладання мови від кореня до кінчика мови та з боків мови.

Мета: зміцнення та стимуляція поперечних м'язів язика;

Опис: погладжування мови з боку на бік, у напрямку від кореня до кінчика мови.

Ціль: зміцнення язичної мускулатури;

Опис: розминання мови.

3. Нормалізація моторики апарату артикуляції

? Виконання дитиною статичних підготовчих вправ (привиконанні дитина утримує артикуляційну позу 10-15 секунд). Вправи: "Парка", "Вікно", "Трубочка", "Міст", "Лопата" (вправи виконуються перед дзеркалом).

? Почергове виконання вправ артикуляції з орієнтуванням на картки-сигнали (вправи виконуються перед дзеркалом).

4. Розвиток голосу

Ізольована вимова звуку [а]:

? Вимова звуку [а], змінюючи силу голосу (гучно, тихо);

? Вимовляє звук [а], змінюючи тембр голосу (низьким голосом, високим голосом).

? Вимова звуку [а] з різною тривалістю – дидактична гра «Гірка». Дитині пропонується разом зі звуком [а] покотитися на гірці: при піднятті вгору – тривале вимовлення звуку [а], при спуску – коротке вимовлення звуку [а], завдання виконується з опорою на наочність.

5. Розвиток слухової уваги

Логопед ляскає в долоні (за екраном) певну кількість разів, а дитина вимовляє звук [а] стільки разів, скільки разів ляснув у долоні логопед.

6. Формування звукового аналізу – виділення першого ударного звуку у складі стилю.

Логопед вимовляє склади, у складі яких є звук [а], дитина повинна підняти прапорець, якщо почує звук [а] на початку мови.

7. Розвиток дрібної моторики рук – пальцева гімнастика.

Логопед пропонує дитині сконструювати човен із паперу. Логопед демонструє правильне виконання завдання, а потім дитина виконує завдання без втручання логопеда (конструювання виконується з щільного шорсткого паперу). Попередньо навчання проходило у групі.

Логопед запитує у дитини, вимову якого звуку вони відпрацьовували на занятті.

Автоматизація звуку [ж].

1. Нормалізація м'язового тонусуартикуляційного апарату та мімічної мускулатури;

2. Нормалізація моторики апарату артикуляції;

3. Закріплення правильної вимови звуку [ж] (в ізольованій вимові та у складах);

4. Розвиток фонематичного слуху;

5. Розвиток дрібної моторики.

Матеріал у розвиток дрібної моторики.

1. Організаційний момент

2. Нормалізація м'язового тонусу мімічної та артикуляційної мускулатури

Мета: зміцнення та стимуляція лобових м'язів;

Опис: погладжування чола від середини до скронь.

Мета: зміцнення та стимуляція лобових м'язів;

Опис: розминання чола від середини до скронь.

Мета: зміцнення та стимуляція лобових м'язів;

Опис, розтирання чола від середини до скронь.

Мета: зміцнення та стимуляція лобових м'язів;

Опис: виконання спіралеподібних рухів від середини чола до скронь.

Мета: зміцнення та стимуляція лобових м'язів;

Опис: постукування чола від середини до скронь.

Масаж щік

Ціль: стимуляція м'язів, що піднімають кут рота;

Опис: виконання обертальних рухів, що погладжують, по поверхні щік.

Мета: зміцнення та активізація м'язів обличчя та м'язів м'якого піднебіння;

Опис: масажується відрізок за дугою нижньої щелепи від точки ЦЗЯ-ЧЕ до точки ДІ-ЦАН. Далі від точки ДІ-ЦАН до точки А; потім масажується відрізок від точки А до точки ЦЗЯ-ЧЕ. Після цього відрізка масажується відрізок уздовж нижньої щелепи від точки 24 J до точки ЦЗЯ-ЧЕ. Потім проводиться масаж відрізка від точки ЦЗЯ-ЧЕ до точки ТІН-ХУЕЙ.

Масаж вилкового м'яза

Мета: зміцнення вилиць;

Опис: розтирання вилиць від середини підборіддя до мочок вух.

Ціль: активізація м'язів,опускають нижню губу;

Опис: проводяться спіралеподібні рухи від середини підборіддя до мочок вух.

Мета: зміцнення та активізація м'язів, що опускають нижню губу та кут рота;

Опис: пощипування вилиць від середини підборіддя до мочок вух.

Масаж губ

Ціль: зміцнення м'язів губ; Опис: легке розтирання губ від середини до кутів.

Мета: зміцнення та активізація м'язів губ;

Опис: розминання губ від середини до кутів.

Мета: зміцнення та активізація м'язів губ;

Опис: пощипування губ від середини до кутів.

Мета: зміцнення та активізація кругового м'яза рота, що піднімають верхню губу та кути рота догори та м'язів, що опускають нижню губу та кути рота вниз;

Опис: проводиться обколювання проти годинникової стрілки кругового м'яза рота.

Мета: зміцнення та активізація м'язів губ;

Опис: проводиться точковий масаж по лінії губ від середини до кутів.

Масаж мови

Мета: розслаблення поздовжніх м'язів язика;

Опис: погладжування від кінчика язика до кореня язика.

Мета: розслаблення поперечних м'язів язика.

Опис: легке погладжування мови з боку на бік.

Мета: пригнічення гіперкінезів у м'язах язика та зменшення салівації.

Опис: проводиться точковий масаж у заглибленнях під язиком, у двох точках одночасно.

3. Нормалізація моторики апарату артикуляції

? Ізольоване виконання артикуляційних вправ. Вправи: Паркан, Вікно, Міст, Лопата, Лопата копає, Смачне варення, Фокус, Теплий вітер, Жук.

(Вправи виконуються перед дзеркалом).

? Почергове виконання артикуляційних вправ перед дзеркалом;

4. Автоматизаціязвуку [ж] у складах Дитині пропонується відтворити склади:

5. Розвиток фонематичного слуху Виділення слів звук [ж] з скоромовок. Дитині пропонується прослухати скоромовки і, якщо вона почує слово зі звуком [ж], то вона повинна ляснути в долоні.

Жук дзижчить: «Жу-жу-жу!»

Я на гілці сиджу

І гуджу, гуджу, гуджу.

Жук упав, і встати не може,

Чекає він, хто йому допоможе.

6. Розвиток дрібної моторики

Дитині пропонується викласти аплікацію «жук» (за контуром) за допомогою зерен гречки.

Логопед запитує у дитини, вимову якого звуку відпрацьовували на занятті.

Розвиток слухової уваги.

1. Нормалізація м'язового тонусу артикуляційного апарату та мімічної мускулатури;

2. Нормалізація моторики апарату артикуляції;

3. Розвиток голосу;

4. Розвиток слухової уваги;

5. Розвиток дрібної моторики;

Сюжетна картинка "У селі", картки-сигнали.

1. Організаційний момент

2. Нормалізація м'язового тонусу артикуляційного апарату та мімічної мускулатури

Мета: розслаблення м'язів шиї та плечового пояса; Опис: проводять погладжування шиї зверху донизу.

Масаж чола

Ціль: розслаблення лобових м'язів;

Опис: проводять легке погладжування чола від скронь до центру.

Ціль: розслаблення лобових м'язів;

Опис: проводять погладжування чола від волосистої частини голови до лінії брів.

Ціль: розслаблення лобових м'язів;

Опис: проводять легкі спіралеподібні рухи від скронь до центру чола.

Масаж щік

Ціль: розслаблення м'язів обличчя;

Опис: здійснюється масаж одночасно в точках ІН-СЯН, СЯ-ГУАНЬ, ЕР-МЕНЬ.

Ціль: розслабленням'язів щік;

Опис: виконують обертальні рухи, що погладжують, по поверхні щік.

Масаж вилкового м'яза

Мета: розслаблення вилицьових м'язів і м'язів, що опускають нижню губу і кут рота;

Опис: легке погладжування вилиць від мочок вух до середини підборіддя.

Ціль: розслаблення вилицьових м'язів;

Опис: проводять легкі спіралеподібні рухи від мочок вух до середини підборіддя.

Масаж губ

Мета: розслаблення кругового м'яза рота, м'язів, що піднімають верхню губу та кути рота догори, що опускають нижню губу та кути рота вниз.

Опис: легке погладжування кругового м'яза рота.

Точковий масаж мовної мускулатури

Ціль: зняття м'язового занепокоєння в мовній мускулатурі;

Опис: проводиться перехресний масаж у точці, що знаходиться в середині лівої носогубної складки та у точці, яка знаходиться під кутом губ праворуч. Потім масаж виконується на протилежному боці.

Масаж мови

Мета: пригнічення гіперкінезів у м'язах;

Опис: проводиться точковий масаж у заглибленнях під язиком, у двох точках одночасно.

Мета: розслаблення поздовжніх м'язів язика;

Опис: легке погладжування язика від кінчика до кореня.

Мета: розслаблення поперечних м'язів язика.

Опис: легке погладжування мови з боку в бік, у напрямку від кінчика мови до кореня мови.

3. Нормалізація моторики апарату артикуляції

Виконання дитиною статичних підготовчих вправ (під час виконання дитина утримує артикуляційну позу 10–15 секунд). Вправи: "Парка", "Вікно", "Трубочка", "Міст", "Лопата" (вправи виконуються перед дзеркалом).

4. Розвиток голосу

Дидактична гра «У селі».

Опис гри: на великому аркуші зображений сільський пейзаж, у дворі гуляють свійські тварини зі своїми дитинчатами. Логопед пропонує дитині допомогти тваринам покликати своїх дитинчат (логопед дає зразок виконання завдання).

– Ми покличемо гусенята – Га-га-га.

- Ми покличемо мишеня, покличемо його тихо-тихо, щоб не почула кішка - Пі-пі-пі.

– Ми покличемо теля, ми будемо кликати його голосно, він далеко пішов від корови – Му-му-му.

– Ми покличемо кошеня, ми кликатимемо його ласкаво – Мяу-мяу.

– А тепер голосно-гучно покличемо цуценя – Ав-ав-ав.

(Всі фігурки на сюжетній картинці вільно переміщуються, і під час звуконаслідувальних вправ фігурки дитинчат переміщуються дитиною до їх мам).

5. Розвиток слухового уваги – розрізнення немовних звуків.

Дитині демонструються предмети та звуки, які видають ці звуки (ложка у склянці, шарудіння паперу, губна гармошка, свисток, дзвіночок). Потім предмети забираються за ширму, а дитині лунають картки-сигнали, у яких зображені ці предмети. Логопед, за ширмою, видає звуки, а дитина піднімає картку-сигнал, на якій зображено предмет, що видає звук.

6. Розвиток дрібної моторики – зміцнення м'язів рук.

Дитина виконує самомасаж кистей:

? Розтирання долонь шестигранним олівцем із поступовим збільшенням швидкості (8-10 секунд);

? Волоський горіх покласти між долонями і виконувати кругові рухи за годинниковою стрілкою (8-10 секунд);

7. Підсумок заняття – логопед запитує у дитини, звуки яких предметів сьогодні розрізняли на занятии.