Квіткові аромати «Сігрівського заповідника», Міжнародний освітній портал «»

освітній

Мета : Поглибити уявлення дітей про заповідні місця Північного Казахстану; виховувати любов до малої Батьківщини; виховувати дбайливе ставлення до природи; пробудити інтерес до навколишнього світу; розвивати ініціативу та активність.

Попередня робота : Розгляд серії фотографій «Заповідник «Сардонік», Согровський заповідник; спільне оформлення з дітьми фотогазети про заповідник; разом із батьками створення макета куточка заповідника; читання художньої літератури про заповідники з наступною бесідою; оформлення альбому із малюнками дітей «У заповідному краю».

Хід заняття:

Ранкове коло:

Амансиң ба көк Аспан, Амансиң ба Жерана. Амансиң ба достарим Амансиң ба қонақтар!

Вихованець :

Де тварин можна зустріти, І рідкісних птахів, що ширяють у небесах? Квіти та трави, що росли в луках? На жаль. У природі їх мало залишилося. У якому місці можна зустріти їх зараз?

Діти : У заповіднику.

Вихованець : На території нашої області є два заповідники (Показати карту). З одним заповідником ми вже з вами знайомі. Це заповідник «Сардонік», що знаходиться в районі, неподалік міста Сергіївки. Другий заповідник знаходиться поряд із нами. На нашій області, на кордоні з Тюменською областю, знаходиться дивовижне за красою місце - "Согрівський заказник". Слово «согра» означає болотисте місце. Справді, тут є болота, ліси. Замовник створений як зоологічний, тут охороняються великі тварини: лосі, козулі, різноманітний світ птахів: куріпки, тетеруки, рябчики. На озерах вирує життя водоплавних птахів: лебеді, саки, пелікани — це всі птахи з Червоної книгиКазахстану.

Вихованець : Хлопці, що означає червоний колір?

Діти : Сигнал небезпеки, попередження.

Діти : У Червоній книзі зібрані відомості про рослини та тварини, яким загрожує зникнення. Якщо їх не захистять, вони загинуть.

Вихованець : Хлопці, а що ж таке заповідник, хто скаже?

Діти : Це місце, де звірі, птахи, комахи та риби живуть поруч, у злагоді та світі. Це місце, де вся природа охороняється людиною.

Вихованець : Так, хлопці, заповідник це майже казковий ліс, який охороняється державою, життя тут тече за своїми правилами, і людині треба дотримуватись правил поведінки в заповіднику. Давайте згадаємо ці правила. (Виставляють навколо символу картки з правилами поведінки у природі.)

Гра «Можна й не можна»

(Діти відповідають хором.)

Ламати дерева та гілки (не можна). Стиснути більше дерев (можна). Ходити і топтати на луках квіти (не можна). Ходити тільки стежками (можна). Рвати великі букети квітів (не можна). Любуватися ними (можна). Залишати сміття в лісі (не можна). Зібрати сміття в яму і закопати (можна). Розпалювати багаття в лісі (не можна). Берегти ліс від пожежі (можна). У лісі шуміти (не можна).

Вихованець : У Согрівському заповіднику цих правил дотримуються, тому багато видів тварин і рослин стали відновлюватися. Наприклад, у ліси повернулися бобри, кабани.

Вихованець : Хлопці, вам було дано домашнє завдання: знайти інформацію про цих тварин разом із дорослими. Давайте вас послухаємо.

Діти : Кабани живуть стадами. Де стадо пройде, вся земля перевернена. Кабани шукають коріння, мишей, ящірок, равликів, хробаків.

Вихованець : Тобто кабан всеїднийтварина.

Діти : Тварина схожа на свиню, також хрюкає і вищить, у нього великі ікла, їсть шлунки.

Діти : Опускається туман, Прокидається кабан. Ріє землю біля річки, Точить гострі ікла.

Вихованець : Молодці, хлопці! А ви знаєте, що поросята народяться з поздовжніми смугами: білими і жовтими, що допомагають маскуватися в лісовій підстилці. Самка дбайливо охороняє дитинчат і шалено захищає їх від ворогів.

Вихованець : А що ви можете розповісти про бобра?

Діти : Ми з мамою знайшли вірш про бобрів.

Працівники звірята Будують будинок серед річки Якщо в гості хтось прийде, Знайте, що з річки вхід.

Діти : А ми такий вірш знайшли:

Подивіться на бобра: Без пилки, без сокири Валить він у лісі осину, Будує в заплаві греблю Зуби міцні бобра Вістря за сокиру.

Діти : Бобри симпатичні звірята. Осинова кора улюблені ласощі бобра.

Вихованець : А ще, хлопці, бобри — хазяї дивовижні. Хатку будують із палиць, скріплюючи їх липким мулом, який беркут із дна водойми. Житло бобра завжди чисте та в повному порядку. У заповіднику бобри добре прижилися та його називають «інженерами тваринного царства».

Вихованець : Молодці, хлопці! Багато інформації знайшли про кабанів та бобрів, а зараз я пропоную трохи відпочити.

Фізхвилинка «Ліс»

Тільки в ліс ми увійшли, (Ходьба) З'явилися комарі. (Хлопають у долоні) Далі лісом крокуємо, І ведмедя ми зустрічаємо (Розгойдуються) Ми крокуємо, ми крокуємо, Руки до верху піднімаємо, Дихай рівно, глибоко (Вдих, видих, вдих, видих) Так, йти нам нелегко. Далі по лісі йдемо - Вдалечині там водоймище (Дивляться вдалину) Стрибати ми вже вміємо, Стрибати будемо ми сміливіше, Раз, два. Раз два. (Стрибки вперед, назад) Попереду у нас вода. До водойми підійдемо І розмову заведемо.

Вихованець : У Согрівському заповіднику дивовижний рослинний світ. У нас є макет – зменшена копія одного із куточків цього заповідника (Діти підходять до макету). Хлопці, подивіться, а це що за прекрасна, чарівна зірка? (На макеті стоїть латаття.)

Діти : Латаття.

Вихованець : У дельті Согри заповідної - диво краси Наче зірки в небі - на річці квіти. Водяними трояндами латаття тут цвітуть Слідом за бронзовим сонцем — повільно пливуть. На зеленому листі — восковий наліт Сріблястою ртуттю в них вода тече.

Вихованець : Найкрасивішою квіткою Согрівських водойм є латаття білосніжне. Латаття - рослина з казки. Наукова назва «Німфея» дано рослині на честь міфологічних німф, які мешкали у воді, а також за красу квітки. А що ви можете розповісти про неї?

Діти : За поведінкою квіток білого латаття можна передбачити погоду. Якщо наближається негода, квіти зовсім не з'являються з води або ховаються дуже рано.

Вихованець : А я знаю, що у слов'янських народів латаття приписувалася могутня сила. Її називали та вірили, що вона виліковує від багатьох бід. Тому вирушаючи в далеку дорогу, зашивали в одяг маленькі мішечки з квітами або листям білого латаття.

Діти : Ми читали легенду, яка розповідає про те, що під водою квітки перетворюються на русалок, а перші промені сонця повертають їм образ квітки

Вихованець : Хлопці, я б порівняла латаття з королевою і назвала б її Королева вод. А з ким би ви її порівняли?

Діти : Біла снігурочка,лебедяна квітка, білий лебідь, Снігова королева.

Вихованець : Латаття живе тільки у воді. Зірвеш цю квітку — і померкне її краса, водойма позбудеться дива, створеного природою. І ми всі повинні пам'ятати, що латаття білосніжне занесене до Червоної книги Казахстану.

Вихованець : Я хочу познайомити вас ще з однією унікальною рослиною Сігрівського заповідника з Червоної книги. Про нього складено багато легенд, одну з них я розповім вам.

Забрела якось у північні ліси Венера і, побачивши дорогу гостю, страшенно зраділи їй усі квіти та дерева. Відразу посвітліло їхнє вбрання, і небо очистилося від сірих хмар, а цікаве сонечко тієї години визирнуло хмар. І соловей прилетів, почав богиню краси славити, а Венера, притомившись і втомившись після довгої дороги, присіла на лужок і черевички свої скинула — хай ноги відпочинуть. Коли ж додому йшла, про черевики свої забула, і перетворилися вони на чудову квітку. Побачили його люди, і назвали: «Венерин черевичок» (картинка). Його ще називають зозулиними чобітками та півнями, «мар'їн черевичок», «богородиці чобітки». Квітка дуже схожа на витончений черевичок красуні. Цікаво, що в Америці цю квітку називають "мокасинами", в Англії - "жіночими туфельками". А ботаніки дали цій рослині ім'я кіпридін (венерин) черевичок.

Дитина : Я Венерін черевичок, Франт неймовірний, Жовта з бантиком квітка, Усім дуже приємна. Я по північних лісах - Розкіш без прикладу, І, клянусь, не цвів би там, Якби не Венера. Раз, коли цвіла весна, Повна втіхи, Зайшла сюди вона З берегів Еллади. Співав соловушка, стіна, Солодко, ніжно, мило, І — богиня тут мене З ніжки впустила. І в квіточку перетворившись, У чепурного убору Я з тихпір царю, як князь, У цій скромній флорі

Вихованець : Це квітка із сімейства орхідеї. Що нагадує вам форма квітки?

Діти : Форма квітки нагадує витончений жіночий черевичок.

Вихованець : А ви знаєте, що рослина вісімнадцять років накопичує сили і нарешті розквітає, щоб продовжити рід. Венерин черевичок цвіте майже місяць.

Але за красу квітки нависла над черевичками загроза зникнення. Часто люди не можуть пройти повз квітучі рослини, зривають їх, щоб принести букетик додому. І невтямки їм, як довго природа плекала цю квітку.

Вихованець : Хлопці! Сьогодні я вам принесла квітку «венерин черевичок», зроблену з паперу. Розгляньте його та скажіть, чого не вистачає?

Діти : Листів.

Вихованець : Хлопці, що ж нам робити, де ж нам взяти листочки?

Діти : Вирізати листочки з кольорового паперу та приклеїти. (Діти вирізають листочки, приклеюють до стеблинки.)

Вихованець : Подивіться, які у нас вийшли чудові «венерині черевички». Давайте помістимо їх на наш макет. (Підійшли до макету.)

Вихованець : Хлопці, «венерин черевичок» виростає в болотистих місцях, де прохолода, тінь, багато вологи. То куди ж ми помістимо квіточки?

Діти : Ближче до водойми.

Вихованець : Хлопці, для чого ми створили макет і помістили туди латаття, «венерін черевичок»?

Діти : Щоб вони нагадували нам та гостям нашої групи про те, що природу треба берегти, охороняти та піклується про неї.

Вихованець : Правильно, хлопці! Не забувайте, що ці рослини занесені до Червоної книги не тільки Казахстану, а й до Червоної книги Світової спільноти.

Вихованець : Закінчимо ми наше заняття ще одним «колом радості». (Настолі стоять таці з сердечками різного кольору.)

Вихованець : Подивіться, це справжнісінька веселка любові: червоні серця - це любов до сім'ї, помаранчеві - це любов до друзів, зелені - це любов до природи, жовті - це любов до сонечка, блакитні - це любов до сім'ї. Батьківщині, а фіолетові – це любов до самого себе. Візьміть з кожного таця по одному серцю. Давайте підкинемо серця вгору і разом дружно скажемо.

Діти : Прийми планета наш салют, Летить він вище даху. А світ наповнила любов Дівчат і хлопчиків.