Метали в організмі людини, Контент-платформа

організмі

МКОУ Виноградненська ЗОШ

людини

МКОУ Виноградненська ЗОШ

2009 – 2010 уч рік.

Метали в організмі людини.

Цілі уроку:Навчальна:Сформувати уявлення про вплив металів на здоров'я людини.Розвивальна:Сприяти розвитку вміння аналізувати та оцінювати факти, робити висновки на основі порівняння. Розвивати допитливість учнів і пізнавальний інтерес до предмета.

Ознайомитись із шляхами проникнення металів в організм людини та місцями накопичення. Навчитися пояснювати біологічну роль металів із опорою на довідковий матеріал.

Результативність уроку.Учні повинні:

    Називати місця нагромадження металів в організмі. Описувати вплив металів на життєдіяльність організму людини з використанням довідкового матеріалу.

Тип уроку:комбінований (на основі інтеграції курсів хімії та біології)

Комп'ютер, презентація у програмі Power Point. Роздатковий матеріал: таблиці "Хімічний склад організму людини", "Біологічна роль деяких металів".

Девіз уроку:«Могутність і сила науки - у безлічі фактів, мета - в узагальненні цієї множини» ().

Організаційний момент.

II.Актуалізація опорних знань. Ми закінчили вивчення теми «Метали», під час якого розглядали метали як елементи неживої природи. Ви знаєте, що роль металів у неживій природі дуже велика: до них відносяться 92 зі 114 хімічних елементів, що входять до періодичної таблиці. Сьогодні ми з вами поговоримо про роль металів уживої природи. До живої природи ставляться все живі організми, зокрема і людина, тому з участю металів у живої природі ми познайомимося з прикладу організму людини. Пропоную вам «загадкову паузу».(загадки про метали)

В організмі людини знаходяться 81 хімічний елемент із 92, що зустрічаються в природі. Людський організм – складна хімічна лабораторія. Важко уявити, але щодня наше самопочуття, настрій і навіть апетит можуть залежати від мінеральних речовин. Без них марними виявляються вітаміни, неможливі синтез та розпад білків, жирів та вуглеводів.

Елементи, необхідні для побудови та життєдіяльності різних клітин та організмів, називають біогенними елементами.

Хімічні елементи та їх сполуки, необхідні нормальної життєдіяльності організму у порівняно великих кількостях, називаються макроэлементами,а елементи, необхідні організмам у дуже малих кількостях, – микроэлементами.Більшість мікроелементів накопичуються в печінці, кістковій та м'язовій тканинах. Це є основні депо організму. Серед мікроелементів також є метали. Скориставшись таблицею №1, спробуйте їх назвати. З даних таблиці видно, наскільки різноманітні метали, які входять до складу організму людини. Очевидно, що метали необхідні клітинам тіла людини для нормальної життєдіяльності. Як надлишок, так і нестача металів негативно впливає на організм, а деякі метали можуть надавати навіть токсичний вплив.

Біологічна роль металів відбито у таблиці № 2.

Органи людини по-різному концентрують у собі різні хімічні елементи.

Елементи можуть виявляти специфічну спорідненість по відношенню до деяких органів і містяться у них у високихконцентраціях. Відомо що

- цинк концентрується в підшлунковій залозі,

- алюміній, миш'як, ванадій накопичуються у волоссі та нігтях;

- олово відкладається у тканинах кишечника:

- кадмій, ртуть, молібден – у нирках;

- барій у пігментній сітківці ока;

- Магній, натрій, калій – у мозку.

Учитель:Які наслідки для людського організму може видалити з нього всіх металів?Учні:працюють з таблицею № 2 і характеризують наслідки.

Учитель:Метали в нашому організмі необхідні, вони відіграють певну фізіологічну роль, містяться в певних продуктах харчування, їх недолік чи надлишок впливає на наше самопочуття.

До сьогоднішнього уроку хлопці отримали завдання знайти у різних джерелах та подати інформацію з наступних металів: мідь, залізо, цинк, калій.

ІІІ. Виступ учнів із презентацією міні-проектів.

Учитель: Але чи знаєте ви, що кількість різних металів, які у організмі людини, ще впливає і характер людини.

Надлишок заліза перетворює людину на агресивну істоту з жорстоким, егоїстичним характером. Такі люди дуже активні, постійно чимось зайняті. Люблять командувати, тому найчастіше стають військовими, спортивними інструкторами чи бізнесменами. Але таких «залізних дроворубів» можна пом'якшити, якщо давати їм менше м'яса.

Люди, в організмі яких найбільше міді, м'які і поступливі. Вони люблять гарне життя та смачну їжу, перевагу віддають солодощам. Вони завжди готові прийти на допомогу, у них дружні сім'ї та багато друзів. Найчастіше вони стають письменниками, музикантами чи художниками. Однако їх часто обманюють і зраджують, користуючись їх слабкостями. Тому, якщо вВ цьому описі ви дізналися себе, постарайтеся споживати більше продуктів, що містять залізо, - так ви компенсуєте м'якість міді.

Олово - це той метал, який у надлишку міститься в організмі мислителів, філософів та мандрівників. Вони – чудове почуття гумору, які інтерес часто перетворюється на одержимість. Свинець зробить їх серйознішими, а залізо – міцними.

Дорогоцінні метали і в організмі – коштовність. Срібло, наприклад, - метал чутливих, емоційних людей, які мають величезну інтуїцію, або ясновидців. Золото переважає в організмі пихатих, зарозумілих людей. Але це лише видимість: усередині вони добрі та щедрі, просто до них треба знайти підхід. Вони - вірні друзі, готові будь-якої хвилини прийти на допомогу. Їм необхідно поповнювати свій організм та іншими металами – на характері це, можливо, не вплине, а здоров'я зміцнить.

Балакучі люди, виявляється, люблять поговорити від. рясності в організмі ртуті. Ще такі люди хитрі, безпринципні і легко зраджують. Їм явно потрібно розбавити цей рідкий метал залізом.

nЗолото:середньовічні алхіміки вважали золото досконалістю, інші метали – помилкою в акті творіння і, як відомо, прикладали великі зусилля до ліквідації цієї помилки. Ідею введення золота у медичну практику приписують Парацельсу, який проголосив, що метою хімії має бути не перетворення всіх металів на золото, а приготування ліків. Лікарські препарати із золота та його сполук намагалися застосовувати при багатьох захворюваннях. Їм лікували проказу, вовчак, туберкульоз. У людей, чутливих до золота, воно могло спричинити порушення складу крові, реакцію з боку нирок, печінки, впливати на настрій, зростання зубів, волосся. Золото забезпечує роботу нервової системи. Воно міститьсяу кукурудзі.

nМедь:У давнину вважалося, що лікувальний ефект міді насамперед пов'язаний з її безпосереднім знеболюючим, антибактеріальним та протизапальною дією. Виявлено, що при болях підвищується концентрація міді у крові та спинномозковій рідині. У Сирії та Єгипті новонародженим для профілактики рахіту та епілепсії надягають мідні браслети. українські селяни на місця, що потекли, накладали п'ятаки, і це було найдієвішим при лікуванні радикуліту, поліартриту та ангіни.

Ще Аристотель писав, що прикладання міді на забій попереджає синець і що мідь лікує набряклість, і що при лікуванні виразок слід прикладати мідні пластини. У Стародавній Греції мідь застосовували на лікування глухоти і при запаленні мигдаликів.

nСрібло:Про цілющі медичні властивості цього металу говорили Гіппократ, Гален та інші медики. Антисептичні властивості срібла були виявлені відразу при відкритті цього металу. Наші пращури використовували його як загоюючий засіб. Недарма срібний посуд був важливим атрибутом кожного, навіть бідного будинку. У срібному посуді наполягали воду, яка, на думку медиків, мала лікувальні омолоджуючі властивості, які необхідні людині в його повсякденному житті, наповненому стресами.

У народів Близького Сходу донині існує традиція зберігати воду і соки в металомісткому посуді, в тому числі і в срібному, адже срібло оберігає воду від швидкого псування в спекотному кліматі. Єгипетські воїни використовували срібні платівки для лікування бойових ран, які швидко гоилися завдяки дивовижним властивостям металу. Мешканці Індії лікували

захворювання шлунково-кишкового тракту, проковтуючи шматочки сусального

IV. Підведення підсумків уроку.

Додатки до уроку«Метали в організмі людини»

Таблиця 1.Хімічний склад клітини організму людини

Хімічні елементи у клітинах людини