Образ Катерины
Тема: Образ Катерини.
Аналіз СТАТТІ Н. ДОБРОЛЮБОВА
«ПРОМІНЬ СВІТЛА В ТЕМНОМУ ЦАРСТВІ»
Цілі: поглибити уявлення учнів про головну героїну п'єси Островського; розкрити силу та слабкість характеру Катерини; розвивати вміння аналізувати образи-персонажі; удосконалювати навички самостійної роботи над текстом драматичного твору; визначити, у чому сенс назви п'єси.
Хід уроку
I. Бесіда з учнями ппро питанням:
1. Чим Катерина відрізняється з інших героїв драми «Гроза»?
2. Розкажіть про її інтереси та захоплення в дівоцтві.
3. У чому різниця між життям Катерини в батьківському домі та в домі Кабанихи?
4. Чи могла Катерина знайти своє щастя у ній? При яких умовах?
5. З чим бореться героїня: із почуттям обов'язку чи з «темним царством»?
6. У чому трагізм її становища?
7. Фінал драми. Доведіть, що розвиток дії неминуче веде до нього.
8. Чи могла Катерина знайти інший вихід, крім самогубства?
9. Смерть героїні – поразка чи перемога?
М. Добролюбов пише про Катерину: «Ось справжня сила характеру». Героїня Островського, на відміну від людей, що її оточують, – натура щира, поетична. Катерина всюди шукає красу: у праці, спілкуванні з людьми, з Богом. Все, що відбувається в душі, для неї важливіше подій зовнішнього світу.
Але не можна не помітити рішучості та волелюбності у характері Катерини. Марно таку героїню «переробити» або підкорити будь-кому. І ось така жінка потрапляє в обстановку свавілля та лицемірства. Катерина намагається протиставити деспотизму та ханжеству Кабанихи почуття власної гідності. У цьому – початок її загибелі.
Трагедія Катерини обумовлена тим, щовона не любить чоловіка. Вона розуміє, що Тихін недостойний не лише її кохання, а й поваги. Під час проводів Тихін повторює Катерині образливі настанови матері.
Але в душі Катерини вже з'явилося почуття до Бориса. Любов, що прокинулася, сприймається нею як страшний гріх, ганьба, тому що почуття до чужої людини для неї, заміжньої жінки, є порушенням морального обов'язку. Душевна драма спалахує.
Катерина не може жити обманюючи. У цей період вона самотня, навіть кохана людина не здатна її підтримати… Земні муки здаються їй страшнішими за пекло, а смерть вона сприймає як порятунок від них. З боку Катерини самогубство – це сила, навіть протест, очевидно, у разі, коли інші форми боротьби неможливі.
Хто ж винуватці її загибелі? Їх достатньо. Це і владна Кабаниха, і безвільний Тихін, і нерішучий Борис. Катерина здобула моральну перемогу над усіма цими людьми та обставинами.
«Смерть Катерини справила істотні наслідки в свідомості Каліна і вчинках обивателів», - пише А. Анастасьєв [1. З. 76].
II. Обговорення статті Н. А. Добролюбова «Промінь світла у темному царстві».
Статтю, присвячену аналізу п'єси «Гроза», було надруковано слідом за постановкою драми в Московському Малому театрі в 1860 р. (Критик дав блискучий аналіз ідейного змісту, а також художніх особливостей п'єси «Гроза». Охарактеризував усіх дійових осіб, але найбільше уваги приділив головноюгероїні - Катерині. )
1. «Промінь світла у темному царстві» – що мав на увазі Добролюбов, давши таку назву своїй статті?
2. Прочитайте найбільш яскраві положення статті.
3. «Кінець цей здається нам втішним», – каже Добролюбов про долю Катерини. Чи справедлива ця думка?
4.Яка суть суперечки Д. І. Писарєва та Н. А. Добролюбова з приводу «Нагрози» та головної героїні? Чия точка зору видається вам глибшою?
(Д. І. Писарєв. Статті «Мотиви української драми» та «Подивимося!»).
«Вихування і життя не могли дати Катерині ні твердого характеру, ні розвиненого розуму… Катерина, як усі скривджені Богом і вихованням мрійники, бачить речі в рожевому світлі… Вона розрубує вузли, що затягнулися, найдурнішим чином, самогубством, яке є зовсім несподівано для неї самої». .)
«Променем світла темному царстві» назвав Катерину М. А. Добролюбов. За словами критика, у трагічному кінці «дано страшний виклик самодурній силі». Самогубство героїні як би на мить висвітлило «безпробудний морок «темного царства».
«У Катерині бачимо ми протест проти кабанівських понять про моральність, протест, доведений до кінця, проголошений і під домашнім тортуром, і над безоднею, в яку кинулася бідна жінка».
III. Обговорення сенсу назви драми «Гроза».
Розмова з учнями з питань:
1. Що означає слово «гроза» у творі Островського?
2. Який сенс вкладає у нього кожен із героїв?
Гроза … Особливість цього у тому, що, символічно висловлюючи головну думку п'єси, він водночас безпосередньо бере участь у діях драми як цілком реальне явище природи, визначає (багато в чому) вчинки героїні.
Гроза над Калиновим вибухнула в I дії. Вона викликала сум'яття в душі Катерини.
У IV дії мотив грози не змовкає. («Дощ накрапує, як би гроза не зібралася.»; «Гроза-то нам у покарання посилається, щоб ми відчували…»; «Гроза уб'є! Не гроза це, а благодать…»; «Вже ти згадай моє слово, що ця гроза задарма не пройде ... »)
Гроза – цестихійна сила природи, страшна і остаточно не вивчена.
Гроза – це «грозовий стан суспільства», гроза у душах мешканців міста Калинова.
Гроза - це загроза, що йде, але ще сильному світу кабанових і диких.
Гроза – це добра звістка про нові сили, покликані звільнити суспільство від деспотії.
3. Як ставляться герої п'єси до грози?
Для Кулігіна гроза – божа благодать. Для Дикого та Кабанихи – небесна кара, для Феклуші – Ілля Пророк по небу котиться, для Катерини – відплата за гріхи. Але сама героїня, її останній крок, від якого захитався Калинівський світ, - це теж гроза.
Гроза в п'єсі Островського, як і в природі, поєднує в собі руйнівну та творчу силу. Ось чому поетичний образ грози висловлює і те «освіжаюче і підбадьорливе почуття», про яке говорив критик Н. А. Добролюбов.
Домашнє завдання.
1. Читання драми «Безприданниця».
2. Відповісти на питання:
1) У чому суть основного конфлікту драми?
2) Які основні риси характеру Лариси Огудалової?