Портал педагога, Віруси комп’ютерні та біологічні”
Сценарій інтегрованого уроку на тему:
"Віруси комп'ютерні та біологічні"
Цілі:• освітні: про розглянути особливості будови та значення вірусів; формувати навички роботи з комп'ютером (створення та показ презентацій); • розвиваючі: розвивати вміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки, порівнювати; про розвиток творчої мисленнєвої діяльності; • виховні: про щеплення навичок комунікативного спілкування; про вдосконалювати навички самооцінки та найпростіших прийомів дослідницької діяльності.Тип уроку:урок вивчення нового матеріалу (семінар).Форми роботи:індивідуальна, міжпредметна групова творча робота.Засоби навчання:презентації із зображенням будови та різноманіття вірусів.Хід уроку.
Учень 4:Способи проникнення вірусів у клітину. Віруси є внутрішньоклітинними паразитами. Способи проникнення вірусів у клітини живих організмів різноманітні. Проникнення вірусу в рослинну клітину, захищену міцною клітинною стінкою, відбувається у місцях її механічних ушкоджень, які завдають шкідників. Після проникнення всередину клітини-господаря білкова оболонка вірусу руйнується, і в клітині залишається лише нуклеїнова вірусна кислота. Вона включається в обмін речовин клітини-хазяїна. Якщо вірусною нуклеїновою кислотою є ДНК, вона «розмножується» шляхом самоподвоєння. Потім утворюється безліч (іноді тисячі) вірусних частинок. У деяких вірусів роль передачі спадкової інформації виконує РНК. Вихід вірусних частинок із клітини може супроводжуватися її руйнуванням. У разі після кількох циклів розмноження вірусу клітина гине. У вірусу грипу за 30 годин проходить 5-6 циклів із виходомпонад 100 вірусних частинок після кожного циклу. У цьому кожен вірус шукає саме «свого» господаря, т. е. клітини строго певного виду. Так, вірус - збудник гепатиту, званого інакше жовтяницею, проникає і розмножується тільки в клітинах печінки, а вірус епідемічного паротиту, в просторіччя свинки, - тільки в клітинах привушних слинних залоз людини.Учитель:віруси здатні вражати не тільки рослини та тварин, він і бактерій. І тут їх називаю бактеріофагами.Учень 5: БУДОВА БАКТЕРІОФАГУ.Віруси, що вражають бактерії, називаються бактеріофагами. Усі фаги мають багатогранну призматичну голівку та хвіст. Діаметр головки 60-95 нм, довжина хвоста – 250 нм. Головка складається з білкової оболонки та укладеної в ній ДНК або РНК. Хвіст - порожнистий стрижень, оточений чохлом із білків. На кінці нього розташована платівка з шипами та нитками, що забезпечують вибір клітини господаря та прикріплення на ній. Стрижень проколює клітинну стінку і нуклеїнова кислота впорскується в клітину-господаря. Приблизно через 10—15 хв під впливом цієї ДНК перебудовується весь метаболізм бактеріальної клітини, і вона починає утворювати ДНК бактеріофага, а чи не власну. Завершується процес появою 200-1000 нових фагових частинок, внаслідок чого клітина бактерії гине і фаги виходять у зовнішнє середовище, завдаючи шкоди організму.Учитель: І як стало вже всім зрозуміло віруси викликають найстрашніші вірусні хвороби. Розглянемо деякі з них.Вірусні хвороби.
Підведення підсумків уроку.Учитель: Давайте підіб'ємо підсумки всього вищесказаного, знайдемо подібність і відмінність комп'ютерних біологічних вірусів. СКЛАДАННЯ ТАБЛИЦІ.Подібність
Відмінність• Існує певний набір симптомів – ознак ураженнявірусом. • Існують заходи профілактики проти вірусів. • Існують методи боротьби та вірусами. • На відміну від організму людини комп'ютер контролює вторгнення вірусу. • На відміну від комп'ютерних вирусів, біологічні залишають серйозні наслідки у вигляді ускладнень. • На відміну від комп'ютерних вірусів, вивчення біологічних триває довше, іноді засіб буває не знайдено. Отже, наш урок закінчився. Скажіть, чи важливо знати, що таке віруси та як з ними боротися? Які висновки ви зробили собі? Чим вас зацікавив сьогоднішній урок?
Додаткові завдання (якщо залишиться час)
Завдання:з переліку 1-17 виберіть правильні відповіді на запитання та зашифруйте їх: 1. Алкоголізм 2. Сказ. 3. Малярія. 4. Ангіна. 5. Грип. 6. Туберкульоз. 7. Скарлатина. 8. Наркоманія. 9. Фагоцитоз. 10. СНІД. 11. Сифіліс. 12. Рак печінки 13. Чума. 14. Енцефаліт. 15. Щеплення. 16. Освіта антитіл 17. Імунітет.Питання:I. Які хвороби заразні та викликаються вірусами? ІІ. Які хвороби заразні та викликаються бактеріями чи одноклітинними тваринами? ІІІ. Які хвороби невиліковні? IV. Віруси якої хвороби передаються через кров матері? V. Які інфекційні хвороби передаються через статевий контакт? VI. Яка смертельно небезпечна хвороба не передається через побутові прилади та шкіру? VII. Які інфекції передаються через тварини? VIII.Які небезпечні хвороби виникають під впливом алкоголю та наркотиків? IX. Які хвороби небезпечні як самого хворого, але й суспільства? X. Спосіб створення штучного імунітету? XI. Захворювання, що призводять до повного руйнування імунної системи в організмі?Відповіді:I. 2, 5, 7, 10, 4 ІІ. 4, 6, 11, 13 ІІІ. - 10 IV. - 10 V. - 10, 11 VI. - 10 VII. 2, 3, 13, 14 VIII. 1, 8,10, 11 IX. 1, 8 X. 15, 16 XI. 10