Презентація до уроку з інформатики та ікт (5 клас) на тему План – конспект уроку «Групи клавіш та
План - конспект
уроку: «Групи клавіш та їх призначення»
| pechatgruppy_klavish_i_ih_naznachenie_1.doc | 97 КБ |
| dlya_otkrytogo_uroka_puteshestvie_po_ostrovam_klaviatury.ppt | 2.56 МБ |
Муніципальна бюджетна загальноосвітня установа
«Середня загальноосвітня школа №84»
уроку: «Групи клавіш та їх призначення»
Підготував: учитель інформатики
Сидоркіна Анастасія Сергіївна
Обґрунтування методу навчання та форм роботи: перераховані вище метод навчання та форми роботи: допомагають активізувати увагу учнів;
створюють обстановку співробітництва, взаємодопомоги, відповідальності перед командою; виховують дух здорового суперництва; служать формуванню в учнів творчого підходу до вирішення завдань, чіткості та організованості, вміння оцінювати свою діяльність та діяльність своїх товаришів.
- Анотація - II
- Вступ - ІІІ
- Основна частина:
3.1. Організаційний момент – IV
3.2. Актуалізація знань на тему «Пристрої комп'ютера та їх призначення» - V
3.3. Систематизація та поглиблення знань на тему «Групи клавіш та їх призначення» - V-XIV
3.4. Контроль рівня знань, умінь та навичок на тему «Групи клавіш та їх призначення» -XIV-XVI
3.5. Підбиття підсумків уроку. Домашнє завдання - XVI
- Висновок - XVII
- Список використаних джерел -XVIII
- Додаток - XVIII-XXII
Мета уроку: освоєння клавіатури - найважливішого пристрою введення інформації на згадкукомп'ютера.
• активізація та закріплення знань учнів на тему «Пристрої комп'ютера та їх призначення»;
• систематизація та розширення знань учнів про призначення клавіш;
• контроль рівня знань, умінь та навичок учнів на тему «Групи клавіш та їх призначення»;
• пропедевтика нового поняття «алгоритм»;
• розвиток логічного мислення учнів - умінь виділяти головне, суттєве, узагальнювати наявну інформацію;
• розвиток у школярів навичок самостійної роботи;
• формування в учнів пізнавальної потреби, інтересу до предмета з допомогою ігрової форми роботи;
• формування почуття колективізму та здорового суперництва;
• підвищення грамотності мовлення учнів;
• виховання прагнення подолання можливих негативних наслідків для здоров'я під час роботи на комп'ютері за рахунок дотримання техніки безпеки.
Тип уроку: урок удосконалення та контролю знань.
Метод навчання: ігровий, з елементами частково-пошукового.
Форми навчальної роботи: фронтальна робота; командна робота; робота у парах; індивідуальна робота.
- на дошці висить карта островів клавіатури;
- комп'ютерна презентація.
- Організаційний момент – 3 хв
- Актуалізація знань на тему «Пристрої комп'ютера та їх призначення» - 5 хв.
- Систематизація та поглиблення знань на тему «Групи клавіш та їх призначення» - 25 хв.
- Контроль рівня знань, умінь та навичок на тему «Групи клавіш та їх призначення» - 10 хв.
- Підбиття підсумків уроку. Домашнє завдання – 2 хв.
Вчитель. Вітаю! Я дуже рада вас усіх бачити. Посміхнемося один одному і почнемо урок.
Цілу чверть ми з вамиопановували ази інформатики: вивчали основні пристрої комп'ютера, вчилися працювати з мишкою, запускали за її допомогою програми, освоювали клавіатуру.
Сьогодні ми підіб'ємо перші підсумки нашої роботи. Для цього я пропоную вирушити у своєрідну подорож. Отже, тема нашого уроку: «Подорож островами клавіатури».
Стародавня мудрість говорить: «Якщо людина не знає, до якої пристані він прямує, йому жоден вітер нічого очікувати попутним». Якою ж буде мета нашої подорожі? Метою нашої подорожі буде закріплення знань про клавіатуру – найважливіший пристрій введення інформації на згадку про комп'ютер. У цій подорожі, я впевнена, ми обов'язково зустрінемо щось нове, цікаве.
ІІ. Актуалізація знань на тему
«Пристрої комп'ютера та їх призначення»
Вчитель. Перед початком подорожі слід пройти передстартові випробування. Давайте разом згадаємо, навіщо призначений наш головний помічник на уроках інформатики Персональний комп'ютер. (Для роботи з інформацією.) А що ми називаємо інформацією? (Будь-які відомості про навколишній світ.)
Ну що ж, розминка пройшла успішно.
ІІІ. Систематизація та поглиблення знань на тему
«Групи клавіш та їх призначення»
Вчитель. Скажіть мені, що спільного біля клавіатури, сканера, миші та мікрофона? (Відповіді хлопців.) Правильно, всі ці пристрої призначені для введення інформації.
А в чому між ними відмінність? (Клавіатура призначена для введення символьної інформації, мікрофон – звуковий, сканер – графічної, а миша – для вибору та переміщення об'єктів.)
Поговоримо про клавіатуру докладніше. Зверніть увагу на карту. На ній зображені різнокольорові острови, але жоден із островів не має назви. А так і заблукати недовго. Щоб дослідитиострови, пропоную вам відповісти на мої запитання.
- Яка група клавіш відповідає блакитному острову? (Відповіді хлопців.) Правильно, функціональна. Отже, його можна назвати островом функціональних клавіш.
- Яка група клавіш відповідає жовтому острову? (Відповіді.) Правильно, додаткова. Отже, можемо назвати жовтий острів островом додаткових кнопок.
- Яка група клавіш відповідає бузковому острову? (Відповіді.) Правильно, символьна. Отже, можемо назвати його островом символьних клавіш.
- Яка група клавіш відповідає зеленим островам? (Відповіді.) Правильно, управління курсором. Отже, можна назвати зелені острови островами управління курсором.
- Яка група клавіш відповідає рожевим островам? (Відповіді.) Правильно, спеціальна. Отже, можемо назвати рожеві острови спеціальних клавіш.
- На якому острові знаходиться найдовша клавіша? ( Найдовша клавіша пробілу знаходиться в групі символьних клавіш.)
- Які літери мають бути вписані в порожні клітини на острові символьних кнопок? (ФИВА - ОЛДЖ.) Що це за літери? (Над ними слід розташовувати пальці лівої та правої руки під час роботи на клавіатурі — це основна позиція пальців під час роботи на клавіатурі.)
- Кожен із ваших десяти пальчиків відповідає за свої клавіші – має зону відповідальності. За що відповідають великі пальці? ( Ними натискається клавіша «пробіл».)
- Які пальці мають найбільшу зону відповідальності? (Вказівні пальці.) Чому? (Вони найвправніші, тому у них найбільша зона відповідальності.)
Як ви вважаєте, чи було б зручніше розташувати клавіші на символьній клавіатурі в алфавітному порядку? Обґрунтуйте свою відповідь. ( Клавіші розташовані за принципом найбільшоїповторюваності: літери, що найбільш часто повторюються, розташовані в центральній частині клавіатури, під найбільш спритними вказівними пальцями.
- Які клавіші-«близнюки» ви можете назвати? Чому їх по дві? ( Клавіші Shift, Соntго1, Аlt розташовані ліворуч і праворуч - для зручності користувача.)
- Чому додаткові клавіші «ведуть подвійне життя»? Як це відбувається? Якщо на додатковій клавіатурі натиснути клавішу NumLock, можна працювати з цифрами і знаками арифметичних операцій - як на калькуляторі. При повторному натисканні клавіші NumLock режим введення чисел вимикається, додаткова клавіатура дублює клавіші керування курсором та найважливіші спеціальні клавіші.
- Які дві клавіші на островах спеціальних клавіш роблять одну й ту саму справу, але в різних напрямках? Що це за річ? Ваксрасе - De1еtе. Вони видаляють символ: перша – перед курсором, друга – за курсором.
- Де будинок у курсора? (Будинок у курсора на початку рядка.) Як йому швидко туди потрапити? (Найшвидше туди потрапити за допомогою клавіші Ноте.)
- Ой, хлопці! Зовсім забула: рано-вранці до нас до школи спеціально для вашого класу було доставлено телеграму від Незнайки. Пам'ятається, він уже намагався стати художником, музикантом та поетом. Думаю, тепер він вирішив освоїти комп'ютер. Відкриваємо телеграму? Так і є. Незнайко просить допомоги.
- Вої сиджу я за комп'ютером
І хочу писати слова,
Шкода, що тут мова англійська,
Допоможіть мені друзі.
За допомогою яких клавіш можна змінити мову введення з клавіатури? (Сtг1+ Shift, Аlt зліва + Shift.) Яким ще способом це можна зробити? ( За допомогою індикатора мови на панелі завдань.)
– Ім'я своє я хочу написати.
Де б велику букву знайти?
(Для введеннявеликої літери слід натиснути одночасно клавішу з потрібною літерою та клавішу Shift)
- Знову проблема - наприкінці рядка
Я забув поставити крапку.
Як швидко мені туди потрапити знову,
Щоб час даремно не гаяти?
(Натиснути клавішу Еnd.)
- Два слова злилися.
Що наробив – біда!
(Підводимо курсор у потрібне місце і натискаємо клавішу пробілу.)
У мене до вас також є ще питання.
Подивіться на цей напис:
- Кошеня - Яке слово вийде в результаті послідовність дії? Delete, Delete, Delete, Delete (кіт)
- Мавпа - Яке слово вийде в результаті послідовність дію? ← ← ← Delete, Delete, Delete (мишка)
- Корова – Яке слово вийде в результаті послідовність дії? BackSpase, BackSpase (кора)
Щойно ви виконали алгоритм – послідовність команд, виконання яких призводить до необхідного результату. Самі того не помічаючи, ви щодня виконуєте багато алгоритмів: коли чистите зуби, одягаєтеся, заварюєте чай, переходите вулицю, вирішуєте завдання чи виконуєте вправи з української мови. А які алгоритми є в інформатиці? Копіювати текст, зберегти інформацію, вимкнути комп'ютер.
Щоб навчити іншу людину виконувати деяку роботу, треба докладно описати всю послідовність дій, що веде до необхідного результату, тобто скласти алгоритм. Думаю, що для когось із вас алгоритм — старий друг, для когось новий, а хтось зустрічався з ним щодня, а імені його не знав.
Три-чотири всі прогнулися,
А тепер усі розпрямилися,
Три-чотири - всі прогнулися
П'ять-шість – тихо сісти.
IV. Контроль рівня знань, умінь та навичок зтемі «Групи клавіш та їх призначення»
Вчитель. Тепер перевіримо ваші знання на практиці. На цьому етапі нашої подорожі ви працюватимете на комп'ютері з програмою «Руки соліста». Згадаймо правила техніки безпеки та правила роботи на клавіатурі. (Учні по черзі називають основні правила техніки безпеки та правила роботи на клавіатурі.)
Робота з клавіатурним тренажером продовжується 7-8 хвилин. Паралельно 4 учні виконують тест. За кожну правильну відповідь на запитання тесту (у даному тесті на одне запитання може бути кілька варіантів відповіді) додається 1 бал, за неправильну — 1 бал віднімається.
8 - 10 балів - задовільно;
11 - 12 балів - добре;
13 - 16 балів - відмінно.
1. Позначте пристрої для введення інформації в комп'ютер.
- Принтер
- Процесор
- Монітор
- Сканер
- Графобудівник
- Джойстик
- Клавіатура
- Миша
- Мікрофон
- Акустичні колонки
- Дискета
2. Позначте назви клавіш на клавіатурі.
- Цифрові
- Додаткові
- Символьні
- Латинські
- Функціональні
- Спеціальні
- Управління курсором
- Керівники
3. Позначте клавіші керування курсором.
4. Вкажіть основну позицію пальців на клавіатурі.
Після завершення роботи над тестом учні обмінюються листами (два учасники однієї команди віддають свої листи суперникам) та перевіряють роботи один одного.
- Підбиття підсумків уроку. Домашнє завдання
Вчитель. Прошу всіх зайняти свої місця. Мені сподобалося, як дотримувався техніки безпеки учні. (Називає прізвища).Вони ставлять «5» Були порушення у . (Називає прізвища). Вони ставлять «4»
Наша подорож добігає кінця. Подивіться, який маршрут ми пройшли.
1. Розминка – повторили пристрої комп'ютера.
2. Острови - згадали назви груп клавіш та їх призначення.
3. Телеграма – допомогли Незнайці ввести та виправити текст.
4. Алгоритм - познайомилися з поняттям "алгоритм". Нагадайте мені: що це? (Відповіді хлопців).
5. Тренажер – відпрацювали практичні навички, а також тест – перевірили свої знання.
- Кожна кнопка на клавіатурі виконує свою функцію. Спробуйте уявити та намалювати одну або кілька клавіш у вигляді веселих чоловічків, але так, щоб було видно, для чого ця клавіша потрібна.
Як ви вважаєте, ми повністю навчилися працювати на комп'ютері? Звичайно, ні. Нас із вами чекає ще не одна подорож у дивовижний світ комп'ютера.