Образ демонічного героя у поемі «Демон», Контент-платформа

Образ демонічного героя
Мета уроку: розширити знання про творчість, допомогти студентам зрозуміти образ головного героя поеми «Демон».
1. познайомити учнів із поняттями «демонізм», «демонічна особистість», виявити риси демонічного героя ліриці Лермонтова;
1. продовжити розвиток навичок аналізу поетичного тексту, вміння сприймати, тлумачити, інтерпретувати літературний текст;
2. продовжити розвиток монологічної та діалогічної мовлення учнів, навички дослідження та самопідготовки, роботи з джерелами та довідковою літературою;
1. продовжити формування «людини культури» через знайомство учнів із класикою світової культури;
2. продовжити виховання духовно-моральних цінностей
Тип уроку:урок вивчення нового матеріалу
Методи: бесіда, використання художнього слова, використання ілюстрацій, мультимедійної презентації
Обладнання:Портрет М. Лермонтова, репродукції картин М. Врубеля «Демон, що сидить», «Демон, що летить», «Демон повалений», текст поеми «Демон» ; аудіозапис: Р. Вагнер "Політ Валькірій", мультимедійна презентація, мультимедійне обладнання: комп'ютер, проектор, екран.
Міжпредметні зв'язки: світова художня культура
Компетенції, що формуються у тих, хто навчається під час уроку:комунікативна (усна комунікація/публічний виступ), інформаційна (витяг інформації, обробка інформації)
I. Організаційний момент.
ІІ. Вступне слово викладача.
У світовому мистецтві є образи, що хвилюють уми людей протягомбагатьох століть. Згодом вони змінюються, але не зникають. Усі нові й нові покоління поетів, художників, композиторів звертаються до них, щоби розгадати таємницю і сказати своє слово. Демон – один із таких образів.
Сьогодні на уроці ми говоритимемо про найзагадковіший і суперечливіший образ у творчості Михайла Юрійовича Лермонтова – образ Демона. Аналізуючи поему, слухаючи один одного, ми повинні будемо скласти портрет демонічного героя в поемі Лермонтова, а також уважно розглянути репродукції картин М. Врубеля, співвіднести Демона Лермонтова і Врубеля.Мета нашого уроку: розширити знання про творчість, спробувати зрозуміти образ головного героя поеми «Демон»
Запишемо тему нашого уроку у зошитах: «Образ демонічного героя у творчості».
ІІІ. Аналіз твору.
Звучить музика Вагнера "Політ Валькірій".
- Які асоціації у вас викликає слово "демон"?
- Як розумівся цей образ в епоху античності, у християнській міфології?
Студенти відповідають на запитання (випереджальне домашнє завдання)
Студенти відповідають: Одна з перших згадок про Демона відноситься до античності, де «демонічне» знаменує найрізноманітніші людські пориви-прагнення знання, мудрості, щастя. Це двійник людини, її внутрішній голос, частина її «непізнаного» я. Для давньогрецького філософа Сократа «демонічне» пов'язані з пізнанням себе.
Біблійний міф говорить про демона – занепалого ангела, що загордився своєю могутністю і збунтувався проти Бога. Демони - занепалі ангели, які служать сатані. Відповідно до Святого Письма, вони мають силу, але обмежені Богом у своїх діях.
Демон як дух заперечення у середньовічних легендах, у віршах. Тут демон – двійник сатани, «ворог людський».У давньогрецькій міфології: демон - дух, який може мати як позитивні, так і негативні якості.
– Вашим домашнім завданням було прочитати поему «Демон» та принести її із собою на урок. Давайте звернемося до змісту поеми.
Отже, який Демон Лермонтова? Перекажіть коротко сюжет.
Як ви розумієте перший рядок («Сумний демон, дух вигнання…»)?
Студенти відповідають: Визначення «сумний» занурює нас у світ людських переживань: Демон має здатність до страждання. Але «демон», «дух вигнання» – безтілесне створіння, далеке від «грішної землі». Водночас «дух вигнання» – персонаж біблійної легенди (у минулому «щасливий первісток творіння», вигнаний із «житла світла»).
– Яким ви побачили Демона у поемі «Демон»? Знайдіть опис характеру, вчинків героя; виберіть усі «за» та «проти», що стосуються характеристики Демона. Назвіть основні риси. І доки кожен із вас усно характеризує Демона, інші записують його характеристику до таблиці.
– Чи можемо ми сказати, більше позитивного чи негативного початку, добра чи зла, ангельського чи сатанінського закладено у характері, вчинках героя?
Висновок: основою образу – протиріччя, конфлікт між добром і злом. Поняття добра і зла не абсолютні, часом перетинаються одне в іншому за різних обставин.
Розмова з питань.
- Що відбувається з Демоном, коли він бачить Тамару? (Читання фрагмента 9 глави 1 частини)
– Як ви вважаєте, чи можливе відродження Демона? (Читання епізоду загибелі нареченого Тамари)
- Який же Демон у 2 частини поеми?
– Чому дію 2 частини перенесено до монастиря?
– Що означає для Тамари відхід у монастир?
– Що відчуває Демон там?
Аналіз епізоду клятви Демона.
Щоб краще зрозуміти образ Демона, потрібно почути його голос. (Учень виразно читає уривок із клятвою) Які інтонації ви чуєте? Випишіть ключові слова.
(«Цар пізнання та свободи, ворог небес, зло природи, новий ангел у блиску новому, раб твій, кого ніхто не любить)
- Чому Демон зневажає людську любов, саму істоту людини? Чим спокушає він Тамару?
Студенти відповідають: Любов Демона відкриває Тамарі «вир гордого пізнання», вона відмінна від «хвилинної» любові людини. Клятва героя просякнута зневагою до людського животіння землі, «де немає істинного щастя, ні довговічної краси».
Як ми з вами бачили, у поемі відбувається протистояння Демона та Бога. У чому його зміст?
– Яку роль у поемі грає Ангел?
– Порівняйте 2 епізоди: зустріч Ангела з героєм у келії та на небесах.
Любов Демона суперечлива, як та її натура. Клятва в келії - зречення від злих здобутків і засіб спокуси. У коханні його злилися людське хвилювання, порив, «мрія божевільна», спрага відродження та виклик Богу. Як персонаж Бог не з'являється жодного разу. Але його присутність, безумовно, саме до нього звертає свій бунт Демон. Протягом усієї поеми до Бога подумки прямує і прекрасна дочка Гудала. Ідучи до монастиря, вона стає Його послушницею, Його обраницею. Від імені Бога в поемі діє Ангел, безсилий землі, він перемагає Демона на небі. Перша зустріч із Ангелом у келії Тамари пробуджує у «серці, повному гордині» ненависть. Очевидно, що у коханні Демона відбувається фатальний поворот – тепер він бореться за Тамару з Богом:
Тут більше немає твоєї святині,
Тут я володію та люблю.
Відтепер (або спочатку) любов Демона, його поцілунки наполягали на ненависті та злості. Страшний його образ,позбавлений поетичного ореолу, після «посмертної зради» Тамари:
Яким дивився він злим поглядом,
Як сповнений був смертельною отрутою
Ворожнечі, яка не знає кінця,
І віяло могильним холодом
Від нерухомої особи.
– Хто перемагає у цьому поєдинку?
- Чи можна сказати, що Демон повалений?
– Чому поцілунок Демона виявився смертельним для Тамари? Чому її душа вирушає до раю? У чому внутрішній конфлікт героя?
Мотив демонізму, демонічної особистості був у творчості Лермонтова. Демонічна особистість – герой розумний, сильний, гордий, що підноситься над іншими, що грає «демонічну» роль їхніх долях. Це трагічний герой, який відкинув світ і відкинутий світом, котрий живе без любові, без дружби, без надії.
Образ Демона хвилював як поетів, а й художників, композиторів. Вирішальну та трагічну роль зіграв він у житті та творчості геніального художника к. XIX – поч. XX століття М. Врубель.
IV. Робота з репродукціями картин.
1. «Демон, що сидить».
- Що ви бачите на картині? Який образ виникає? Які фарби використовує художник?
Демон, що сидить молодий, і його сум незлобний, ним володіє тільки туга по живому світу, повному цвітіння і тепла, від якого він відторгнутий. Квіти ж, які його оточують, холодні, кам'яні квіти: художник підглянув їх форми та фарби у зламах гірських порід з їхніми химерними вкрапленнями та прожилками. Передано той дивний стан душі, коли охоплює почуття нескінченної самотності і здається, що від усього, що оточує, ти відгороджений непроникною скляною стіною.
2. «Демон повалений». Який тут з'являється образ?
З цією картиною пов'язують хворобу художника (божевілля). Відомо, що коли картину вже виставили,Врубель щодня переписував її.
Демон скинуть у ущелину серед скель. Колись могутні руки стали батогами, шкода заломленими. Тіло деформоване, крила розкидалися. Навколо впав фіолетовий морок і блакитні струмені. Дико і шкода обличчя занепалого з болюче викривленим ротом, хоча в його вінці ще горить рожевий відблиск.
Золото, похмуро-синій, млечно-блакитний, димно-ліловий та рожевий – усі улюблені кольори Врубеля утворюють тут феєричне видовище. «Демон повалений» захоплює не так своїм живописом, як зримим втіленням трагедії художника: ми відчуваємо – «тут людина згоріла».
– Який із Демонів Врубеля підходить до образу Лермонтова, чому?
Сьогодні на уроці ми спробували зрозуміти образ демона та демонічної особистості у творчості Лермонтова та живопису Врубеля. Зло завжди привабливе для людей. Біс, диявол, сатана, демон приваблюють своєю свободою, силою, бунтарством. Однак ми не повинні забувати, що це сили зла, а вони руйнують людину. Це і на долях героїв літературних творів, і долях реальних людей.
Суть героя – у непримиренних протиріччях, у твердженні, що такі поняття, як Добро і Зло не абсолютні. Ці протиріччя закладено у житті. Людина отримує здатність до пізнання та боротьби, а в душі кожного живе свій демон.
Демон з'являється в поемі як дух вигнання, що летить над грішною землею, безсилий відірватися від неї і наблизитися до небес. Він вигнаний з раю, скинутий з неба і тому сумний. Він сіє зло, але це не приносить йому насолоди. Все, що він бачить, приносить або холодну заздрість, або зневагу та ненависть. Йому все набридло. Але він гордий, він не здатний підкорятися волі інших, намагається подолати самого себе.
Неземне кохання допомагає герою боротися зі зломвсередині себе, а його страждаюча душа хоче примиритися з небом, хоче вірити добру. Цей конфлікт добра і зла схожий на зіткнення світла з пітьмою. У ньому зливаються два початку, і він постає перед нами, готовий обернутися обличчям як до добра, так і до зла:
То не був пекла дух жахливий,
Порочний мученик – ні!
Він був схожий на вечір ясний:
Ні день, ні ніч – ні морок, ні світло.
Душа, яка вічно балансує на межі «подвійного буття», як сказав:
О віща душа моя,
О серце, сповнене тривоги!
О, як ти б'єшся на порозі
Як би подвійного буття!
Виставлення та обґрунтування оцінок.
VI. Домашнє завдання (на вибір).
А) Напишіть твір на тему: "У чому внутрішній конфлікт Демона?"
Б) Розгляньте репродукції і зробіть письмовий аналіз, відповівши питанням: «Який з «Демонів» М. Врубеля найповніше втілює лермонтовський образ і чому?»
Намалюйте свою ілюстрацію до поеми «Демон», підберіть до неї рядки з твору.