Перша допомога при розтягуванні зв’язок, вивихах суглобів та переломах кісток

Розділи: Біологія

Мета уроку: познайомити учнів з основними видами травм, пов'язаних із опорно-рухової системою, та способами надання першої медичної допомоги (ПМП).

Освітні:

  • ознайомити учнів із типами ушкоджень опорно-рухової системи: розтягненням зв'язок, вивихами, переломами; запровадити відповідні поняття;
  • розглянути ознаки розтягування зв'язок, вивиху, перелому та типи переломів;
  • сформулювати правила адекватної поведінки у екстремальній ситуації;
  • вивчити способи надання ПМП (накладання фіксуючих пов'язок, шин, можливі способи транспортування потерпілих);
  • узагальнити знання учнів про опорно-рухову систему; на основі знань про склад кісток з'ясувати причини переломів у різних вікових груп;
  • встановити зв'язок між будовою суглобів, кісток та ознаками їх ушкодження.
  • Розвиваючі:

  • розвивати знання учнів про безпечну поведінку;
  • сприяти розвитку інтересу до анатомії.
  • Виховні:

  • формувати науковий світогляд;
  • сприяти професійній орієнтації учнів;
  • гігієнічне виховання.
  • Обладнання: навчальні таблиці, стенди, схеми накладання пов'язок, схема типів переломів, схема "Невідкладні дії"; бинти, шини.

    Тип уроку: комбінований.

  • словесні (оповідання, розмова, пояснення);
  • наочні (показ таблиць, схем, малюнків);
  • демонстраційні (спосіб накладання пов'язки, шини);
  • практичні (надання учнями допомоги умовно потерпілому).
  • Коментар: на уроці, що передує цьому, клас ділиться на 5 – 6 груп по 5 осіб у кожній, причому встановлюється наступний склад учасників:

    Учасник №1 –спеціаліст із суглобів.

    Учасник №2 – спеціаліст зі складу та будови кісток.

    Учасники №3 та №4 – фахівці з накладання пов'язок на верхню та нижню кінцівки.

    Учасник №5 – представник інформаційного агентства “Медичні новини”.

    Крім загального завдання (повторити матеріал про опорно-рухову систему) кожен учасник отримує спеціальне: за малюнком (роздавальний матеріал) відпрацювати вдома накладення пов'язок; учасник №5 кожної команди готує короткі повідомлення про досягнення сучасної медицини в лікуванні переломів (застосування апарату Ілізарова, про впровадження імплантів, про досягнення нанотехнологій у галузі відновлення кісткової тканини тощо).

    Така організація орієнтована забезпечення диференційованого підходу.

    I. Організаційний момент.

    ІІ. Контроль знань.

    Вітаю всіх учасників медичного турніру. Наша мета сьогодні – навчитися правильно поводитися в екстремальній ситуації: зберігати спокій та витримку, правильно надавати ПМП потерпілому та, звичайно, зберегти йому життя.

    Оцінюється кожне завдання, причому зароблені жетони враховуються як у особистому, і у командному заліку. Останній вже взяв старт з точки відліку завдяки індивідуальним роботам фахівців із суглобів та кісток. Перші результати будуть оголошені після подання команд.

    Як незалежні експерти сьогодні виступають:

    Лікар-педіатр / медична сестра.

    Отже, представлення команд (кожній команді приділяється по 2 хвилини).

    Поки експерти радиться, проведемо бліц-перевірку.

    1. Для виконання завдань з дидактичних карток запрошуються фахівці зі зв'язування та з'єднання кісток.Додаток 1
    2. Заповнити схему на дошці (беруть участь усі, крімфахівців з кісток).Додаток 2.

    Отже, команди знову у повному складі. Експерти оголошують проміжні результати.

    Продовження нашого турніру – вікторина “Питання – відповідь”. За кожну правильну відповідь команда отримує жетон. Якщо команда не може відповідати, питання переходить наступній команді.

    1. Чому тем'я – найуразливіша частина черепа?(Залишки найбільшого джерельця)
    2. Чому удар у скроневу область небезпечніший, ніж у лобову?(Скронева кістка найтонша)
    3. Яка частина переважає в черепі людини: лицьова чи мозкова?(Мозкова)
    4. Чому гомілкова кістка може витримати тягар автомобіля?(Усередині розташовані волокна, що надають міцність)
    5. Яке значення має склепіння стопи?(Звід стопи потрібен, щоб хода людини була більш пружною, тому що саме склепіння стопи витримує весь тягар скелета і внутрішніх органів)
    6. З погляду будови скелета поясніть, чому підліткам не можна носити важкі речі.(У підлітків у скелеті зберігається велика кількість хрящів, тому при носінні тяжкості може розвинутися викривлення хребта та плоскостопість)
    7. Який із суглобів має складну будову та найбільш вразливий?(Колінний суглоб)
    8. Як із віком змінюється склад кісток?
    9. Назвіть функцію суглобової рідини.(Суставна рідина виконує роль мастила, що зменшує тертя)
    10. Чому з віком рухливість суглобів зменшується?(Відбувається заміна органічних речовин на мінеральні; зменшується кількість синовіальної рідини, суглоби втрачають свою еластичність)
    11. Чому вранці зріст людини на 1–2 см довший, ніж увечері?(міжхребцеві диски, що складаються з хряща,сплощуються, т.к. витримують весь тягар тіла)

    Експерти знову підраховують проміжні результати, а ми готові до виконання основного завдання.

    ІІІ. Вивчення нового матеріалу

    Для виконання практичної частини вам знадобиться багато інформації.

    Як не міцний наш скелет, але він іноді пошкоджується. Назвіть можливі причини травмування. Якщо людина послизнулась, оступилася, невдало впала, підвернула ногу чи руку, раптом відчув різкий біль у лікті, колін, стопі, варто задуматися про можливу травму.

    Травми та нещасні випадки часті супутники порушень правил техніки безпеки, необережності, недбалості самих постраждалих.

    Розрізняють закриті та відкриті ушкодження. Найчастіше зустрічаються закриті.