План-конспект уроку з історії (6 клас) на тему Методична розробка уроку з історії на тему
Методична розробка уроку з історії на тему: "Завойовники-германці" для учнів 6 класів.
| urok_po_ist_sr.v.doc | 69 КБ |
ПО ІСТОРІЇ СЕРЕДНЬОГО СТОЛІТТЯ У 6 «Б» КЛАСІ
НА ТЕМУ «ЗАВОЮВАЧІ – НІМЕЧЧИНИ
ВЧИТЕЛЯ ІСТОРІЇ ТЮЛЬКІНОЇ Н. А.
Дата проведення: 11.09 2007 року.
Цілі уроку: навчальна: познайомити учнів із життям давніх
німців у 4-6 ст. і підвести до розуміння
причин появи у них нерівності, засвоїти
поняття «велике переселення народів»;
виховна: виховувати в учнів повагу до
розвиваюча: продовжити формування умінь працювати з
історичною картою, історичними
джерелами, давати розгорнуту відповідь на
питання, вміння аналізувати та робити
Тип уроку: комбінований
Форма проведення: бесіда
Навчальне обладнання: мапа «Велике переселення народів»; Никифоров
Д. Н. Альбом з історії культури середньовіччя,
Москва, 1959 рік; таблиця 3 «Рада старійшин
Оформлення дошки: тема уроку, нові слова (Тацит, герцог, кровна помста,
народне ополчення, Велике переселення народів),
1. Організаційний момент. (2 хвилини)
2. Перевірка домашнього завдання. (8 хвилин)
- робота за картою «Римська імперія в 4-5 ст. Падіння Західної Римської
- перевірка завдання № 1 (сторінка 3) у робочому зошиту
- розгорнуті усні відповіді учнів за різнорівневими картками
- усна відповідь на тест
3. Вивчення нової теми. (22 хвилини)
- постановка задачіперед учнями
4. Закріплення вивченого під час уроку.(3 хвилини)
5. Підсумки уроку. (3 хвилини)
- аналіз ходу уроку викладачем
- оцінка знань учнів та їх активності
6. Домашнє завдання (2 хвилини)
1. Організаційний момент.
- Перевірка відсутніх у журналі.
2. Перевірка домашнього завдання.
- робота за картою «Римська імперія в 4-6 ст. Падіння Західної Римської
1. У 395 році Римська імперія була поділена на дві держави -
Східну імперію та Західну. Які території увійшли до складу
Східної імперії? (Північна Африка, Іспанія, Галія, Італія.)
2. Які території увійшли до складу Західної імперії? (Балканський
півострів, півострів Мала Азія, східне Середземномор'я,
3. Які племена римляни називали варварами? (Племена готовий, гунів,
франків, вандалів, бургундів.)
4. У 476 році Західна Римська імперія впала. Назвіть причини. (1.
Занепад господарства (раби не були зацікавлені в результатах свого
праці), більшість селян було розорено. 2. Загострення класової
боротьби (виступ рабів та селян). 3 Ослаблення римського війська.
4 Вторгнення «варварів».)
- перевірка завдання № 1 (сторінка 3) у робочому зошиту
- розгорнуті усні відповіді учнів за різнорівневими картками
Картка (варіант А)
Візантія в ранньосередньовічній Європі була єдиною стабільною.
державою. Чому ж у Західній Європі людина почувала себе
більш вільним? (Саме тому, що Візантія була централізованою
державою, людина почувалася тут менш вільно. Ціною
стабільності держави були великі податки, обов'язок несення
військовоїслужби, дотримання всіх норм, встановлених церквою,
Сувора регламентація повсякденного життя – в одязі, їжі, житлі. У
Західній Європі в період раннього Середньовіччя ще зберігалися
пережитки колишніх відносин - аллодіальна власність, право, а не
обов'язок, служити в ополченні, носити зброю. Людина не відчувала
себе частиною єдиної, великої системи, тому і був вільніший.)
Картка (варіант В)
Що означало в Середньовіччі вираз «трубити воду» і який його
походження? (Сигнал до обіду подавали слуги, що сурмили в ріг,
щоб закликати гостей мити руки. Тут же з'являлися слуги з тазами та
Картка (варіант С)
Відомо, що рівень гігієни під час раннього Середньовіччя був
значно нижче, ніж у давнину. Які приклади можна навести,
щоб підтвердити чи спростувати це твердження? (У давнину люди
мили своє тіло кілька разів на день, в Середні віки милися в бочках і
не часто. Лазні вважали нечистим місцем. В епоху Античності чистили
в Середньовіччі – цього не робили. У містах давнини були водопроводи
та каналізація. У Середньовіччі їх не існувало.
- усна відповідь на тест
1. Місто, яке стало столицею Східної Римської імперії:
2. У Візантії імператора називали:
3. Вершини своєї могутності Візантія досягла у роки правління
4. Співвіднесіть поняття та їх визначення:
1) єпископ а) людина, яка перебуває на державній службі
2) податок б) глава християнської громади у великому місті
3) чиновник в) плата грошима, продуктами, ремісничими виробами
на користь держави
5. Оцініть твердження: Візантійці називали свою імперію
Ромейської, вважали її законною спадкоємицею Стародавнього Риму.
6. Відновіть послідовність подій:
а) будівництво храму Святої Софії у Константинополі
б) смерть Юстиніана
в) перенесення столиці Римської імперії до Константинополя
7. Збірник законів, складання якого вважають основним діянням
б) «Звід громадянського права»
8. Мальовниче зображення Бога, Богоматері, сцен із Біблії на дошках:
9. Розвитку освіти у Візантії сприяли:
а) зростання населення
б) розвиток господарства
в) інтерес населення до наук
г) потреба держави у добре навчених чиновниках
10. Співвіднесіть поняття та їх визначення:
1) василевс а) уряд із необмеженою владою
2) чернець б) титул правителя у Візантії
3) самодержавець в) людина, яка вирішила присвятити життя молитві та
1. Імператор Костянтин урочисто освятив нову столицю на березі
2. Оцініть твердження: Візантійська імперія пережила Західну
Римська імперія майже на тисячу років.
3. Василевс - це:
а) уряд міста Константинополя
б) візантійський воєначальник
в) візантійський імператор
4. Землі колишньої Римської імперії найбільш успішно відвоював імператор:
а) Октавіан Август
5. Співвіднесіть поняття та їх визначення:
1) християнин а) правитель провінції Римської імперії
2) форум б) послідовник вчення Ісуса Христа
3) намісник в) головна площа в Римі, центр політичної та
культурного життя міста
6. Відновіть послідовність подій:
а) видання кодексу Юстиніана
б) прийняття християнства як державна релігія Римська
в) основагрецької колонії Візантії
7. За Юстиніана:
а) територія Візантійської імперії скоротилася
б) столиця Римської імперії була перенесена до Константинополя
в) заснування грецької колонії Візантії
8. Зображення, виконане з різнокольорових камінчиків або шматочків
кольорового непрозорого скла:
9. Державною мовою Візантії у 7-8 ст. став:
10. До складу Візантії не входили:
б) Балканський півострів
в) Піренейський півострів
г) Британські острови
Варіант 1 Варіант 2
6. в), а), б) 6. в), б), а)
10. 1.б), 2.в), 3.а) 10. в), г)
3. Вивчення нової теми.
- Постановка завдання перед учнями
Отже, ми з вами згадали, що німецькі племена у 4-6 ст. розпочали переселення зі своїх земель на територію Римської імперії. З цих подій у Європі починається епоха середньовіччя. Тому на уроці
сьогодні ми з'ясуємо наступне: Як жили германці у 4-6 ст.?
1. Заняття та побут стародавніх германців.
2. Поява нерівності в германців.
3. Велике переселення народів.
1. Заняття та побут стародавніх германців.
1) Робота по карті та бесіда (сторінка 20 у підручнику).
Де мешкали племена древніх германців у перші століття нашої ери? (Вони жили біля Рейну до Одера і частини Скандинавського півострова.)
2) Самостійна робота учнів із текстом підручника.
Прочитати пункт 1 (сторінки 15-17) у підручнику.
- Які заняття існували у давніх німців? (Скотарство, землеробство, мисливство, рибальство, збирання лісових ягід, горіхів, обробка заліза, глини.)
- Що продавали німці римлянам? (Худоба, шкіри, хутра, бурштин.)
- Що купували у римлян германці? ) Прикраси,зброю, вина, тканини.)
- Хто жив під одним дахом у будинку для літніх батьків? (Як правило, їхні діти зі своїми сім'ями, а також вільновідпущеники та раби.)
- Як називався колектив давніх німців? (рід, тобто колектив близьких родичів, пов'язаних загальним походженням. Кілька пологів – плем'я. Об'єднання племен – племінний союз.)
2. Поява нерівності в германців.
Щоб вирішувати питання війни і миру, розбирати суперечки між членами роду, всі вільні чоловіки за покликом старійшини збиралися на галявині. Це були народні збори. Але на початку нашої ери у германців утворюється нерівність.
Згадайте, що називається нерівністю? (Поява людей багатих та бідних.)
Чому виникає нерівність? Річ у тім, що германці навчилися обробляти метал, отже, змінилися і знаряддя праці. Тепер кожна сім'я могла самостійно обробляти свою ділянку землі, тому на зміну родовій громаді приходить сусідська. Поділ землі робить старійшина. Він сам та його найближчі родичі, військові вожді стають багатими чи знатними. Вони вирішують усі найважливіші питання, виступають на народних зборах, а прості люди або погоджуються, або не погоджуються з їхніми пропозиціями.
Нерівність ще більше посилилося, коли германці почали набіги на територію Римської імперії. Вожді та воїни їхньої дружини збагачувалися за рахунок пограбування нових територій. Багато хто з них перестав обробляти свої ділянки самі, а змушував це робити рабів.
3. Велике переселення народів.
1) Розповідь вчителя.
З кінця 4 століття від окремих набігів на Римську імперію германці перейшли до великомасштабних завоювань. Почалося Велике переселення народів, т. е. епоха масових переміщень племен, у яких впалаЗахідна Римська імперія. Головною причиною цього явища стало вторгнення з глибин Азії кочівників гунів. До кінця 6 століття германці розселилися по всій території Римської імперії. Подивіться на карту.
2) Робота по карті (сторінка 20 у підручнику).
- Яким знаком на карті позначені напрями вторгнень німецьких племен у 4-6 століть? (Стрілочкою)
- Де розселилися германці на початок 6 століття? (Вандали – у Північній Африці, вестготи – в Іспанії, остготи – в Італії, франки – у Галлії, англи та сакси – у Британії.)
- Що сталося із Західною Римською імперією? (Вона була зруйнована і перестала існувати.)
4. Закріплення вивченого під час уроку.
Виконати завдання № 2 (сторінка 4) у робочому зошиті.
- аналіз ходу уроку викладачем
Відповідаючи на запитання: Як жили германці в 4-6 ст, необхідно підкреслити, (зверніть увагу на карту) германці жили на території від Рейну до Одера і на частині Скандинавського півострова. Займалися скотарством, землеробством, полюванням, рибальством, збиранням лісових ягід, горіхів, обробкою заліза, глини. Колектив древніх германців називався – рід, кілька пологів – плем'я; об'єднання племен - племінний союз. З початку н. імперії.
Таким чином, завдання перед уроком виконано.
- оцінка знань учнів та їх активності
Виставляє оцінки в журнал і в щоденники.
6. Домашнє завдання.
1. Прочитати на переказ & 1 (сторінки 15-20) у підручнику.
2.Підготувати усну розгорнуту відповідь на запитання: Як з'явилося
нерівність у давніх германців?
3. Виконати завдання № 6 (сторінки 6-7) у робочому зошиті.