Народний фольклор потішки, лічилки, колискові пісні, загадки…

Презентація до уроку

Завантажити презентацію (614,4 кБ)

Мета уроку: познайомити дітей з різними видами фольклору, прищеплювати повагу до минулого та традицій народу, затвердити в дитячих душах орієнтири добра, істини, любові та краси, розширювати кругозір та словниковий запас.

Завдання уроку:

  • Знайомитись малими формами фольклору.
  • Дати поняття загадці, пісеньками, потішками, піснями (колисковими), лічилками.
  • Порівнювати загадки, жарти, потішки та вказувати їх особливості.
  • Відпрацьовувати навичку виразного читання жартів, забавок, загадок.

Обладнання :

  • Єфросініна Л.А. Літературне читання: Підручник для уч-ся 2 кл. ч.1, 2008.
  • Схеми-картки для заповнення («Види народної творчості») за кількістю учнів у класі.
  • Тлумачний словник Ожигов С.І. І Шведова Н.Ю.
  • Презентація до уроку

1. Організаційний момент

2. Повідомлення теми

– Сьогодні на уроці я пропоную вам побувати у незвичайній країні. Яка називається ... Втім, ви самі зараз дасте їй назву. (Слайд 2 )

УСНА ФОЛЬКЛОР ТВОРЧІСТЬ НАРОДНА

- Настав час вгадати, в якій країні ми опинилися. Що у вас вийшло? ("Усна народна творчість")

(Слайд 3 )

- Правильно! Так, це дивовижна країна називається – «Усна народна творчість».

– А що ж із четвертим поняттям?

Діти:Фольклор – це усна народна творчість.

– Скажіть, будь ласка, що ховається за поняттями, що склали назву країни?

Діти:

1. Усне від слова "уста" - рот, губи, те, що вимовляється, а непишеться. 2. Народне - що належить народу. 3. Творчість – створення чогось нового.

3. Розмова вчителя:

Фольклор українського народу багатий та різноманітний. У творчості народу виражені давні уявлення про світ, знання, народну мудрість. Фольклор – один із видів словесного, музичного та танцювального мистецтва. Давайте знайдемо визначення цього слова у тлумачному словнику.

(Слайд 3)

Усна народна творчість – сукупність народних звичаїв, обрядових процесів.

– А зараз я пропоную вам послухати один твір.

(Виходять два учні та розповідають потішку, при цьому не називають цього)

Тилі-бом! тилі-бом! Біжить курочка з цебром Загорівся кішковий будинок! Заливає котячий будинок, Загорівся котячий будинок, А конячка - з ліхтарем, Іде дим стовпом! А собачка - з помелом, Кішка вискочив! Сірий заюшка – з листом. Очі випучила! Раз! Раз! Раз! Раз! І вогонь погас!

Учитель. Знайомий твір? А до якого жанру УНТ воно належить? (Вислуховуються відповіді) Що ж це за твір ми маємо пояснити до кінця уроку. Тому слухайте все уважно та активно працюйте. Які твори фольклору вам уже знайомі?

4. Робота за карткою (5 груп)

Гра «Я знаю»

потішки

(Слайд 4) Колискові пісні, лічилки, потішки, скоромовки, загадки, заклички ... в будь-якому порядку.

– До появи писемності фольклор був єдиною не писаною історією народу, де позначилися важливі етапи життя. Упродовж багатьох століть фольклор служив підручником життя. Від покоління до покоління передавалися життєва філософія, мудрість.

– Почнемо з колискових зКОЛИСНИХ пісень. Їх у народі звалиБАЙКАМИ.

(Слайд 5) Ця назва походить від дієслова баяти, баїти – «говорити». Старовинне значення цього слова – «шепотіти, заговорювати».) Таку назву колискові пісні отримали не випадково: найдавніші з них мають пряме відношення до змовної поезії. «Дрімочка-Дремо, відійди ти від мене!» говорили селяни, борючись із сном. Нянька чи мати, навпаки, звали Дрему до малюка:

«Сон та Дрема, прийди до Вані в голову, Сон та Дрема, накотилися на очі»

- А зараз послухаємо, як звучала колискова пісня, яка дійшла до нас і, можливо, ваші мами теж співали її для вас:

(Виконання пісні однією дівчинкою)

Баю, баюшки-баю, За роботу заплачу: Баю доню мою. Дам шматочок пирога Прийди, котик, ночувати, Та глечик молока. Мою донечку качати. Ти вже їж, не криши, Уже, як я тобі, коту, Більше, котик, не проси.

– Як треба виконувати колискові пісні? Дівчинці це вдалося? А тепер послухаємо ще одну колискову (читає інша дівчинка)

Півник, півник, Голосисто співаєш, Золотий гребінець! Голос у терем подаєш, Що ти рано встаєш, Синочку спати не даєш!

– А які вам пісні співали батьки, пам'ятаєте?

– Дитина підростає, а батьки пестують її.

(Слайд 6) «Пестушкі отримали свою назву від слова – пестувати – няньчити, ростити, виховувати»

- Прокинуту дитину, коли вона потягується, гладять і примовляють:

Учень:

Потягушки, потягушки! Поперек товстунушки, А в ніжках ходунушки, А в роток говорок, А в головку розумок.

– Подивіться уважно на твір, у ньому виділені деякі слова, прочитаємо їх (мостом, хмизом,…) як ми називаємо такі слова? (Рифмуючі)

Рифма - співзвуччя кінців віршованих рядків.

(Читання вчителем; потім читання вголос 2-х осіб)

- Що ж таке Потішка? (Відповідь хлопців)

– Прочитаємо за підручником с. 31.

Потішка – веселий твір усної народної творчості. Потішками потішали, бавили дітей.

- А якими потішками вас бавили батьки? («Ладушки», «Йде коза рогата..», «Сорока..»)

– Давайте разом і згадаємо про Сороку-білобоку, що кашу варила.

– А ви пам'ятаєте, з чого кашу варять? Давайте перевіримо, а заразом і відпочинемо.

– Якщо я назву продукт, який потрібен для приготування каші, ви ляснете в долоні, а якщо ні, то потопаєте.

Сорока-білобока задумала кашу варити, щоб діток нагодувати, На ринок пішла і ось що взяла... Парне молоко? Олія топлена? -----------так Курине яйце?------------ні! Рибка солона? --------------ні Крупа манна?------------так! Лавровий лист? ------------ні Капуста качанна?--------ні! Китайський рис? ------------ так Солений огірок?---------ні! Чорнослив та родзинки?-------так М'ясний холодець?---------ні! Перець болгарський? --------ні Цукор та сіль?------------так! Соус татарський? -----------ні Біла квасоля?-------------ні! Полуничне варення? ----- так Бісквітне печиво? ------ні

- Так, славна кашка вийшла! Після їди можна і до гри перейти. Але щоб гра була чесною необхідно порахуватися.

– Що для цього використовуємо? (Рахувальницю)

- А що таке лічилка, як думаєте? (Відповіді)

(Cлайд 7)

Рахувальниця – вимовлений наспів віршик, яким супроводжується розподіл учасників гри.

- Які лічилки ви пам'ятаєте? (1-2 послухаємо)

– А тепер прочитаємо за підручником на сторінці 30.

– Які слова слід прочитати ласкаво? Якийтемп читання використовуємо для читання лічилки? (Читання лічилки 2-х чол.)

– А тепер таке завдання – здогадайтеся, про що йдеться! Дивіться на екран

(Слайд 8)

– … це твір фольклору. У ньому предмет не названий, але даються його ознаки, відомі особливості, якими можна здогадатися, що йдеться. (Загадка)

- Правильно! Загадка розвиває догадливість та кмітливість. К.Д.Ушинський називав загадку "Гімнастика розуму".

– Послухаємо загадки та спробуємо їх відгадати.

  1. У новій стіні, у круглому вікні, вдень скло розбите, за ніч вставлене.
  2. Не їздок, а зі шпорами, не сторож, а всіх будить.
  3. Один ллє, другий п'є, третій зеленіє та росте.
  4. Хто говорить мовчки?
  5. Фарбоване коромисло через річку повисло.
  6. Сидить дід у сто шуб одягнений; хто його роздягає – сльози проливає.

6.Підсумок уроку

– Ось і добігає кінця наш урок. Вам сподобалася країна "Усна народна творчість"?

– Про що ми поговорили? Що впізнали?

– А до якого виду фольклору можна віднести твір, з якого розпочався наш урок? (Потішка)

– А як ви здогадалися?

– Всім дякую за урок! А щоб урок вам більше запам'ятався, кожен отримає на частування.

– А тепер послухайте уважно такий мій віршик!

Хлопчикам-шалунишкам по горіху, Щоб скласти вдома потішку, Дівчатам-реготушкам по півнику, Щоб придумати по віршику.

- Хлопці, що я сховала в цьому віршику? Ось вам і домашнє завдання! Що ж удома ви робитимете?

7. Домашнє завдання: скласти потішку.