Методична розробка з навколишнього світу (3 клас) на тему Урок з навколишнього світу quot; Грунт
Під час проведення уроку використано прийоми роботи у групах, що дозволяє зацікавити учнів, пробудити у яких дослідницьку творчу активність. На уроці діти знайомляться з ґрунтами Ленінградської області, з проблемами, що виникають з вини людини, навчаються дбайливому ставленню до землі та поваги до землеробів.
| pochva.doc | 47 КБ |
Тема: Ґрунт нашої місцевості та її склад.
Мета: 1. З'ясувати склад ґрунту;
2. Ознайомити дітей із ґрунтами Ленінградської області;
3. Ознайомити з використанням та обробітком ґрунту;
4. Виховувати повагу до людей землеробства;
5. Вчити дбайливому ставленню до землі.
Обладнання: - колекція складу ґрунту;
- Склянки з водою;
- таблиці: «Грунтове відслонення»;
- картинки із зображенням поля,
Земля – мати тому, хто вміє поводитися з нею.
Хід уроку: (учні сидять по групам)
Підготовлений учень читає доповідь «Чудова комора».
- Що ж це за комора, ви дізнаєтесь, якщо розгадаєте кросворд:
1 групі : Найпоширеніша корисна копалина, яка
широко використовується у будівництві та виготовленні скла. Складається з окремих крупинок, без блиску, не горить, водопроникне.
2 групі: Корисна копалина, яка утворюється на болотах з
відмерлих рослин. Використовується як паливо, що вбирає воду. У Ленінградській області великі запаси цієї копалини.
3 групі : Матеріал, з якого виготовлені грати Літнього саду в
4 групі: Назва річки, на якій стоїть містоПавлівськ.
5 групі: Озеро, з якого бере свій початок річка Нева.
У тлумачних словниках знайдіть і прочитайте визначення «Грунт».
Ґрунт – верхній пухкий шар землі, на якому ростуть чи можуть
рости рослини. Вони беруть поживні речовини,
необхідні для зростання та розвитку.
- З чого ж складається ґрунт?
Перегній глина пісок
- Розгляньте ґрунт на ваших столах.
- Якого вона кольору?
- Зверніть увагу, що у ґрунті є дрібні коріння, стеблинки
рослин, залишки листя, зустрічаються частини комах, хробаків.
Досвід 1: У непрожареному грунті є залишки рослин та
Прожарюємо грунт у бляшаній баночці.
Дим – горять залишки рослин. Якщо нагрівати ґрунт до тих
доки, поки з неї не перестане йти дим, грунт стане зовсім
Досвід 2: Грунт складається з піску та глини.
За 2 години до уроку у воду опустили прожарений ґрунт.
Розгляньте осад. Внизу – пісок, над піском – більше
дрібні частки – глина.
Досвід 3: У ґрунті є вода.
Якщо нагрівати ґрунт у пробірці, то скло, вміщене над
ній, скоро запітніє. Через деякий час на нижній
осторонь скла з'являться крапельки.
Звідки з'явилася вода на склі?
Досвід 4: У ґрунті є повітря.
Кинемо грудочку сухого ґрунту у воду. Спостерігаємо, як із
ґрунти виходять бульбашки повітря.
Про що це каже?
Досвід 5: У ґрунті є солі.
Крапельку води зі склянки, де пісок та глина, підігріли в
ложці. Вода випарувалася, залишилася сіль.
Висновок: Ґрунт буває сірого, темного, іноді зовсім чорного кольору.
У грунті є вода, повітря, залишки рослин та тварин,
- Від чого залежить колір ґрунту?
- Чим більшеперегною, тим родючий грунт, тим він темніший.
Перегній накопичується у верхньому шарі ґрунту, тому цей шар
Основна властивість – родючість.
1. Різноманітні ґрунти нашої країни. Велику родючість мають
чорноземні ґрунти. На них вирощують високі врожаї найкращих
сортів пшениці, соняшнику, цукрових буряків та інших цінних
рослин. У Ленінградській області грунту сірого кольору (кольору золи)
- підзолисті. Вони мало перегною. Чому?
2. Ґрунт утворюється повільно. За 100 років лише 1 см, а руйнується
швидко. Вітер і вода можуть за кілька годин змити та розвіяти
ґрунт на великих площах. Часті дощі вимивають усі
3. Велику шкоду ґрунтам може завдати вода. Під час сильних
дощів або швидкого танення снігу навесні ґрунт не може ввібрати
всю воду, що випала на неї. Вона стікає під ухилом, змиваючи і
несучи спочатку верхні, а потім глибші шари ґрунту.
Утворюються яри. Для захисту ґрунту закладають лісові смуги.
Люди навчилися на цих ґрунтах отримувати високі врожаї рослин.
4. Вносити добрива, правильно обробляти. Ґрунти, як і інші
природні елементи, що потребують охорони та дбайливого відношення.
Там, де ґрунт дбають, і врожаї збирають великі. Багато сил і
старань прикладають трудівники сільського господарства.
5. Дощові черв'яки.
Підібрати матеріал про хробаків, мурах: «Хто обробляє грунт»