Порушення порядку переробки товарів - Інформаційний транспортний портал
Стаття 268 Митного кодексу України передбачає відповідальність за порушення порядку переробки товарів, тобто за недотримання деяких із встановлених умов, обмежень та вимог митних режимів переробки.
Митним кодексом України встановлено три такі режими: переробка товарів на митній території, переробка товарів під митним контролем та переробка товарів поза митною територією.
Під переробкою товарів на митній території розуміється митний режим, при якому іноземні товари використовуються в установленому порядку для переробки на митній території України без застосування заходів економічної політики та з поверненням сум ввізного мита та інших податків за умови вивезення відповідно до митного режиму експорту продуктів переробки за межі митної території України (ст. 58 ТК РФ).
Переробкою товарів під митним контролем є митний режим, при якому іноземні товари використовуються в установленому порядку на митній території України без стягнення мит та інших податків, а також без застосування до товарів заходів економічної політики для переробки під митним контролем з наступним приміщенням продуктів переробки під митний режим випуску для вільного обігу чи під інший митний режим (ст. 65 ТК РФ).
Переробка товарів поза митною територією - митний режим, при якому українські товари вивозяться без застосування до них заходів економічної політики та використовуються поза митною територією України з метою їх переробки та подальшого розміщення продуктів переробки під митний режим випуску для вільного поводження на митній території України з повним або частковимзвільненням від мит і податків, і навіть без застосування до товарів заходів економічної політики (ст. 87 ТК РФ).
У процесі переробки беруть участь два види товарів: товари, поміщені під митний режим переробки (умовно: предмет переробки), та товари, за допомогою яких провадиться така переробка (умовно: службові товари).
Службовими товарами можуть лише товари, що відбуваються з території країни, де здійснюється переробка, або випущені цієї території для вільного обращения. Такі товари включаються до ліцензії та опису виробничого процесу переробки.
Через війну переробки утворюється новий вид товарів, названий товарної продукції (компенсаційні товари). Також можуть утворюватися відходи виробництва та виробничі втрати. У сукупності всі названі товари є продуктами переробки.
Відходи виробництва - товари, неминуче які у виробничому процесі товарної продукції, отримання яких було метою заяви митного режиму і які знаходять застосування в користувача митного режиму. Неминуча утворення відходів виявляється не в обов'язковості їх появи, а в тому, що вони з'являються незалежно від волі осіб, задіяних у процесі переробки, у тому, що їхня поява зумовлена виключно самим технологічним процесом.
Виробничими втратами є матеріали, речовини і т.п., що утворюються та/або безповоротно втрачаються в результаті виробничого процесу при виготовленні товарної продукції.
У ряді випадків предмет переробки використовується не повністю, що тягне за собою утворення залишків, під якими розуміють решту товарів, поміщених під митний режим переробки, невикористаних для виготовлення товарної продукції та класифікованих за ТН ЗЕД СНД у тій же 9-значній товарній позиції, що й товари, що спочатку поміщені під митний режим.
Відповідно до митного законодавства вимогою митних режимів переробки є приміщення продуктів переробки (зрозуміло, крім виробничих втрат) під митний режим. При цьому якщо при митному режимі переробки поза митною територією вони мають бути заявлені під певний митний режим (випуск для вільного обігу), то для двох інших режимів переробки така безальтернативна вимога відсутня. Наприклад, при використанні режиму переробки на митній території приміщення продуктів переробки під митний режим експорту необхідне лише для тих заявників режиму, які мають на меті повернення внесених раніше на депозит митного органу митних платежів.
Нормативними правовими актами у митній справі встановлено низку умов, обмежень та вимог режимів переробки, проте відповідальність за статтею 268 Митного кодексу України пов'язана лише з порушенням шести з них:
- видачі ліцензії на переробку товарів;
- порядку переробки товарів;
- термінів переробки товарів;
- кількості виходу продуктів переробки;
- заміни продуктів переробки іншими товарами;
- проведення операцій із переробки товарів.
Виходячи з диспозиції статті наведений перелік є закритим і не підлягає розширювальному тлумаченню - законодавець перерахував усі випадки, за які настає відповідальність за цією статтею.
За порушення інших вимог, обмежень та умов режимів переробки особа нестиме відповідальність за статтею 273Митного кодексу України (Неправомірні операції з товарами та транспортними засобами, поміщеними під певний митний режим, зміна їхнього стану, користування та розпорядження ними).
Детально зупинимося на кожному із правопорушень, перелічених у диспозиції статті 268 Митного кодексу України.
Умовою розміщення товарів під будь-яким митним режимом переробки є отримання ліцензії. Ліцензія на переробку видається лише українській особі, як правило, митним органом, у зоні діяльності якого вона зареєстрована.
Формулювання диспозиції статті 268 Митного кодексу України може створити у читача невірне враження, що відповідальність за порушення порядку видачі ліцензій на переробку несуть винні у цьому посадові особи митного органу, який видав таку ліцензію. Це не так. Як уже було зазначено, відповідальність за цією статтею настає за порушення режимів переробки, а оскільки в момент отримання ліцензії режим митному органу ще не заявлено, не можна говорити про недотримання його умов, обмежень та вимог. Фактично об'єктивна сторона цього правопорушення виражається у користуванні одним із режимів переробки без наявності належним чином виданої ліцензії. Відповідно до відповідальності за скоєння подібного діяння притягується юзер митного режиму.
Під порядком переробки розуміються правила, відповідно до яких здійснюється переробка товару.
Крім загального порядку, що встановлюється ДМК України, митним органом, що видає ліцензію на переробку, визначається низка положень щодо специфіки переробки конкретних товарів. Відповідальність настає як порушення загальних положень про порядок переробки, і порушення положень,що належать до певних товарів.
Термін переробки (він термін дії ліцензії на переробку) встановлюється митним органом, що видає таку ліцензію. У цей час необхідно як здійснити операції з переробки товарів, а й помістити продукти переробки під митний режим (завершити дію режиму).
Кількість виходу продуктів переробки визначається заявником режиму під час подання до митного органу пакета документів отримання ліцензії. Проте митний орган під час перевірки поданих даних може встановити обов'язкову норму виходу, з урахуванням якої розраховується кількість виходу. Якщо в процесі виробництва виявиться невідповідність заявленої кількості виходу фактичною, заявник повинен повідомити про це митний орган, який надав дозвіл на переробку. І тут кількість виходу продуктів переробки коригується.
Як приклад порушення митних правил, відповідальність за яке передбачено статтею 268 Митного кодексу України, щодо недотримання кількості виходу продуктів переробки можна назвати маніпуляції з розмірами одягу.
Наприклад, організація заявляє митний режим переробки на митній території, поміщаючи під нього тканини, що ввозяться з-за кордону, фурнітуру, пакувальні матеріали і т.п. Компенсаційний товар – чоловічі куртки. Асортимент компенсаційного товару відрізняється за моделями, а моделі – за розмірами. Заявлена кількість виходу фіксована тільки за моделями. Чим менший розмір, тим менше матеріалів використовується для його виготовлення. Цим досягається відмінність фактичної кількості виходу продуктів переробки від заявленого та, як наслідок, недотримання положень митного законодавства (приміщення під митний режим, сплатамитних платежів та ін.) щодо частини продуктів переробки, що тягне за собою відповідальність за статтею 273 Митного кодексу України. При переробці хутра питання відповідності фактичної та заявленої кількості виходу загострюється — до зазначених параметрів розмірів і моделей додаються параметри сортності.
Як видно, здійснення заміни продуктів переробки допускається лише за дотримання певних умов. Їх невиконання і утворює склад порушення митних правил, відповідальність за яке передбачена статтею.
Операції з переробки товарів включають:
- власне переробку та обробку товарів;
- виготовлення товарної продукції, включаючи монтаж, складання та припасування під інші товари;
- ремонт товарів, включаючи їх відновлення та упорядкування;
- використання деяких товарів, які сприяють виробництву продуктів переробки чи полегшують його, навіть якщо ці товари повністю чи частково споживаються у процесі переробки (ст. 59 ТК РФ).
ГТК України за погодженням з Мінекономіки України можуть встановлюватися обмеження на проведення окремих операцій з переробки товарів, а для митних режимів переробки на митній території та переробки під митним контролем - також на умови їх проведення, включаючи можливість та порядок використання українських товарів.
Так, у рамках митного режиму переробки на митній території обмежено застосування операції з власне переробки та обробки, а також щодо ремонту певних видів товарів (відновлені або використані пневматичні гумові шини, протисходові засоби та регулятори росту рослин, радіоактивні відходи). Умови їх проведення визначаютьсякожному конкретному випадку ДМК України за погодженням з Мінекономіки України.
Санкція порушення порядку переробки товарів визначено вигляді штрафу у вигляді від 10-кратного до 20-кратного встановленого законом мінімального розміру оплати праці, або у вигляді від 10 до 100 відсотків вартості товарів, виділені на переработки.