Правила визначення меж зон об’єктів, що охороняються - українська газета
На виконання статті 1 Федерального закону "Про державну охорону" Уряд України постановляє:
1. Затвердити Правила визначення меж зон охоронюваних об'єктів і погодження містобудівних регламентів для таких зон, що додаються.
Голова Уряду Укаїни М. Фрадков
Правила визначення меж зон охоронюваних об'єктів та погодження містобудівних регламентів для таких зон
1. Ці Правила встановлюють порядок визначення меж зон об'єктів, що охороняються, як одного з видів зон з особливими умовами використання територій та погодження містобудівних регламентів для таких зон. Цілями встановлення зон об'єктів, що охороняються, є забезпечення безпеки об'єктів державної охорони та захист об'єктів, що охороняються.
2. Розмір зони об'єктів, що охороняються, та її межі визначаються з урахуванням розміру земельної ділянки, на якій розташовані об'єкти, що охороняються, забудови земельної ділянки та забудови навколо неї, рельєфу місцевості, а також інших умов, що забезпечують безпеку об'єктів державної охорони та об'єктів, що охороняються. Відстань від меж земельної ділянки, на якій розташовані об'єкти, що охороняються, до меж зазначеної зони не повинна перевищувати 1 кілометр.
3. З метою визначення меж зони об'єктів, що охороняються, Федеральне агентство кадастру об'єктів нерухомості за поданням Федеральної служби охорони України забезпечує відповідно до законодавства України проведення територіального землеустрою та державного кадастрового обліку земельної ділянки з розташованими на ньому об'єктами, що охороняються.
4. Після завершення процедури державного кадастрового обліку земельної ділянки, на якій розташовані об'єкти, що охороняються, Федеральна служба охорони УкраїниУчастю Федерального агентства кадастру об'єктів нерухомості наносить кордон зони об'єктів, що охороняються, на викопування з чергової кадастрової карти, після чого готує з урахуванням положень частини 6 статті 30 Містобудівного кодексу України пропозиції про встановлення особливих умов використання території зазначеної зони. Викопування, і навіть пропозиції щодо встановлення особливих умов використання території зони об'єктів, що охороняються, направляються в органи місцевого самоврядування муніципального утворення, на території якого розташовані ці об'єкти.
5. У разі якщо до дня вступу до органу місцевого самоврядування відповідного муніципального утворення документів, передбачених пунктом 4 цих Правил, правила землекористування та забудови цього муніципального утворення не були затверджені, орган місцевого самоврядування у порядку та у строки, встановлені Містобудівним кодексом України у частині розробки та затвердження правил землекористування та забудови, розробляє проект містобудівного регламенту для зони об'єктів, що охороняються, та проект карти цієї зони та направляє їх до Федеральної служби охорони України на погодження.
6. У разі якщо правила землекористування та забудови відповідної муніципальної освіти були затверджені до надходження документів, зазначених у пункті 4 цих Правил, ці правила підлягають зміні у порядку, встановленому Містобудівним кодексом України.
7. Федеральна служба охорони України розглядає проекти містобудівного регламенту для зони об'єктів, що охороняються, і карти цієї зони протягом місяця з дати їх надходження і направляє висновок щодо них до органу місцевого самоврядування відповідної муніципальної освіти. Негативний висновок має бути мотивованим.
При ненадходженні висновку Федеральної служби охорони України в зазначений термін проекти містобудівного регламенту для зони об'єктів, що охороняються, і карти цієї зони вважаються узгодженими.
8. Винесення проектів містобудівного регламенту для зони об'єктів, що охороняються, і карти цієї зони на публічні слухання допускається за наявності позитивного висновку Федеральної служби охорони України або неотримання висновку в строк, встановлений пунктом 7 цих Правил.