Короткостроковий план уроку у 5 Б класі Тема Вольга та Мікула
Директор КМУ «Вільненська СШ»
Н. А. Меркер _____________
БИЛИНА «ВОЛЬГА І МИКУЛАСЕЛЯНИНОВИЧ»
Цілі:
організувати спільну діяльність із вивчення ідейного своєрідності билини «Вольга і Микула», забезпечити умови та можливості розкриття характерів героїв билини.
Читання билини «Вольга та Мікула»;
Групова робота - Складання таблиці «Билина «Вольга та Мікула»;
Очікувані результати
Учні знатимуть:
Ідейна своєрідність билини «Вольга та Мікула»;
Позитивні та негативні риси характерів героїв билини.
Хід уроку
Організаційний момент
Поділ на групи «Розрізана листівка» - 5 хв.
Береться п'ять поштових листівок (різних; краще – великого формату). Кожна їх розрізається на 4 частини. Усі частини перемішуються.
Кожен із учнів витягує по фрагменту і шукає свою команду, поєднуючись із тими, кому дісталися фрагменти, необхідні для складання цілої картинки.
Створення мотиваційного настрою 5 хв.
Мультфільм «Командна взаємодія»;
1. Скільки міні-сюжетів ви побачили? - 3
Чому навчає цей мультфільм?
Як це мультфільм можна пов'язати з вами?
Нехай кожна група вибере гасло сьогоднішнього уроку.
III Операційно-виконавчий етап
1.Слово вчителя
Буденну працю селянина в билинах цінували вище за військову працю. Ця думка підкреслена в билині «Вольга і Микула Селянинович» порівнянням двох образів: орача (орятай, орет – оре) Микули і князя Вольги, мудрого князя, що вміє перетворюватися на птицю-сокола, вщуку-рибу, в сірого вовка, що нишпорить по чистих полях. Але Микула сильніший, витриваліший за князя. Сама назва «…Мікула Селянинович» підкреслює повагу щодо нього.
2.Словарна робота:аналіз слів-виносок у підручнику - усно
3. Робота за групами «Складання опорної таблиці» - 20 хв.
Перші два стовпчики заповнюють усі разом. Потім решту 5 граф таблиці можна розподілити.обов'язково вибрати лідера, секретаря, зберігача часу,
(«А в промовця кучері гойдаються… А каптанчик у нього чорна оксамита»).
Чому одяг святковий?
Будь-яка сільська жнива: оранка, жнива, косовиця – була святом справжнім, важливим та урочистим. Це і зрозуміло: «літній день рік годує», «літо припасує, а зима поїдає». На власному досвіді про це знали і творці билин, тому-то селянину і особливу повагу, і праця селянська вище військової праці цінується.
Як описується праця Микули Селяниновича?
(Повихали в роздоллях… (4-я строфа) …А омешки по камінчиках почеркують». (5-я строфа) «Як репетує в полі кричав… каміння в борозну валить». Селянська праця вимагає витривалості, вправності і, звичайно ж, старання і кохання.)
Художні засоби виразності
(Хоробра, амешики… булатні», «гужики… шовкові»), гіперболи, триразові повторення, наспівність, урочистість.
4.Виступ груп. 5 хв.
5. Взаємооцінювання за критеріями.
6. Рефлексія – 10 хв.
Правила написання синквейну
перший рядок - одне слово, зазвичай іменник, що відображає тему синквейну;
другий рядок - два слова, прикметники, що описують основну думку;
третій рядок - три слова, дієслова, що описують дії в рамках теми;
четвертий рядок - фраза зкількох (зазвичай чотирьох) слів, що показує ставлення до теми; такою пропозицією може бути крилате вираз, цитата, прислів'я чи складена самим учням фраза у тих з темою.
п'ятий рядок - слово-резюме або словосполучення, пов'язане з першим, що відображає сутність теми, що дає нову інтерпретацію теми, виражає особисте ставлення до теми.
Правильно складений синквейн має яскраво виражене емоційне забарвлення.
Таким чином, процедура складання синквейну дозволяє гармонійно поєднувати елементи всіх трьох основних освітніх систем: інформаційної, діяльнісної та особистісно-орієнтованої.
Алгоритм написання синквейну.
1-й рядок. Хто? Що? 1 іменник.
2-й рядок. Який? 2 прикметники.
3-й рядок. Що робить? 3 дієслова.
5-й рядок. Хто? Що? (Нове звучання теми). 1 іменник.
IV. Підведення підсумків уроку.
Виводи д. Билини вчили жити, трудитися, прославляли людей праці, виховували повагу до трудівників і селянської праці.
Домашнє завдання: с. у підручнику, підготувати відповідь на питання 3 (характеристика Ольги чи Мікули).
Індивідуальне завдання: якби запропонували поставити пам'ятник одному з героїв билини, як він виглядав (малюнки).
Завдання групі № 1
Яке з народних прислів'їв підходить до билини «Ілля Муромець»?
- Сміливість міста бере.
- Дареному коневі в зуби не дивляться.
- Друзі пізнаються в біді.
- Жити – Батьківщині служити.
Завдання групі № 2
Назвіть основні види булин
Завдання групі № 3
Назвіть головних персонажів билин. Які якості їм приписуються у народній свідомості?
Завдання групі № 4
Як побудовано билину? Виділіть елементи композиції.
Завдання групі № 5
Розкажіть про подвиг Іллі. Як виявляються богатирські якості Іллі під час його зіткнення з «силушкою» під Черніговом?