Открытый урок
Тема:М'який приголосний звук [й'], літери Йй. Звуковий аналіз слів з й. Читання складів, слів, речень.
Мета уроку:Познайомити зі звуком [й'] та літерами Йй, вчити виділяти та характеризувати звук [й'], формувати навичку читання складів, слів, речень з вивченими літерами; вивчати диференціювати слова, що позначають предмети, ознаки та дії предметів; розвивати фонематичний слух, логічне мислення, пам'ять, спостережливість, мовлення учнів, удосконалювати апарат артикуляції, виховувати допитливість, інтерес до вивчення мови.
Тип уроку:Урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання:предметні картинки, динамічна таблиця букв, променеві схеми, складові картки, таблиці слів, звукові схеми, скринька із сюрпризом (дитяча іграшка калейдоскоп).
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
– Сьогодні урок незвичайний. У нас у гостях вчителі початкової школи. Вони прийшли ближче познайомитися з нами, дізнатися, чому ми навчилися? Вітаємо їх.
Чи готовий ти розпочати урок?
Все на місці, все гаразд?
Підручник, олівець, блокнот, зошит?
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ Опорних знань учнів
ЛИ, ПРУ, МА, АШ, ЫШ, ІН, РО, ГО, КА, ШИ
В)Читаємо слова по колу, будьте уважні, частина слова ховається у попередньому.
Г)Виключіть зайву літеру (закресліть її).
(Чому? Поясніть. За якою ознакою?)
(Літери бувають голосними та приголосними).
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЦІЛІ УРОКУ
Прочитайте та розділіть речення на слова.
- Про що ви дізналися з цієї пропозиції?
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. До нас на урок поспішати казковий герой.Хто він? Відгадайте.
Лікує маленьких дітей
Лікує пташок та звірів
Крізь свої окуляри дивиться
Добрий лікар. (Айболіт)
- Розділіть слово Айболіт на склади.
- Який перший склад? (Ай).
- Назвіть другий звук у складі ([й']).
[й'] – це звук мови. Зверніть увагу, як ми його вимовляємо. Спинка язика піднімається до піднебіння, створюючи перешкоду струменю повітря.
- Звук [й'] – приголосний чи голосний? Твердий чи м'який? Дзвінкий чи глухий?
ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ.в українській мові цей звук завжди м'який і не має парного твердого.
- Складемо звукову схему слова АЙБОЛІТ
- Якою фішкою позначимо звук [й']?
1) До лікаря приходять на прийом різні тварини. Виберіть назви, які мають звук [й']. (Діти обирають бавовною лише тих, хто має потрібний звук.)
Мураха, ослик, папуга, ведмідь, соловей, кінь, зайчик, кішка, горобець.
До картинок кожної тварини підберіть слово ознака, що описує лише його.
Мураха - . . (маленький, працьовитий)
Зайчик - . . (пухнастий, боягузливий)
Папуга - . . (Яскравий, крикливий)
Горобець - . . (Сіренький, бешкетний, скуйовджений)
Соловей - . . (солодкоголосий, співочий, співучий)
Серед слів, які ми назвали, немає жодного, де б звук [й'] був на початку. У нашій мові мало слів, що починаються з літери Й.
Адже вони є: йод, йог, йогурт.
-Спробуйте пояснити значення цих слів. Що означає кожне з них? Кого чи що так називають?
3. Виступають енциклопедисти.
1) Йод- ліки, яким обробляють рани. А ви знаєте, з чого отримують йод? З водоростей.
Сімейство водоростей дуже велике. Їх налічують тисячі. Водорості буваютьрізного фарбування: бурими, червоними, зеленими, синіми.
Водорості – дуже корисні рослини. Їх використовують для приготування ліків.
Йодом змащений мій палець.
Йод кусає. Ой ой ой!
Але нехай пощипле йод -
Потерплю та все пройде!
2) Йог. Можливості людини дуже великі. Це довели індійські йоги. За допомогою системи вправ вони досягають надзвичайного володіння своїм тілом та психікою. Йоги можуть ходити по битому склу, затримувати дихання на тривалий час (півгодини – годину), підвищувати або знижувати температуру свого тіла та ще багато чого. Йогамі можуть бути не лише індуси. Але щоб стати йогом, потрібно мати справжнього вчителя та багато тренуватися.
3) Йогурт- слабокислий продукт із коров'ячого молока, заквашений з додаванням спеціальних бактерій та фруктових есенцій. Буває фруктовий, вершковий, шоколадний. Дуже корисний продукт для дітей та дорослих.
4. Знайомство з буквою Йй (таблиця).
Ця буква називається (йот); і коротке. Вона позначає м'який приголосний звук [й']. На яку букву схожа? Чим відрізняється?
Схожа на І, – вона позначає голосний звук.
Літера Й - позначає приголосний звук, у написанні літери є увігнута лінія.
Букву й звуть і коротким
Й як і в твоїй зошитці.
Щоб не плутати з і
Зверху галочку пиши.
4. Робота в зошитах з друкованою основою.
5. Читання складів, слів із Йй. (Пошепки, "ланцюжком", індивідуально).
Читання променевих схем
6. Робота з підручником стор.58
1) Читання стовпчиків слів.
Зверніть увагу на різницю між словамиМій(- ●=) таМої(- ● ●).
2) Імена людей пишуться з великої літери.
Літеравелика зовсім не дрібниця.
У букві великий знак поваги.
Ніколи не забувайте,
Ім'я буквою виділяйте.
– На яке запитання відповідають слова? (Хто?)
Кран відкрийся! Шия, мийся
Ніс умийся. Гарненько!
Мийтеся відразу Мийся, мийся
Обидва очі! Обливайся!
Мийтеся вуха, Бруд змивайся!
Мийся шийка! Бруд змивайся!
8. Аналітико-синтетична робота зі словом - рій.
Ти тихенько стривай
Прилетів бджолиний. (Рій).
(Рій – велика кількість комах).
Складемо звукову схему слова «рой».
Замінимо одну літеру в цьому слові та отримаємо ланцюжок слів зі звуком [й'].
9.Вправи у знаходженні зайвого предмета за видовою ознакою. Робота з картинок підручника.
- Що це? Транспорт (сучасний та казковий). Транспорт буває підземний (метро), наземний; міський, міжміський; повітряний, водяний.
Послухайте уважно загадки та знайдіть потрібну відгадку, у ній має бути потрібний нам звук [й'].
(Діти розповідають загадки)
Я мчуся, тримаюся за дроти.
Не помилюся я ніколи. (Тролейбус).
Ось машина, то машина.
Чи не димить, не п'є бензину.
На очах у нас, у всіх
Піднімає руки вгору.
І поїде, але завжди
Лише тримаючись за дроти. (Тролейбус).
З краю міста до іншого
Ходить будиночок під дугою. (Трамвай).
Траву косить. (Трактор)
Хлопчиків та дівчаток
Будиночки везуть. (автобус).
- Тож у яких відгадках перебуває звук [й']? (Трамвай, тролейбус)
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ТА ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ УЧНЯМИ
1. Читання тексту. Інтонування пропозицій.
Зображення замінює слово водії.
Двіриси &‐ слово, що означає дію предмета (водить).
2. Втомилися? Попереду зупинка "Відпочивай-ка".
Корній Чуковський – дитячий письменник писав прозові та віршовані казки. Ми вже зустрічалися на уроках читання з уривками з його казок "Мойдодир", "Плутанина", "Айболіт".
Сьогодні прослухаємо та програємо початок казки "Тараканище". Звучить воно як потішка, небилиця. Чому? Ви поясните мені після гри.
VI. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Інсценування "Мікрофон".
(Відповіддю на запитання є слово з новою літерою.)
- Як тебе звати? (Андрій)
- Що ти полюбляєш на сніданок? (Яйце)
- Якому виду транспорту віддаєш перевагу? (Трамвай)
- Куди любиш ходити у вихідний? (В музей)
- Чим ти поливаєш квіти? (Лійкою)
- Який фрукт ти любиш? (Айву)
- Який напій ти любиш найбільше? (Свіжий міцний чай.)
- З якою літерою познайомились на уроці?
- Назвіть її. (І коротке)
- Який звук вона означає? (М'який приголосний, не має парного твердого).
- Назвіть слова зі звуком [й']:
- Ви, хлопці, добре працювали і від Айболіта вам подарунок – калейдоскоп.
Лексичне значення слова калейдоскоп
1) Швидка зміна різноманітних завдань;
2) Оптичний прилад - трубка із дзеркальними платівками та кольоровими скельцями, які при повертанні утворюють різноманітні візерунки.
Калейдоскопічна зміна вражень.
Пунктуація > Відкритий урок. М'який приголосний звук [й'], літери Йй
Популярні есе
8 Клас Тема 1. 1. Які методи дослідження використовуються в навчальних закладах? а) довідниковий; б) експедиційний; вдрадиційний; г) аеро та
На сцену підмузичний супровід виходять учасники агітбригади. Учень 1. Хоч іноді, хоч раз в житті На самоті з природою
Мой любимый день недели, как это ни странно, - четверг. В этот день я хожу со своими подругами в бассейн.
Новые сочинения
Экзаменационные сочинения
Каждый поэт, писатель создаёт в своём творчестве особый мир, в рамках которого пытается образно переосмыслить волнующие его проблемы, найти их
Я люблю Україну Пізнавально-розважальний захід Ведуча: Здоровенькі були, любі друзі! Доброго вам здоров'я Правда, чудові ці фрази? Вони нас зближують
КОНЦЕПЦІЯ ВПРОВАДЖЕННЯ МЕДІА-ОСВІТИ В УКРАЇНІ Схвалено постановою Президії Національної академії Педагогічних наук України 20 травня 2010 року, Протокол № 1-7/6-150
1 Ахматова писала о Пастернаке так: Он награжден каким-то вечным детством, Той щедростью и зоркостью светил, И вся земля была