Міні-дослідження на уроці читання

Чіжова

Міні-дослідження на уроці літературного читання у 2 класі.

Тема:Вірний чотирилапий друг (К.Д. Ушинський «Іграючі собаки», С.В. Михалков «Болонка і Дог»).

Мета уроку:познайомити учнів із новим програмним твором К.Д. Ушинського «грають собаки» в порівнянні з байкою С.В. Михалкова «Болонка та Дог».

навчальні:вчити визначати та зіставляти літературні жанри; виявляти основну думку тексту; удосконалювати навички усвідомленого читання; навички роботи з текстом;

розвиваючі:розвивати навички дослідницької діяльності; формувати універсальні навчальні дії (регулятивні– прогнозування, здійснення самоконтролю та самооцінки;пізнавальні– пошук та виділення необхідної інформації, висування гіпотез та їх обґрунтування;комунікативні –вміння вступати у діалог, інтегруватися в групу однолітків і будувати продуктивну взаємодію;особистісні- формування морально-естетичної орієнтації);

виховні:виховувати любов і співчуття до тварин, терпимість та повага до оточуючих.

Тип уроку:урок-дослідження.

Структура та хід уроку:

I.Мотиваційний етап (створення проблемної ситуації)

– Кого ви бачите на екрані?(Слайд)

- Листоноша Пєчкін приніс телеграми, за допомогою яких нам належить вирішити кросворд.

Задиристий собака з байки І. Крилова, що гавкає на слона? (Моська)

Друг дівчинки Еллі з казки А. Волкова «Чарівник Смарагдового міста»? (Тотошка)

Друг Пульки з казки Н. Носова «Пригоди Незнайки та його друзів»? (Булька)

Друг Буратіно з казки А. Толстого?(Артемон)

Цуценя з оповідання Н. Носова, що здійснило подорож у валізі? (Дружок)

Друг кота Матроскіна з казки Е. Успенського «Дядько Федір, пес і кіт»? (Кулька)

– Прочитайте ключове слово. Про кого йтиметься на уроці?

Інсценування за участю учнів

Учитель:Пропоную вам, друзі,

Не гаяти хвилини дарма.

Поспішаємо ми в гості до казки.(Слайд)

Ах, як яскраві у казці фарби!

Ось собачка, ось тин,

Ось герої. Добридень!

Стара:Хто сказав, що добрий день?

Старий що стоїш, як пень?

Заспокой свого дворнягу!

Геть жени ти доходягу!

Потрібен пес породистий!

Шляхетних щоб кров'ю!

Ось такий пес мені миліший!

Старий:Жаль друга вірного,

Що ж робитиму я?

Допоможіть мені, друзі!

- Погодьтеся, хлопці, невесела історія? Яка проблема виникла у цій казковій родині?(Стара хоче придбати великого породистого собаку, а старий хоче залишити маленького двірняка)

- Хлопці, а ви готові допомогти вирішити цю проблему і розібратися, яка ж із собак краща, породиста чи безпородна і хто з них приносить людині більше користі?

- Сьогодні ми маємо зайнятися дослідженням даної проблеми. Яке припущення ви можете зробити? (Висунення гіпотези)

«Про мімозу» А. Л. Барто

"Фома" К.Д. Ушинський

«Діти у гаю» С.В. Михалков

«Дядько Степа» А.С. Пушкін

Словарна робота (у групах)

- У текстах мова піде про різні породи собак. Які породи собак вам знайомі?(Слайд)

- Перевіримо роботу хлопців у групах: про які породи йтиметься у текстах? (Вислуховуються відповіді кожної групи)

– Отже, ми з'ясували породи трьох собак. А от цього собаки (Слайд) в атласі не знайшлося. Як ви вважаєте, чому?(Собака безпородна)

- Чи можете ви припустити, який із собак кращий?(Ні)

- Кожна група зараз працюватиме зі своїм текстом у книжці-колективці. Після того, як ви познайомитеся з текстом, ви маєте виконати ряд завдань за планом, вказаним в інструкційній карті.

Самостійна робота учнів з текстом, виконання

завдань до нього за допомогою інструкційної картки (у групах)

(Учні працюють у групах за вказаним в інструкційних картах планом; використовуючи прийом вибіркового читання, відповідають питання. Перед виконанням роботи діти розподіляють обов'язки групи).

Володя стояв біля вікна і дивився на вулицю, де грівся на сонечку великий дворовий собака Полкан.

До Полкана підбіг маленький Мопс і став на нього кидатися і гавкати; хапав його зубами за величезні лапи, за морду і, здавалося, дуже набридав великому і похмурому собаці.

- Стривай, ось він тобі задасть, - сказав Володя, - провчить він тебе.

Але Мопс не переставав грати, а Полкан дивився на нього дуже прихильно.

- Бачиш, - сказав Володі батько, - Полкан добріший за тебе. Коли з тобою почнуть грати твої маленькі брати та сестри, то неодмінно справа скінчиться тим, що ти їх поб'єш. Полкан знає, що великому і сильному соромно ображати маленьких і слабких.

Зміст інструкційної картки (1 група)

- Виконайте завдання, дайте відповідь на питання.

1. Хто головні герої твору?

2. Опишіть Полкана

- порода собаки - ___________

- розмір собаки -____________

3. Опишіть Мопса

- Що робив собака? _____________

4. Хто з собак, на ваш погляд, поводився вірно, а хто невірно? __________

5. Який секрет знав Полкан? Знайдіть відповідь у тексті.______________

5. За що батько засуджував сина Володю? _____________

6. Яка основна думка тексту? (Чому вчить текст?) _____________

7. Який жанр твору?_____________

Болонка з другого поверху

Гуляла у дворі, від холоду тремтячи,

Коли, спустившись у ліфті, чорний Дог

На той же двір втік через поріг.

Наткнувся пес на собачонку,

Який раз на десять переріс,

І так обрубав бідну Болонку,

Що й господаря її довів до сліз.

Але, між іншим, він своїм «гав-гав!»

Лише довів свій грубий песій вдачу.

Як цю байку треба розуміти?

А так, що на того, хто нижчий і слабший

І хто перед тобою стоїть, боявся

І навіть заперечити тобі не сміючи,-

Не слід у серцях свій голос піднімати!

Зміст інструкційної картки (2 група)

- Виконайте завдання, дайте відповідь на питання.

1. Хто головні герої твору? ______________

3. Опишіть Болонку

- який собака? _____________

- що робить? ____________

4. Хто з собак повівся неправильно? Чому?_____________

5. Який жанр твору? _____________

6. Яка мораль байки?____________

III. Обмін інформацією, організація інформації

- Перевіримо роботу груп. (Вчитель читає текст усьому класу. Далі дітиозвучують відповіді на запитання. По ходу заповнюється порівняльна таблиця)

Складання концептуальної таблиці

К.Д. Ушинський «Сібки, що грають»

С.В. Михалков «Болонка та Дог»

IV. Зв'язування інформації, узагальнення вивченого

- Отже, ми познайомились із двома творами. Що у них спільного?(Є великі і маленькі собаки; схожа основна думка творів)

-Чим відрізняються твори?(Жанром. У оповіданні «Граючі собаки» великий безпородний собака поводиться благородно. У байці «Болонка і Дог» великий породистий собака поводиться грубо. Маленькі собаки так само поводяться по-різному)

- Як же нам перевірити істинність утвердження старої про те, що породисті великі собаки набагато кращі за інших?(Порівняти поведінку великих собак)

- Поведінка якогось великого собаки ви не схвалюєте? Чому?(Дог поводився грубо - налякав маленького собаку)

- Поведінка якого великого собаки ви схвалюєте?(Дворняга, великий сильний собака, не стала карати свою маленьку кривдницю)

- Чи права була стара, коли стверджувала, що породисті собаки кращі, благородніші?(Ні)

Оформлення обкладинки книжки-колективки

- Кожна група знайомилася із твором за допомогою книжки-колективки. Який недолік ви помітили у книжці?(Не оформлена обкладинка)

- Оформленням обкладинки вам зараз і доведеться зайнятися. (Кожна група оформляє обкладинку своєї книжки, маючи для цього необхідні заготовки. Замість анотації підбирають відповідне прислів'я. Після закінчення роботи здійснюється демонстрація оформлених книжок-колективок)

- Згадайте нашу примхливу стару. Чи права вона була, коли хотіла замінити безпороднувірного собаку на великого породистого пса?(Ні)

- Чи завжди слово "породистий" означає "вихований і вірний"?(Ні)

- Подібне стосується і людей: людей потрібно оцінювати не за зовнішністю, а за внутрішнім змістом – за розумом, за вчинками.

- А що ж треба цінувати у собаках?(Вірність, відданість, мислення)

- Як людина дуже часто називає собаку?(Чотироногий друг)

Знайомство з текстами про пам'ятники, встановлені собакам

Болто (Текст для 1 групи)

Було це на півночі Аляски майже 90 років тому. У місті Ном вибухнула епідемія, але ліків у лікарні не було. Людям загрожувала смерть. Доставити ліки з іншого міста можна було лише на собачих упряжках. Дорогою до Нома змінилося 5 собачих упряжок. Їздовий пес Болто був ватажком в останній упряжці. Була така сильна завірюха, що господар упряжки вибився з сил. Болто сам знайшов дорогу до міста і доставив ліки, які врятували людей. Незабаром героїчному псові Болто було поставлено пам'ятник за витривалість і тямущість.

Баррі (Текст для 2 групи)

На початку 19 століття у Франції прославився пес Баррі, який врятував 40 людей. Сенбернар Баррі жив у монастирі, що у горах. Взимку, переходячи через гори, люди часто потрапляли в біду – багато хто провалювався у занесені снігом ями. Ченці навчили Баррі знаходити та розкопувати людей. Баррі розкопає людину, ляже поряд і відігріє замерзлого, а потім проводить до монастиря. Але одного разу він знайшов вмираючого чоловіка, який, прийшовши до тями, прийняв Баррі за вовка. Чоловік так злякався, що дістав ножа і встромив його в тіло собаки. Баррі доповз до монастиря, але незабаром помер. Йому встановили пам'ятник при вході на цвинтар собак та іншихдомашніх тварин.

Хачіко (Текст для 3 групи)

Справа була в Японії. Якось студенти подарували своєму професору цуценя породи акіта. Професор зрадів і назвав його Хачіко. Пес виріс і став проводжати господаря до станції. Звідки професор щоранку їхав на поїзді на роботу. Хачико проводжав господаря і повертався додому, а ввечері знову біг на станцію зустрічати професора з роботи. Але одного разу професорові стало погано на роботі. Пес довго чекав на повернення господаря, але так і не дочекався. Хачико не знав, що професора більше немає в живих. 9 років пес щодня бігав на станцію та назад. Про Хачіка писали газети. Люди були вражені відданістю пса, зібрали гроші та встановили пам'ятник. Незабаром після цього Хачіко не стало.

- Про що цей текст?

- Яка порода собаки?

- Чи залежить героїчний вчинок собаки від її породи?

- Ми з вами переконалися, що звання «чотириногого друга» собаки отримали невипадково. Таких вірних та відданих друзів, як собака, людина часом не може знайти навіть серед людей.

Тест з подальшою самоперевіркою та самооцінкою

Дітям дається 2 тести, орієнтованих на перевірку усвідомленості читання:

- 1 тест (базовий рівень)

- 2 тест (підвищений рівень складності)

Як відповідь належить поставити знак на відповідному рядку, у відповідному стовпчику (У тесті 2 на одному рядку може бути кілька знаків). Після заповнення таблиці учні перевіряють правильність відповідей, вставляючи аркуш із тестом в дешифратор (файл-пакет із правильно заповненою таблицею). Оцінка дитини залежить від кількості збігів її відповідей із відповідями в дешифраторі.

Завдання 1 тесту та таблиця для відповідей