Образ вчителя в українській літературі ХХ століття»

Рямова Альфіда Давлеткільдіївна, Республіка Башкортостан, м. Баймак, вчитель української мови та літератури

Тема: «Образ вчителя в українській літературіXXстоліття».

( За оповіданням А.П.Платонова «Піщана вчителька»)

Цілі:

- Розкрити образ вчителя в українській літературі XX століття;

- Відпрацьовувати вміння аналізувати літературний твір, визначати роль пейзажу для розкриття душевного стану героїні;

- показати зв'язок форми та змісту тексту через створення опорної схеми;

— на прикладі головної героїні оповідання формувати активну життєву позицію, дати моральні орієнтири визначення своїх життєвих цілей.

Обладнання : комп'ютер, проектор, екран, слайд-презентація.

Хід уроку:

  1. I.Орг. момент.

Вступне слово вчителя.

- Дорогі 11-класники. Скоро ви закінчите школу, і перед вами постане питання про вибір професії. Є безліч професій, престижних і не дуже, романтичних та нудних. Є професії для заробляння грошей, а професії для душі. Але є одна професія, яка стоїть вище за всіх інших за своєю значимістю. Вона сьогодні не є престижною, але вона романтична, вона ніколи не буває нудною і ця професія для душі. Про яку професію я говорю? Звісно, ​​вчитель, педагог.

Платон вважав професію вчителя державною посадою, яка значніша за найвищі посади в державі.

Сьогодні наш урок пов'язаний із образом вчителя в українській літературі ХХ століття.

  1. II.З історії теми

- На екрані ви бачите слова А.С.Пушкіна з одного вірша:«Наставникам за благо віддамо…» і з роману у віршах «Євгеній Онєгін»: «Ми всі вчилися потроху: чомусь і якось…» Чи не суперечить собі Пушкін?

(Учні доводять, що тут немає суперечності. Два висловлювання належать до двох типів вчителів XIX ст.)

— Наприклад, про свого улюбленого наставника, професора моральних наук А.П.Куніцин Пушкін писав:

Куніцину данина серця та вина!

Він створив нас, він виховав у нас полум'я.

Поставлений їм наріжний камінь,

Їм чиста лампада возже...

- Н. А. Некрасов про В. Г. Бєлінського, якого вважав своїм вчителем, писав:

Вчитель! Перед твоїм ім'ям

Дозволь смиренно схилити коліна.

— Але був і інший тип вчителів, вони з тих, кого А.С.Грибоєдов назвав «більше, ціною дешевшою»:

Цифіркін та Вральман із комедії Д.І.Фонвізіна «Недоросль»;

Француз Бопре з повісті А.С.Пушкіна «Капітанська дочка»;

Це і француз L Abbe, який навчав Онєгіна.

— У літературі ХІХ століття виділялося два типи вчителя. Вчитель-наставник, який виховав особистість, що надихнув на високу працю. І сатиричний образ вчителів, людей із низьким рівнем інтелекту, які не знають свого предмета.

ІІІ. Образ вчителя в литературеXX века.

— Звернемося до літератури ХХ століття. Ми маємо розкрити образ вчителя XX століття, яким він представлений у мистецьких творах.

- Повість Ч. Айтматова "Перший вчитель" (1962). Повість киргизького письменника Ч.Айтматова про становлення освіти в далеких аїлах Киргизії та боротьбу з патріархальними традиціями.

— Героїчна повість білоукраїнського письменника Василя Бикова, написана 1971 року, розповідає про сільського вчителя Алеся Івановича Мороза, повішеного німцями під час окупації.Білоукраїнсії.

— У повісті В.Распутіна «Уроки французької» (1973) молода вчителька приваблює себе голодного й упертого хлопчика, граючи з ним у пристінок. Лідія Михайлівна вирішується цього, т.к. її учень, що раніше вперто не брав нічого, тепер приймав від неї гроші, бо це був чесний виграш, і бігав на базар за молоком.

— У 70-х роках виник новий мотив – мотив провини перед учителем. Найкращі письменники XX століття відзначили моральне падіння суспільства, байдужість людей до близьких та рідних. Де тут згадати тих, хто вивів їх у люди. Про таке почуття провини йдеться у повісті Ю.Бондарєва «Вибачте нас».

— У який час відбуваються події, описані у цих творах?

— Твори оповідають про події, що відбувалися у важкий для нашого народу час: у перші роки становлення Радянської влади, у роки ВВВ, у повоєнний час.

— Які ж головні риси вчителів простежуються у названих творах?

IV. Короткий нарис життя та творчості А.П.Платонова.

V. Сюжет оповідання «Піщана вчителька» (1927)

— Головна героїня – молода випускниця вчительських курсів, Марія Никифорівна Наришкіна, їде у віддалене селище Хошутове, яке знаходиться на кордоні з мертвою середньоазіатською пустелею. Селяни ведуть повсякденну боротьбу з пісками. Їхня робота здавалася безглуздою, бо пісок негайно захоплював знову насилу відвойований простір. Марність зусиль і безвір'я зламала мужність людей. І Марія Никифорівна вирішує навчити дітей та дорослих «мистецтву перетворювати пустелю на живу землю». І це вдається – піски починають відступати. Але цю землю приходять кочівники, і через три доби їх стада витоптують землю, що ожила, винищують усі посадки.

Прототипомголовною героїні стала дружина А.П.Платонова, сільська вчителька Марія Олександрівна Кашинцева.

— Зміст розповіді Платонова нагадує роман Кобо Абе «Жінка у пісках». Це та сама історія про боротьбу жінки з піщаною пустелею, але на відміну від японки, яка пристосовується до життя в пісках, Марія Никифорівна намагається з усіх сил здобути перемогу над пустелею.

VI. Роль пейзажу в оповіданні.

— Події оповідання відбуваються у пустелі. І це невипадково. На думку західноєвропейського вченого, у пустелі людина виявляє найсильніші якості.

Ісус Христос, згідно з біблійним переказом, йшов у пустелю на 40 днів без їжі та пиття, щоб зміцнити свій дух.

(Демонстрація картини І. Крамського «Христос у пустелі» 1827)

— Ця картина присвячена Великому Вчителю людства Ісусу Христу. Вона зберігається у Третьяковській галереї.

— Який душевний стан героїні?

Примітка: солонці – тип ґрунтів лісостепових, степових, напівпустельних зон; лісовий пил – дратує очі та дихальні органи; бархани - пагорби сипкого піску, навіяні вітром і не закріплені рослинністю.

Висновок Перший опис пустелі не містить негативу, пустеля не ворог. Середньоазіатська пустеля підриває здоров'я селян. Тут звучить мотив смерті.

— А яка пустеля взимку?

— Взимку застогнали сніжні бурани, колючий пісок; люди замовкли, діти худнули і втрачали інтерес до казок, тобто. до життя. Злісна пустеля має руйнівну дію на душу героїні, і вона починає губитися і згасати.

-Який колір переважає в описі пустелі? Що символізує білий колір?

— Білий колір – символ смерті, руйнування та аварії надій.

Висновок: Опис пустелі показує, як важко довелосяНаришкіної. Ми спостерігаємо прямий зв'язок душі героїні з описом пустелі.

VII. Упорядкування опорної схеми по рассказу.

-Давайте складемо опорну схему з розповіді, щоб показати зв'язок форми та змісту тексту.

1. Призначення у Хошутовому.

Повернутися до батьків до Астраханської губернії чи поїхати за призначенням?

Висновок: Борг, відповідальність.

2. Діти не ходять до школи.

Виявитися від роботи чи чекати, коли все само налагодиться чи щоб допомогти людям, вести заняття з нового предмета – піщаної справи?

Висновок: цілеспрямованість, активна життєва позиція.

3. Посадки повії знищені кочівниками.

Безрезультатно скаржитися, ненавидіти інший народ чи стати місце противника?

Хто голодний і їсть траву батьківщини, той не злочинець.

Висновок: Справедливість, гуманність, толерантність.

4. Вчити кочівників культурі пісків.

Залишитися в Хошутовому, де налагодилося життя чи поховати свою молодість серед кочівників? Нагорода – пам'ятник-повія.

Висновок: Відповідальність за долю двох народів, оптимізм «приїду лісовою дорогою…»

— У чому полягає вчинок головної героїні?

— Вона віддала свої молоді роки та все своє життя служінню людям, добровільно відмовившись від особистого щастя.

— У чому сенс служіння людям?

— Якщо людина віддає себе служінню людям, її життя має сенс.

— Такі люди, як Марія, потрібні. Згадуються слова Н.А.Некрасова:

Природа-мати! Коли б таких людей

Ти іноді не посилала світу -

Затихло б ниви життя…

Героїня досягає результатів, але якою ціною! «Намагатимуся приїхати до вас старенькою… приїду не піском, а лісовою дорогою». У цих словах героїні виявляється її оптимізм.

VIII.Узагальнення уроку.

— Молода вчителька належала до покоління чесних, цілеспрямованих людей, які вірять у світле майбутнє, справжніх ентузіастів справи, які прагнуть перетворити світ і присвятити себе будівництву нового життя, нових відносин між людьми, між народами в епоху ліквідації безграмотності. Отже, література XX століття створила образ вчителя з високими моральними якостями, який виконував велику місію – ліквідував безграмотність в Україні.

— А який учитель ХХІ століття? Чи змінилося моральне обличчя вчителя? Що залишається незмінним в учителі будь-якої доби? Це любов до дітей та любов до свого предмета.

— З метою підвищення престижу вчительської професії в сучасному суспільстві в Україні 2010 президентом України Д.А.Медведєвим був оголошений, як ви знаєте, Роком Вчителя. Символ Року вчителя є добрі руки вчителя, які ви бачите на екрані.

— Яким, на вашу думку, має бути справжній учитель? Які риси вчителі небажані? Напишіть ваші відповіді на картках, за відповідями ми складемо портрет сучасного вчителя в ідеалі.

Д.з. Напишіть твір-міркування у форматі ЄДІ на тему: «Чи відповідає сучасний вчитель вашому ідеалу?»