План-конспект уроку на тему - Фонетика

Презентація до уроку

Завантажити презентацію (107,4 кБ)

«Важко переоцінити роль літературної вимови – одного з важливих показників загального культурного рівня сучасної людини. Правильна вимова слова має не менше значення, ніж вірне написання» К.С.Горбачевич

Цілі:

  • Систематизувати основні знання, вміння, навички з фонетики, орфоепії; виробити чітке уявлення про систему голосних та приголосних звуків, а також способи їх позначення на листі; показати співвідношення звукового та буквеного вигляду слова; виробити вміння знаходити основні звукові процеси у слові та дотримуватись орфоепічних норм української мови; підготувати учнів до виконання завдань ЄДІ частини І (А2-А6).
  • Сприяти розвитку індивідуальної мовної культури та розширенню комунікативних можливостей особистості.
  • Виховувати в учнів чуйність до багатства та виразності рідної мови, гордість за рідну мову, інтерес до її вивчення.

Форми роботи : індивідуальна, фронтальна, групова.

Обладнання:

  • картки із завданнями;
  • матеріали презентації, виконані у програмі Power Point.

Хід уроку

I. Повідомлення теми, цілі уроку.

На дошці представлений план уроку:

А. Фонетика

  • Фонетична система української мови
  • Основні фонетичні процеси
  • Ненаголошені голосні на місці ударних [а], [о], [е],
  • Фонетичний розбір

Б. Орфоепія

  • Вимова поєднаньчн, чт
  • Вимова приголосних переде запозичених словах
  • Наголос. Акцентологічні норми

II. Актуалізація знань на тему уроку. Розмова за планом:

  • Що вивчає фонетика? (Звуки мови)
  • У чому різниця між буквою та звуком?
  • У чому різниця між вимовою голосних та приголосних звуків?
  • У чому різниця між глухими та дзвінкими приголосними?
  • Ми знаємо, що глухі та дзвінкі звуки утворюють пари. Які звуки не утворюють пар з глухості/дзвінкості?

Не утворюють пар по глухості/дзвінкості:

5 глухих приголосних

9 непарних дзвінкихСОНОРНИХ приголосних

  • У чому різниця між твердими та м'якими приголосними?
  • Які звуки утворюють пари за твердістю/м'якістю, а які є непарними?

Не утворюють пару за твердістю/м'якістю:

3 твердих приголосних

3 м'яких приголосних

[ж], [ш], [ц]

[ч'], [ш'], [й]

III.Тренувальні вправи. Завдання виконуються у групах.

Перша група. Якими звуками та літерами відрізняються такі пари слів?

Вол – вів, плоти – плоди, супи – зуби, цибуля – люк, мовляв – мілина.

Друга група. Прочитайте слова, потім промовте звуки у зворотному порядку. Які нові слова ви отримаєте? Запишіть їх.

Льон, лей, люк, струм, йшов, ший, лід, чоловік, араб, торг, суд.

Третя група. Які слова затранскрибовані? Запишіть їх.

[ рица ], [ в`ірнуца ], [ баїца ], [ м`еснас`т ], [ б'езна ], [ рацтво ], [л`охкіj ], [ адгатка ], [ ігзамін ], [ дроп` ] , [ пачиркн`і ], [ фтарова ], [ п'ітно ], [ jел`н`ік ].

Четверта група. Запишіть транскрипцію наступних слів, розподіляючи їх по трьохстовпцям:

Кістка, в'їзд, її, їжачок, весілля, є, короїд, мозок, молоко, відкинув, подружитися, підрахунок, притулок, втік, ферзь, соєвий, руйнується, цілком, шведська, ясно, широка.

Кількість літер та звуків у слові збігається

Звуків у слові більше, ніж букв

Звуків у слові менше, ніж букв

IV. Знайомство з основними фонетичними процесами.

У потоці мови звуки впливають один на одного, що призводить до їхньої зміни. Розглянемо основні фонетичні процеси, пов'язані з приголосними звуками.

  1. Оглушення дзвінких парних на кінці слова: стог [стік], кров [кроф'].
  2. Оглушення дзвінких парних перед глухими: човен [тк], у тінь [фт'ен'].
  3. Асиміляція - дзвоніння глухих парних перед дзвінкими (крім сонорних, [в], [в']) : молотьба [д'б'], до дуба [гдубу].
  4. Розподоблення (дисиміляція) - це посилення відмінностей між звуками для полегшення вимови. Наприклад, легкий [л'охкій], пазурі [кохт'ї].
  5. Спрощення груп приголосних відбувається в словах з так званими невимовними приголосними: у поєднанні з трьох приголосних один не вимовляється: здн - [зн], стн - [сн], стл - [ел], рдц - [рц] , лнц - [нц], нтг - [нг]

V. Тренувальні вправи:

1. Прочитайте вірш С.Маршака. Скільки разів ви скажете звук[про]? А скільки в цьому вірші букв о? Чому така різниця?

Дорого вчасний час. Часу багато і мало. Довгий час – не час, Якщо воно минуло.

2. «Розшифруйте» фонетичний запис:

Варіант 1.

[д'еїр'евн'ь гд'е нудьгував йеів'ен'й був'а прєїл'есний куточок там друк н'еів'іних н'солод'ен'й бл'слав'іт' б н'еб' мок];

Варіант 2.

[він фтом кімнаті п'с'еїл'їлс гд'е д'р'еів'енск'йj стъражил ет сор'к скл'учніц'й бран'ілс' акно згледів імух дав'іл].

3. Дано кілька слів. У якій їх слова складаються з однакових звуків?

Варіант 1.

Варіант 2.

Г) гроно – жменя;

VI.Слово вчителя.

Отже, перша тема, яку ми з вами повторили, називається фонетикою. Вона вивчає звуки нашої мови. Вони шумлять, співають, свистять, іноді навіть сперечаються, але ніколи не сваряться. Поруч із фонетикою сусідить орфоепія. Як ви вважаєте чому? Звичайно, орфоепія слідкує за тим, щоб правильно вимовляли звуки в словах. Завдання орфоепії у тому, щоб, минаючи всі індивідуальні особливості мови, і навіть особливості місцевих говірок, зробити мову найбільш досконалим засобом широкого спілкування.

VII.Вимова поєднань чн, чт

У сучасній мові слова з поєднаннямчн можна поділити на три групи:

  1. Чн [шн]: звичайно, нудно, навмисне, яєчня, пральня, шпаківня, дівич-вечір, двієчник, гірчичник, а також жіночі по-батькові на чне: Іллівна, Кузьмінічна, Фомінічна;
  2. Чн [ч'н] : точно, вдалий, точковий, маскувальний;
  3. Нормативними вважаються обидва варіанти вимови - [ч'н] і [шн]: свічник, булочна, покоївка, копійчаний, порядний.

Варіанти вимови розмежовують і різні лексичні значення: серцевий [ч'н] напад - друг серцевий [шн];

Фрикативний звук [g] у літературній мові допускається в словах про Бога, бухгалтер, ага, їй-богу, Господи. Кінцевий [г] замінюється звуком [к] (не [х]!): творо[к], діало[к], виняток становить слово Бог [бох].

VIII.Повідомлення учня проособливості наголосу в українській мові. Акцентологічні норми.

Наголос — це виділення будь-якої мови у слові більшою силою вимови та збільшенням тривалості звучання. Голосний звук ударного стилю вимовляється більш напружено і голосно і називається ударним; голосні, що у ненаголошених складах, — ненаголошені.

українською мовою наголос вільний, тобто. воно не закріплено за певним за рахунком складом.

При утворенні форм слова наголос може залишатися нерухомим (брат, брата, брата) або пересуватися з однієї мови на іншу (лист, листа, листя).

Більшість слів української мови має один наголос — головний. Однак у складних словах спостерігається і додатковий (побічний) наголос.

Деякі слова не мають наголосу: у тексті вони приєднуються до попередніх або наступних ударних слів. Зазвичай це службові частини мови: прийменники, спілки, частки: під горою, до мене, принеси-но.

Роль наголосу в слові:

  • розрізняє різні слова: мука - мука, замок - замок;
  • розрізняє деякі форми різних слів: ношу – ношу, гуртки – гуртки;
  • розрізняє форми одного слова: снігу - снігу, носіть - носіть.

Орфоепічні помилки, пов'язані з неправильною постановкою наголосу, часто зустрічаються в мовленні. Для усунення помилок необхідно звертатися до орфоепічних словників.

IX. Мнемонічні пари.

Є в українській мові слова, у вимові яких багато хто робить помилки. Вивчити їх вам допоможуть слова, що римуються. Прочитайте та запам'ятайте слова у парах та трійках.

договір – вирок – розмова

каталог – діалог – некролог

документ – інструмент – медикамент

засоби для дитинства

X. Конкурсдикторів. Перевірка завдання відпрацьованого хлопцями будинку.

ТЕКСТ 1

Вечір почавсяя. Жалюзі були опущені, світло включное н. На столах уже стояли тпро рти і відку порені пляшки вина. У залі стали з'являтися завждиа таї клубу, які по сре да м проводили тут своє дозвілля: джентльмени в чепурнийі х костюмах, дами в декольті рпро ванних сукнях, прикрашених ша рфами і ба нтами. Безу держимий сміх раз у раз наповнював зал, тільки сумний ба рмен біля стійки розсіяно переставляв келихи. І ось вона з'явилася. У ліловій туні ці з атла са, з великимиі рисами в руках, ця танцпро вщиця була красі більше всіх. Закоханий юнак мріяв про те, як вони закриються вдвох; але дівчина, хатао ванна чоловічою увагою, навіть ме лько м не глянула на нього.

ТЕКСТ 2

Бабу-ягу здолав неду г: розболівся запломбірпро ванний зуб. Жодні засоби не допомагали, але стара вражена знала рецепт одного сні, а вже точно мало було полегшити. її страждання. Зна ха рка взяла зу бча тий доу хонний ніж, накришила в каструлю буряка , щавеля і в'яленою доа мбали, додала кедро вих горішків і щепо ть солі , налива води та поставила каструльку на вогонь. І ось нарешті все було готове. Баба-яга прийнява ліки, і неду г був переможений. Потім повеселіша бабуся сіла обідати. Вона запивала ріжки з те фте лями смачним слі вовим компотом і дивилася на заі дене ві вікна, згадуючи тепліа вгусто вські вечори.

ТЕКСТ 3

XI.Підбиття підсумків уроку.

Слово вчителя: звернемоувагу на висловлювання К.С.Горбачевича, який стане епіграфом до нашого уроку.

У чому основна думка цього висловлювання?

Справді, рівень культури кожної людини виявляється вже на рівні вимови. Неточне виголошення звуків ускладнює розуміння для людей, створює перешкоди для ефективного спілкування. Тому є загальні вимовні норми, які створюють вимовну систему мови. У повсякденному житті ми рідко замислюємося з того, як вимовляємо окремі звуки, не знаємо багатьох нормативних вимог орфоэпии і, тим щонайменше, вимовляємо звуки правильно. Це тому, що, освоюючи в ранньому дитинстві мова, ми автоматично запам'ятовуємо слова. Вони настільки міцно засвоюються, що переходять у розряд автоматичних навичок.

Хоча виконання загальних мовних вимовних норм для нас зазвичай не складно, це не означає, що ми не допускаємо помилок. Твердості, чіткості дикції сприяють вправи артикуляції (наприклад, знайомі всім скоромовки). А точність постановки наголосу та вимови можна уточнити за орфографічним або орфоепічним словникам., адже в правильності вимови є свій певний зміст. І саме така правильність демонструє справжню красу української мови. Його суворість і чаклунство.

  1. Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?
  2. Які завдання здалися найскладнішими (викликали труднощі)?
  3. Які вміння та навички вдосконалювали?