Методична розробка уроку на тему - Озеро Байкал - перлина Сибіру - (8 клас)

Методична розробка уроку на тему "Озеро Байкал - перлина Сибіру" (8 клас)

Молчанова Людмила Степанівна

Мета уроку :

створити умову для формування знань про унікальну природу озера Байкал

Завдання уроку :

Освітні - сформувати знання про озеро Байкал, як унікальне природне

- Розглянути особливості природи

- виявити екологічні проблеми та шляхи їх вирішення

Розвиваючі : - продовжити вдосконалення вміння працювати з фактичним

матеріалом, аналізувати, робити висновки

Виховні : - оцінити ступінь зміни природи Байкалу людиною

- розвивати навички щодо вибору раціонального та послідовного

виконання етапів роботи

- розвивати вміння працювати в колективі та почуття відповідальності

за виконання завдання

Обладнання - мапа Східного Сибіру, ​​атласи, підручник, тексти з фактичним матеріалом, завдання для груп, Слайд-шоу «Озеро Байкал-перлина Сибіру».

Форма організації учнів – групова. Метод частково-пошуковий. Тип уроку -комбінований, з використанням ІКТ.

Хід уроку

I.Організаційний момент (1-2 хв.)

II. Мотиваційно-цільовий етап (4 хв.)

На дошці слова: "Байкал - безцінний дар природи - нехай буде вічно на Землі".

Байкал-це унікальне озеро, одне з неповторних чудес планети. Байкал-велетень богатир, красень підходить Сибіру-матінці.

«Хто Байкалу не бачив, той у Сибіру не бував», - кажуть сибіряки.

Цікаво, що своєю красою Байкал привертав до себе увагу завжди. У 1890 році, шляхом на Сахалін через озеро проїхав А.П. Чехів. Озеро вразило його своєюкрасою. «Байкал дивовижний, - писав він рідним, - і недаремно сибіряки називають його озером, а не морем. Вода прозора незвичайно, так що видно крізь неї, як крізь повітря: колір у неї ніжно-бірюзовий, приємний для очей. Береги гористі, вкриті лісом».

Завдання нашого заняття_- визначити, чим так цікавий Байкал

- що висунула його до найважливіших природних об'єктів-

тов світу

- що потрібно зробити, щоб зберегти озеро Байкал

III. Етап засвоєння нових знань(25-30 хв.)

Потім перейдіть до плану вивчення озера на екрані.

1.Географічне положення озера

2.Геологічна історія походження улоговини озера

5.Унікальність води озера

6.Органічний світ озера

7.Екологічні проблеми Байкалу

Клас ділиться на 3групи за темами, які вони висвітлюватимуть.

1.група. Геоморфологи, історики

2.група. Кліматологи та гідрологи

3.група Біологи та екологи

Групи отримують картки та інструкції та працюють з матеріалами підручника, джерелами додаткової інформації (додаток), картами атласу протягом 10 хвилин та виступають зі звітом. Видаються критерії оцінок, за якими діти оцінюють відповіді одне одного.

Питання для 1групи

1.Дати характеристику географічне розташування Байкалу. Параметри озера.

2.Визначте вік улоговини озера

3.Чому озеро є найглибшим у світі

4.Якими породами складені береги

5.Які природні явища спостерігаються на Байкалі

6.Які острови знаходяться в озері

7.Як називають Байкал буряти - корінне населення озера

8.Коли вперше на берегах озера з'явилися українські

9.Хто з учених займавсявивченням Байкалу

10. Який статус має озеро Байкал нині

Питання для 2 групи

1.У чому унікальність води Байкалу

2.Яка прозорість води

3.Хімічний склад води

4.Назвати річки, що впадають в озеро

5. Річки, що випливають із озера

6.Наука, що вивчає природу озер називається

7. Який клімат Прибайкалля

8.Які середні температури повітря взимку та влітку

Питання для 3 групи

1.У чому унікальність фауни озера Байкал?

2.Чим унікальна рибка голом'янка?

3.Назвіть представників фауни озера

4. Що таке ендеміки? Назвіть ендеміків Байкалу

5. Який тип рослинності Прибайкалля

6.У чому значення озера Байкал для людини та для природи? Які екологічні проблеми виникли та вимагають термінового вирішення

8.У чому причини зміни природи озера Байкал

9.Які шляхи вирішення проблем Байкалу

Після обговорення слово надається фахівцям, які подають роботу від групи.

Оцінювання відповіді відбувається за критеріями.

Фізкультхвилинка. Зорово-рухові вправи, гімнастика для пальців.

IV. Підсумок уроку (5-6 хв ). Узагальнення теми на картках, які роздаю кожному учневі. Їх заповнюємо. Потім вони вклеюються у зошит.

Картка. Короткі відомості про Байкал

1.Максимальна глибина озера Байкал -

2.Середня глибина озера –

5.Походження озерної улоговини -

6. Найбільший острів озера -

7.Назвіть ендеміків Байкалу -

8.Назвіть найстаріший заповідник озера Байкал

Рефлексія. Уявімо, що озеро Байкал наш друг. Ми бажаємо своїм друзям здоров'я, щастя, благополуччя. Давайтепобажаємо озеру те, що ми побажали б своїм друзям. Першим побажання висловлює вчитель, потім за бажанням - учні.

Завершаю урок словами М Пришвіна: «...ми господарі природи, і вона для нас комора сонця з великими скарбами життя, Мало того, щоб ці скарби зберігати - їх треба відкривати і показувати. Для риби потрібна чиста вода - охоронятимемо водойми. У лісах, степах, горах різні цінні тварини - будемо охороняти ліси, степи, гори. А людині потрібна Батьківщина! І охороняти природу – це означає охороняти Батьківщину!»

Д/з. - Скласти кросворд на тему озеро Байкал