Правопис власних назв

Тема уроку: «Правопис власних назв. Наважуйте вітчизну мужність прославити»

Предмет «українська мова»

Мета уроку: формування навички грамотного написання власних назв, прищеплення навичок співробітництва, створення умов для становлення навчальної діяльності.

Завдання уроку: дати уявлення про нову орфограму, формувати вміння використовувати правило у написанні власних назв; розвивати увагу, наочно-подібне мислення; оптимізувати процес навчання рахунок активного включення учнів до навчального процесу, удосконалювати словник учнів, сприяти формуванню універсальних навчальних процесів (моделювання, пошук інформації, аналіз, синтез, побудова мовленнєвих висловлювань).

Урок побудований таким чином, що в процесі спонукаючого і діалогу, що підводить, діти самі формулюють тему уроку і мету уроку. Для підвищення пізнавальної активності учнів, що навчаються на першому етапі, використовується презентація у вигляді слайд-шоу.

На уроці організується самостійна робота дітей зі складання сторінки тлумачного словника і закріплення написання власних назв.

Учням самим пропонується вигадати, які завдання можна виконати, щоб закріпити навичку написання великої літери в іменах, прізвищах, по-батькові. Вивчення теми цього уроку носить практичний характер на етапі написання листа-подяки одному з великих людей України. У ході цієї роботи проходить виховна робота з формування громадянської ідентичності через ознайомлення з великими людьми, які прославили нашу Батьківщину.

1. Організаційний етап. (2 хв)

УчительУчні
Перевірка готовності до уроку. Привітання таналаштування на урок.

-Ви готові до уроку? Чи можемо починати?

- Давайте посміхнемося один одному і побажаємо успіху.Учні вітають вчителі, відповідають на запитання та бажають один одному удачі.

(Для чого простягають свої долоні сусідам по парті). 2. Мотиваційний етап. (3 хв)

УчительУчні
-Хлопці, подивіться на фотографії, скажіть, що ви уявили, коли їх дивилися?

Вчитель показує слайд-шоу (кожен освітянин може сам підібрати фотографії великих людей, я взяла таких).

- А як ви вважаєте, що їх усіх об'єднує?

- Правильно, всі ці люди славили нашу країну.

- А хто з них чим займався і чим прославив нашу батьківщину?Діти відповідають.

Відповіді дітей. 3. Актуалізація знань. (2 хв)

УчительУчень
-Хлопці, а скажіть мені, будь ласка, яка тема сьогоднішнього уроку української мови?

-Правильно, ми сьогодні вчитимемося писати правильно імена, по батькові та прізвище.

4. Етап запровадження нових знань та первинного закріплення. (5 хв)

УчительУчень
- Давайте запишемо прізвище, імена та по батькові людей, про яких ми зараз говорили.

-Що ми повинні пам'ятати при написанні власних назв?

- А тепер напишіть своє прізвище, ім'я та по батькові та своїх батьків.

- Діти подивіться та прочитайте запис на дошці. «Дерзайте вітчизну мужністю прославити».

-Як Ви розумієте цю фразу?

- А хто знає, хто її сказав?

-Це слова М.В.Ломоносова.

- А хто такий М.В.Ломоносов? (Коротка розповідь про Ломоносовата його внесок у розвиток України).

- Спробуйте підібрати три прикметники, які охарактеризують Ломоносова.Діти записують імена, по батькові та прізвища.

Діти записують, потім зачитують.

Діти записують ім'я, по батькові та прізвище та підбирають три прикметники. (Потім перевіряють). 5. Творча робота (6 хв)

УчительУчень
- У нашій фразі є чотири слова, одне з яких словникове «вітчизна».

-Підберіть до нього споріднені слова, назвіть.

- Спробуйте підібрати якусь асоціацію, щоб запам'ятати це слово.

- Як інакше можна назвати вітчизну? (Батьківщина)

- А тепер виберіть одне з трьох слів: дерзати, мужність, прославляти і складіть сторінку тлумачного словника, заповніть шаблон.

А тепер давайте заповнимо сторінку класного тлумачного словника. (У класі йде робота над проектом «Наш тлумачний словник»)Діти самостійно вигадують свої асоціації, щоб запам'ятати написання цього слова, найкращі показуються всьому класу. (Якщо хлопцям важко, то можна взяти перехресне написання слова Батьківщина та вітчизна).

Хлопці заповнюють шаблон

Найкращі варіанти тлумачення слів та прикладів беруться для класної сторінки словника. 6. Узагальнення. (3 хв)

УчительУчень
Вчитель проводить розмову з питань:

-Яке місце на землі називають своєю Батьківщиною?

-Чи може у людини бути дві Батьківщини?

-Чи може Батьківщина бути нещасною, страждати, хворіти і чому це відбувається?

-А що діти можуть зробити для щастя своєї Батьківщини?

-Що означає зрадити свою Батьківщину?

-Як Батьківщина може нагородитилюдини за його кохання та мужність?

- А тепер давайте пограємось у гру «Що віддаси Землі рідний»

Одна людина – ведучий, підходить на вибір до когось і каже: «Якщо хочеш бути зі мною, що віддаси Землі рідній?» Йому повинен відповісти, що він зробить для Батьківщини, коли зросте. Потім він запитує наступного.Діти дають свої відповіді.

Діти грають та відповідають. 7. Рефлексія

Необхідно провести рефлексію, що у хлопців вийшло, що ні, у чому були труднощі, над чим вони хотіли б ще попрацювати.

Так як це один із уроків у темі: «Правопис власних назв», доцільно дати домашнє завдання: Люди мого міста, що прославили його своєю мужністю.