Переказ української народної казки «Лиса та журавель»

Мета: складання переказу казки з елементами драматизації та використання предметів посуду.

-активізувати предметний та дієслівний словник дітей на тему «Посуд. Продукти харчування";

- вчити дітей правильно відповідати на запитання щодо тексту;

- вчити дітей складати переказ з елементами драматизації;

- розвивати у дітей довільну увагу, зорову та слухову пам'ять, логічне мислення.

Обладнання: текст української народної казки «Лиса та журавель» (с. 104-105), декорації, тарілка, глечик та предмети сервірування столу (скатертина, сільничка, цукорниця, серветки), костюми або шапочки для журавля та лисиці, м'який м'яч середнього розміру , магнітно-маркерна дошка.

Попередня робота: виготовити декорації, шапочки для журавля та лисиці або підібрати відповідні костюми, приготувати необхідні предмети посуду та предмети для сервірування столу (тарілку та глечик, скатертину, сільничку, цукорницю, серветки).

Хід заняття

Логопед.Для чого людям потрібний у будинках посуд?(Діти відповідають.)Давайте пограємо в гру з м'ячем«Потрібні речі».Я кидатиму м'яч кожному з вас по черзі. Той, хто спіймає м'яч, назве будь-який предмет посуду та розповість, для чого він потрібний людині. Наприклад: «Чашка. Чашка потрібна людині для того, щоб з неї пити чай».

Діти ловлять м'яч та дають свої відповіді. Логопед допомагає правильно скласти пропозиції у разі труднощів.

П. Основна частина заняття

1. Введення у тему заняття

Логопед.Сьогодні ми складатимемо переказ української народної казки «Лиса та журавель». А артисти, яких ми виберемо на головні ролі, покажуть цю казку. Але спочатку давайте виконаємо вправи розминки.

2.Пальчикова гімнастика, вправи на розвиток загальних рухів та координацію

Зміст вправДія, що виконуються
Помічники
Один два три чотири.Чергування хлопків у долоні та ударів кулачків один про одного
Ми посуд перемили:Одна долоня ковзає по іншій по колу
Чайник, чашку, ковшик, ложку І велику кухарку.Загинати пальчики в кулачок по одному, починаючи з мізинця
Оладки
Ми грали в долоньки-Смажили оладки. Так посмажимо, повернемо І знову грати почнемо.Права рука лежить на коліні долонею вниз, ліва - на іншому коліні долонею вгору. Ритмічно змінювати положення рук: права - долонею вгору, а ліва - долонею вниз. Принаймні засвоєння вправи руху прискорювати

3. Ознайомлення з текстом казки. Навчання дітей вмінню правильно відповідати на запитання щодо змісту тексту.

Логопед.Послухайте українську народну казку «Лиса та журавель». Дайте відповідь на мої запитання.

Логопед виразно читає дітям казку. Під час читання пояснює значення виділених у тексті слів і приказок. Коли діти відповідають питання, логопед стежить, щоб відповіді були повними.

Хто з ким потоваришував у цій казці?

Що вирішила зробити лисиця?

Чим вона вирішила почастувати журавля?

У який посуд вона поклала кашу?

Чи наївся журавель у гостях у лисиці? Чому?

Що приготував другого дня журавель?

В яку посудину він наклав окрошку?

Чи наїлася лисиця в гостях у журавля? Чому?

Чому не вийшло дружби у лисиці та журавля?

Складання переказу тексту казки з елементами драматизації тавикористанням різних предметів.

Логопед.Підійдіть до мого столу. Давайте оберемо предмети, які зустрілися нам у цій казці.(Зряду предметів діти обирають тарілку та глечик, скатертину, сільничку, цукорницю, серветки і пояснюють свій вибір.)Сьогодні ми не тільки складемо переказ цієї казки, але й покажемо її. Кожен із вас ненадовго стане «актором».

Нам потрібно вибрати двох героїв казки: хитру лисицю та журавля. Наші «актори» пройдуть зараз за ширму і переодягнуться у відповідні костюми.(Охочі проходять на ширму і переодягаються у відповідні костюми.)

Щоб показати казку «Лиса і журавель», «актори» повинні пам'ятати, у якому порядку відбувалися події казки. Послухайте зразковий план цієї казки:

1. Журавель у гостях у лисиці.

2. Лисиця в гостях у журавля.

А тепер давайте подивимося, як «актори» з нашого гурту зможуть показати та розповісти те, що сталося у казці «Лиса та журавель».

Діти-актори підходять до декорацій та інсценують казку. За бажання дітей казку можна показати кілька разів із різними «акторами». Логопед виступає в ролі казкаря і стежить за тим, щоб не було надто довгих пауз між діями.

III. Підведення підсумків зайняти Логопед дякує дітям за постановку казки. Глядачі аплодують «акторам».

Заняття 8.

Моя улюблена тварина

Мета: складання оповідання-опису улюбленої домашньої тварини, з опорою на схематичний план малювання.

-активізувати словник дітей на тему «Домашні тварини»;

- вчити дітей відповідати питання повною відповіддю;

- вчити дітей складати розповідь про улюблену домашню тварину за схематичним малюнковим планом;

- розвивати у дітейдовільна увага, логічне мислення.

Обладнання: фотографії або малюнки улюблених домашніх тварин дітей, опорний схематичний план малювання (логопед малює його маркерами на дошці), червоний і синій острівці, м'який м'яч середнього розміру, магнітно-маркерна дошка.

Попередня робота: попросити дітей зробити вдома фотографії улюблених домашніх тварин або намалювати малюнки та принести їх на заняття.

Хід заняття

Логопед.Хлопці, яких ви знаєте свійських тварин?(Діти дають відповіді.)Давайте пограємо в гру з м'ячем«Назви особливості».Я кидатиму м'яч кожному з вас по черзі і називатиму домашню тварину. Той, хто спіймає м'яч, розповість про те, які особливості є у цієї тварини. Наприклад: «Корова. Корова має роги, хвіст з пензликом і копита на ногах.

Діти по черзі ловлять м'яч та дають свої відповіді. Логопед допомагає правильно скласти пропозиції у разі труднощів.

IIОсновна частина заняття

Вступ до теми заняття

Логопед.Сьогодні на занятті ми складатимемо розповіді-описи улюблених домашніх тварин за опорним малюнковим планом. Але спочатку давайте виконаємо вправи розминки.

Вправи на розвиток загальних рухів та координацію, пальчикова гімнастика

Зміст вправДія, що виконуються
Два козеня
Якось раз до когось у гості Ішов козеня через місток, А назустріч йшов інший, Повертався він додому.Робимо «козу» пальцями обох рук. Зближаємо руки
Два рогаті дурні братики Стали на мосту бодитися. Не бажаючи поступитися І іншого пропустити.«Бодатися» ріжками
Довго козлики билися,Розбігалися і штовхалися.На перший склад кожного рядка з'єднуємо руки з розмаху
Rot з розбігу лобами-бух!На слово «бух» - плескаємо в долоні
І з мосту у воду-плюх!Роняємо руки на коліна
Конячки
Дорогою білою, гладкою Скачуть пальці, як конячки. Цок-цок, цок-цок - Скаче жвавий табунок.Всі пальці правої та лівої рук по черзі ритмічно «скачуть» по столу

3.Складання складних пропозицій щодо улюблених домашніх тварин

Ви, звичайно, знаєте, що в одних свійських тварин є лапи з кігтями, а в інших ноги з копитами? Давайте визначимо, що є у ваших улюбленців. Ті, у кого в руках фотографії, картинки або малюнки з тваринами, які мають лапи з пазурами, встаньте на червоний острівець праворуч від мене. А ті у кого фотографії, картинки чи малюнки з тваринами, які мають ноги з копитами - на синій острівець ліворуч від мене.(Діти перебудовуються.)

А тепер той, до кого я звернуся, пояснить, чому він потрапив саме на цей острівець. Наприклад, я запитаю Каті, чому вона потрапила на червоний острівець, а не на синій? Вона повинна відповісти так:«Я потрапила на червоний острівець, тому що у моєї улюбленої кішки Мурки є лапи з пазурами, а на синьому острівці - тварини, які мають ноги з копитами».

Логопед проводить аналогічне опитування дітей. Діти складають свої відповіді. Логопед допомагає дітям у разі труднощів.

4. Складання оповідань-описів про улюблених домашніх тварин з опорою на схематичний план малювання

Логопед.Для того, щоб ми краще дізналися про ваших улюбленців, давайте складемо про них розповіді-описи.

Ви вже добре знаєте, що у будь-якій розповідімає бути порядок. Тому складатимемо оповідання ми будемо з опорою на схематично намальований рисунковий план.

Логопед показує дітям пункти плану, схематично намальовані на дошці маркерами, знайомить дітей із кожним пунктом плану. Потім пропонує дітям по черзі складати за кожним пунктом плану оповідання-описи про улюблених домашніх тварин. Після складання оповідань логопед дякує всім дітям за старання.

Схематичний план малювання № 2

Опис домашньої тварини