Навчання переказу з ІКТ для дітей із складною структурою дефекту
Презентація до уроку
Мета:вчити переказу.
1. Вчити переказу, використовуючи ілюстрації та план.
3. Збагачувати словниковий запас учнів.
1. Корекція та розвиток вимовної та змістовної сторони мови, мовноздатних здібностей дітей.
2. Розвиток та формування фонематичного слуху.
1. Виховувати посидючість, пізнавальний інтерес.
2. Формувати адекватне емоційне ставлення до описаних подій, дій героїв, вчити обмінюватися думками на тему тексту із залученням власного досвіду.
3. Картки для фронтальної та індивідуальної роботи.
I. Організаційний момент. (2 хв.)
1. Хвилина входження до уроку. (1 хв.)
Уточнюється, яке число, місяць, день тижня, рік, пора року, погода.
2. Цілепокладання та повідомлення теми уроку. (1 хв.)
- Сьогодні на уроці ми вчитимемося переказувати розповідь про П.Тихонова. "Смачний пиріг". (Презентація, слайд 1 з назвою оповідання, яка прочитується індивідуально сильним учнем та хором.) використовуючи ілюстрації та план. А також відповідатимемо на поставлені питання і робитимемо висновки.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Виконання тесту. (3 хв.)
Діти індивідуально відповідають питання тесту, створеного у програмі Microsoft Office Excel. (Додаток 1)
1. Що батько та син робили з бур'яном на городі?
- Висмикували.
- Збирали.
2. Що Діма та тато робили з ягідними кущами в саду?
- Білили.
- До кілочків підв'язували.
2. Артикулаційна гімнастика.(2 хв.)
У всіх дзеркала та серветки.
(Демонструютьсякартинки-слайди із зображенням потрібних вправ, Презентація, слайди 2-11)
3. Мовна зарядка (3 хв.)
Гра на розвиток уваги та механічної пам'яті.
Вчитель говорить низку слів (використовуються слова з тексту оповідання), а діти по ланцюжку їх повторюють (кількість слів поступово збільшується). Виграє той, хто безпомилково повторить найбільшу кількість слів у заданій послідовності.
Ранок, Діма, пиріг, город, морква, трави.
Сад, кущі, дерева, вапна, пиріг, апетит.
ІІІ. Підготовка до переказу. (11 хв.)
1. Словникова робота. (1 хв.)
- Хлопці, уточніть, що таке звістка? (Розчин, яким білять дерева, щоб знешкодити дерево від шкідливих комах) (Презентація, слайд 13)
2. Упорядкування плану оповідання по П.Тихонову “Смачний пиріг”(10 хв.)
- Спробуємо озаглавити частини оповідання. (Оповідання ділилося на частини на минулому уроці)
Діти читають цілими словами текст частинами. (Діти, які навчаються за індивідуальною програмою, читають адаптований текст)
Ба-буш-ка да-ла Ді-ме пиріг.
- Не-смак-ний! Не будемо е-го є!
- Ми зробимо його смачним! І-демо в о-місто-траву по-лоть!
Потім о-ні пішли в сад кус-ти під-в'я-зувати і дерева білити.
Після ра-бо-ти пиріг став дуже смачний!
- Пропоную вибрати назву першої частини. Перечитується кожна частина, потім озаглавлюється. (Презентація, слайд 14. Дається дві назви, з яких діти вибирають потрібне. 1. Несмачний пиріг. 2. Сніданок.) Аналогічно вибирається назва до наступних частин (2 частина – 1. Город. 2. Робота на городі. Слайд 15; 3 частина – 1. Робота в саду 2. Сад Слайд 16, 4 частина – 1. Відмінний апетит 2. Пиріг став смачним.
IV. Зоровагімнастики. (1 хв.)
3. Переказ. (15 хв.)
а)Читання та переказ першої частини. (4 хв.)
Тут і далі показ слайдів-опор. (Презентація, слайд 19-20)
б)Читання та переказ другої частини. (4 хв.)
(Презентація, слайд 21-22)
в) Читання та переказ третьої частини. (4 хв.)
(Презентація, слайд 23-24)
г) Читання та переказ четвертої частини. (3 хв.)
(Презентація, слайд 25-26)
V. Фізкультхвилинка "Умілі руки". (1 хв.)
Наші руки такі вмілі (витягнути вперед руки, долоні вгору-вниз)
Наші руки – руки – золоті. Вони вміють вишивати, (імітувати рухи) Шити і шарф в'язати, Підмітати і прати, Суп варити, пил витирати, Тарілки чисто мити, За порядком стежити. (Погрозити пальцем) Ось вони, які руки золоті. (Витягнути вперед руки, долоні вгору-вниз)
Діти, які навчаються за індивідуальною програмою, працюють за картками:
1. Допиши літери (даються літери з недописаними елементами) та прочитай слова, зроби звукобуквенний розбір цих слів. (Є, відвів)
2. Розшифруй слова. (Додаток 2). (Дима, пиріг, земля)
3. Співвіднеси слова з картинками. (Додаток 3). (пиріг, грядка, кущ).
VI. Узагальнення, підбиття підсумків (1 хв.)
- Чому до кінця оповідання пиріг став смачним? Що потрібно робити для того,щоб апетит завжди був добрим? (Презентація, слайд 27-28)
Відповіді дітей оцінюються.
VII. Домашнє завдання. (1 хв.)
Переказ. (Презентація, слайд 29)
- Як зручніше переказувати? Що для цього потрібно зробити спочатку?