Конспекти занять із психокорекції емоційної сфери

Конспекти занять із психокорекції емоційної сфери старших дошкільнят (Блок «Знайомство»)
Будучи ігровими, заняття не навантажують психіку дітей, а навпаки, дозволяють розрядити напругу, що накопичилася, вони емоційно залучають і змушують ставити питання і формулювати власні судження. Усе це необхідно у розвиток самості дитини. Перші заняття присвячені знайомству, адаптації дітей, освоєнню в ігровій формі правил поведінки. По ходу програми арсенал ігор та вправ виконання певних правил постійно розширюється, правила можуть ускладнюватися. За рахунок природної для дітей діяльності (ігри) можна тренувати довільну саморегуляцію рухової активності та поведінки, а також стимулювати розвиток довільності загалом.
Структура корекційно-розвивальних занять має стійку структуру:
- Постійний ритуал початку занять.
- Ігри-перевтілення або ігри-бесіди з обговоренням та аналізом ситуацій та піктограм.
- Етичні казки, пластичні етюди, ігри із елементами ізотерапії, музичної терапії.
- Хвилинки-пустощі, рухливі ігри.
- Психогімнастика. Релаксація.
- Обговорення заняття із дітьми. Рефлексія.
- Ритуал прощання.
Заняття №1. Тема ''Давайте познайомимося!''
Матеріал: магнітофон із записом спокійної музики. Клубок ниток.
Хід заняття:
1. Педагог-психолог повідомляє, що радий бачити всіх дітей, говорить про те, що вони займатимуться для того, щоб стати розумними, сміливими, добрими.
Привітання «Чарівний клубочок».
Діти сидять по колу. Педагог-психолог передає по колу клубок ниток дитині, той намотує нитку на палець і при цьому каже ласкаве слово, добре побажання аболаскаво називає поруч дитини, що сидить на ім'я або вимовляє «чарівне ввічливе слово» і т.п. Потім передає клубок наступній дитині, поки не дійде черга до дорослого.
Вправа «Друг до друга» (див. Фопель К. Як навчити дітей співпрацювати)
Психолог:Будь-яке спілкування, будь-який контакт починається з вітання.
Сьогодні ми вітатимемо один одного в парах. Виберете собі пару поглядом, підійдіть та потисніть партнеру руку. Можна вітати один одного в парах різними частинами тіла: долонями - внутрішньою і тильною стороною, ліктями, плечима, спинами, стегнами, колінами, шкарпетками, п'ятами, вухами, носами, потилицями і т.п.
Психолог стимулює творчість учнів у вигадуванні незвичайних привітань.
4. Гра ''Давайте познайомимося!''
Мета: зближення дітей та дорослих, чітка вимова свого імені та прізвища. М'яч передається по колу, діти називають своє ім'я.
5. Гра «Веселі чоловічки»
Мета: розвиток довільних рухів та самоконтролю.
Людини в будинку жили,
Між собою вони дружили.
Звали їх дуже дивно –
(Хлопають у долоні.)
Їм собака йшла назустріч
І дихала глибоко.
Ти схожа на овечку. Прочитати тобі вірші?
Образився собака і вухами затрусив.
Людини ж регочуть:
6. Гра «Замри!»
Процедура гри. Грає весела та рухлива музика. Діти стрибають і вільно рухаються у такт музиці. Раптом музика обривається, діти завмирають у тих позах, у яких їх застала музична перерва. Потім, через 1-1,5 хв. музика знову з'являється, і діти продовжують рух і т.п.
7. Рефлексія. Які почуття відчував ти? З ким тобі було приємно спілкуватись?
8. Ритуал прощання«Естафета дружби».
Взятися за руки і передавати, як естафету, потиск рук. Починає педагог: «Я передам вам свою дружбу, і вона йде від мене до Сашка, Ани і т.д. і, нарешті, знову повертається до мене. Я відчуваю, що дружби побільшало, бо кожен додав трішки своєї. Нехай вона не покидає вас і гріє.
Заняття №2 Тема ''Який я?''
- · Навчання різним способам виражати емоції, своє ставлення до інших.
- · Розвиток інтересу до себе. Звертання уваги на тактильні відчуття; розвиток здатності концентруватися ними, розрізняти, позначати словами.
- · Організація досвіду усвідомленого переживання дітьми відчуттів м'язової напруги та розслаблення м'язів.
- · Тренування регуляції рухової активності та поведінки.
Матеріал: магнітофон із записом спокійної музики, малюнки «Емоції», «Різні стани погоди», свічка у свічнику
Хід заняття:
Ритуал початку занять «Дружба починається з посмішки».
Діти, що сидять у колі, беруться за руки, дивляться сусідові в очі і мовчки посміхаються. Кожен по черзі говорить щось приємне про свого сусіда. Умова: той, хто говорить, дивиться в очі тому, про кого говорить.
Гра «Назви себе»
Мета:Вчити уявляти себе колективу однолітків.
Хід:Дитині пропонують уявити себе, назвавши своє ім'я так, як йому більше подобається, як називають вдома або як він хотів би, щоб його називали.
Розмова «Які ми різні».
Усі ви неповторні, індивідуальні, єдині. Чим ви схожі та не схожі? Кожен має власний характер. Який? А чи можуть люди бути схожими на речі, рослини, тварин?
Ігри в «асоціації».
«Сонечко та хмарка» («асоціації» настрою людини зпогодою): «Сонечко зайшло за хмаринку, пішов дощ, стало холодно – дитина плаче, скривджена. Стиснутись у грудку, тремтіти. Сонечко блищить, стало жарко – розслабитися, сонечко розморило – дитина посміхається».
Гра «На яку рослину, тварина ти схожий?»
Подивіться, у цих рослин та тварин різний настрій. Яка рослина (тварина) та чому точніше характеризує настрій дітей? Яке (тварини) схоже на тебе і чому?
Гра «Чарівне коло
(див. Фопель К. Як навчити дітей співпрацювати)
Гра «Свічка»
Мета:Розвивати вміння керувати своїм емоційним станом, розслаблятися, розповідати про свої почуття та переживання.
Хід:Діти у зручних позах розсідають навколо свічки і протягом кількох секунд уважно дивляться на полум'я, потім заплющують очі, свічка в цей час гасне. Розплющивши очі, діти розповідають, які образи вони побачили в полум'ї свічки, що відчували при цьому.
Гра «Малювання на спині».
Мета: розвивати шкірну (тактильну) чутливість.
Діти розбиваються на пари: одна дитина малює пальцем на спині іншого геометричні фігури, прості зображення (будинок, ялинка, сонце, драбинка тощо), друковані літери; інша дитина має відгадати, що це.
Гра «Сова»
Мета: розвиток довільності, самовираження.
Діти самі обирають ведучого – «сову», яка сідає в «гніздо» (на стілець) та «спить». Діти рухаються. Потім ведучий командує: «Ніч!». Діти завмирають, а сова розплющує очі і починає ловити. Хто ворухнеться чи розсміяється, той стає совою.
Рефлексія. «Вам сподобалося?», за кого ти порадувався? Що відчував?
Прощання «Сонячні промінчики». Простягнути руки впереді з'єднати їх у центрі кола. Тихо постояти, намагаючись відчути себе теплим сонячним промінцем.
Заняття №3 Тема "Візьмемося за руки, друзі!"
- Звертання уваги на тактильні, кінестичні відчуття; розвиток здатності дітей концентруватися ними, розрізняти їх, позначати словами.
- Знайомство з прийомами релаксації через зміну напруги-розслаблення м'язів та регулювання дихання.
- Дати дитині можливість відчути свою приналежність до групи, висловити настрій, підвищувати впевненість у собі, розвивати сенсомоторну координацію.
Матеріал: магнітофон із записом спокійної музики, свічка у свічнику. Обручі за кількістю дітей. Клубки кольорових ниток. Намистинки, шнурки, палички, камінці, стрічки.
Хід заняття:
Привітання «Метелики на долонях»
Діти кладуть руки долонями вгору. Психолог: «Заплющте очі. На ваші долоні (пальці нарізно) сідатимуть метелики і вітатимуться з вами. Метелик сів на долоню Вані, Маші» і т.д. Діти мають підняти той палець, на який сів метелик і сказати про свої відчуття.
Вправа «Оплески по колу»
(Фопель К. Як навчити дітей співпрацювати)
Психолог:Як ви думаєте, що відчуває артист після концерту, вистави, коли публіка йому від душі аплодує? Бажаєте випробувати, що він відчуває? Кожен із вас заслужив оплески, оскільки він чудовий, незвичайний. У цій грі кожен учасник отримає свою частку оплесків. Спочатку вони звучатимуть тихо, а потім стануть сильнішими. Стати в коло, що веде вибирає гравця, підходить до нього, дивиться йому в очі і дарує йому теплі оплески. Потім обидва обирають наступного гравця, якому вони дивляться в очі і дарують оплески. Потім вониутрьох обирають наступного гравця, гідного компліментів. Гра йде доти, доки всі не отримають оплески.
Гра «Іванушка».
Вибирається "Іванушка", він лягає на живіт, решта навколо нього, кладуть йому на спину руки долонями вгору. Психолог приспівує і одночасно торкається по черзі «камінцем» до підставлених долонях дітей, злегка натискаючи їх:
Наш Іванко лежить і на нас не дивиться (2-3 рази),
А ми для Іванка зараз покладемо камінчики».
На останній фразі він залишає камінчик у долоні одного з дітей. Всі діти прибирають руки зі спини та стискають їх у кулак. Іванко сідає і намагається вгадати, у кого в руці камінчик. Психолог наголошує, що якщо бути уважним, коли лежиш на животі, можна відчути, у кого залишився камінчик.
Гра ''Будиночок в обручі''.
Звучить музика, педагог пропонує дітям взяти обруч та покласти його там, де хоче.
Обійдіть обруч із заплющеними очима. Розплющіть очі, знайдіть середину обруча і сядьте. Заплющте очі і уявіть, що це ваш будиночок. Розкажіть, який він. - Як можна прикрасити будиночок? Візьміть на столі прикраси (намистинки, гудзики, стрічки і т.д.), через 2 хв. я подзвоню в дзвіночок.
Поки діти працюють, педагог-психолог прив'язує клубком ниток до кожного обруча. Після дзвінка дітям пропонують прокласти доріжку до великого обруча, до будь-якого будиночка і повернутися додому. Давайте оформимо великий будиночок. Кожен нехай покладе щось із свого будиночка, а в середину поставимо свічку, щоб будинок був теплим. Встаньте на стільчики, помилуйтеся: у кожного є свій будиночок і дороги ведуть у великий будинок, де кожен поклав щось своє, значить, у нас є великий спільний будинок, де всі можуть жити разом.
А тепер встанемо навколо великого обруча зісвічкою і скажемо:
Сонце, я тебе кохаю,
Сонце, я тебе прошу:
Дай мені світла та тепла,
Дай мені щастя та добра
Рефлексія. Задати питання про почуття та відчуття: За кого ти порадився?
Прощання «Естафета дружби». Взятися за руки і передавати, як естафету, потиск рук. Взятися за руки і передавати, як естафету, потиск рук. Починає педагог: «Я передам вам свою дружбу, і вона йде від мене до Сашка, Ани і т.д. і, нарешті, знову повертається до мене. Я відчуваю, що дружби побільшало, бо кожен додав трішки своєї. Нехай вона не покидає вас і гріє.