Методична розробка уроку написання листа (урок української мови у 2-му класі)
Мета: познайомити учнів з особливостями написання листів.
Учбові завдання:
- Зосередити увагу учнів на цінностях рідної мови.
- Формувати навички правильного написання листа.
Виховні завдання:
- Відродити українські традиції епістолярного жанру.
- Виховувати любов до рідної мови.
Епіграф до уроку:
I. Організаційний момент.
Цілком правильно ви говорите про величезну значущість слів у спілкуванні між людьми. Люди давно навчилися користуватися різними видами мовних жанрів у різних життєвих ситуаціях.
Але, скажіть, будь ласка, коли легше висловити свої думки: за особистої зустрічі з людиною чи на відстані?
Звичайно ж, передати свої думки, почуття під час особистої зустрічі набагато простіше. Але не завжди люди знаходяться поряд, а спілкуватися хотілося б. Який вихід із ситуації?
Але як приємно отримати листа, в якому ніби перебуваєш поряд із рідною людиною, відчуваєш усі його переживання, радості. А ще лист можна перечитувати та знову переживати приємні почуття від спілкування.
Як ви думаєте, чи легко написати листа? Чи потрібно дотримуватись якихось правил?
(Питання, на які треба знайти відповідь наприкінці уроку, записані на дошці)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
(На дошці написано кросворд, розгадавши який, діти зможуть прочитати ключове слово:Алгоритм )

– Я хотіла б вам допомогти розібратися у поставлених питаннях. І спочатку пропоную вам розгадати кросворд, відповівши на мої запитання:
Ви правильно вгадали слово. А що воно означає? (Певний порядок виконання дій)
Мабуть, під час написання листа необхідно використовуватипевні правила.
ІІІ. Формування нових знань.
Виявляється, написати листа не так просто. Адже треба враховувати навіщо ми пишемо листи, які завдання ставимо собі і прагнемо вирішити під час спілкування коїться з іншими людьми.
Давайте запишемо з вами, для чого ми пишемо листи (діти виходять до дошки і крейдою різного кольору пишуть свої припущення):
- повідомити, оповістити;
- привітати;
- вибачитися;
- поділитися почуттями, враженнями;
- подякувати.
Листи прийнято поділяти на 2 види: ділові та особисті. У зв'язку з цим листи мають різний стиль написання: діловий та художній.
Але вони підпорядковуються одному алгоритму написання.
(Алгоритм написаний на дошці або може бути висвітлений на інтерактивній дошці)
(Звучить пісня «Вологда» муз. Б.Мокроусова, слова М. Матусовського)
Хлопці, нам поштою потрапив такий лист. Як ви вважаєте, що в ньому не так?

(Учень читає уривок із вірша С.Маршака «Пошта»)
Лист сам Нікуди не піде, Але в ящик його опусти - Він пробіжить, Пролетить, Пропливе Тисячі верст шляху.
IV. Практична частина
Кожен із вас на столах лежать конверти. Давайте заповнимо їх.
(На дошці висвічується алгоритм-зразок заповнення конверта)
- Від кого Сидорова І.І.
- Звідки м. Волгоград вул. Бистрова, буд.54 кв.3
- Індекс 430056
- Кому Іванову А.А.
- Куди м. Астрахань вул. Козлова, буд.37 кв.45
- 6.Індекс 450034
Конверти готові, а тепер лишилося написати самі листи. Я пропоную вам спробувати написати сьогодні особисті листи на тему: «Хочу розповісти тобі про свій рідний край. Як ви вважаєте, яким стилем потрібно писати такілисти: художнім чи діловим?
А щоб листи вийшли цікавими, давайте вирушимо з вами в невелику подорож рідним краєм.
(Вчитель демонструє презентацію на тему: «Моя Батьківщина» див.Додаток )
Запам'ятайте основні правила написання листів:
- Вказуйте дату та місце написання листа.
- Уникайте грубих, просторових слів та виразів.
(У кожної групи є слова-підказки, якими діти можуть скласти свої листи)
(Діти пишуть листи особистого характеру, а наприкінці уроку вкладають їх у конверти, але не запечатують, тому що на наступному уроці будуть аналізувати написане. Усі листи кидають у заздалегідь приготовлену поштову скриньку)
V. Підсумок уроку (рефлексія)
Повернемося до початку нашого уроку та відповімо на поставлені запитання.
- Кому з вас було легко написати листа, підніміть зелену картку. Кому було важко – червону картку.
Бачу, що проблеми зустрічалися, отже, необхідно ще раз повернутися до цієї теми. І не лише на уроці української мови, а також на уроках риторики, літературного читання, історії навколишнього світу.

- С. Маршак "Пошта".
- А. Чехов "Ванька".
- С.Ожегов «Словник української мови».
- Б. Мокроусов, М. Матусовський "Вологда".